Czy częste formatowanie może zaszkodzić podzespołom?

Mam pytanie czy częste robienie defragmentacji, formatów dysku szkodzi komputerowi czy nie?? Jeśli jak to jakim podzespołem i czy to bardzo wykruca ich żywot? :oops:

Nie

W jakims czasopiśmie czytałem(nazwy nie pamiętam), że czeste robienia całej struktury dysku(formatowanie i robienie nowych partycji) skraca żywotność dysku, a zwykłe formatowanie bez robienia nowych partycji jest bez znaczenia.

Najpierw zastanów o co Ci biega??

O formatowanie dysku czy jego defragmentację ??

bo to dwie różne sprawy

O to i o to. Chodzi mi czy się szybciej zurzywa. No ale teraz to niewiem sam. JNJN pisze że nie a Tommekx że tak.

JNJN jest moderatorem

  1. Moderator ma zawsze rację

  2. Jeśli nie ma racji patrz punkt 1

oczywiście, że formatowanie nie skraca żywotności dysku

jeśli już to tak nieznacznie, że zdążysz kupić nowy, zanim się zużyje ;]

aha, dzięki, za odpowiedzi :slight_smile:

Nie skraca żywotności trzymanie go w kasie pancernej.

A każde jego użytkowanie skraca jego żywotność, tylko pozostaje kwestia do rozstrzygnięcia jaka cznność robi to najbardziej.

Defragmentacja jest wskazana ze względu na szybkość odczytu danych, a formatowanie należy przeprowadzać tylko w przypadkach ostatecznych i to nie ze względu na jego żywotnośc tylko ambicje informatyczne, bo częste formatowanie dysku systemowego jest objawem lamerstwa użytkownika komputera

Walenie młotem murarskim? :lol:

kwisnia , częste defragmentacje są zalecane, gdyby znacznie ‘zużywały’ dysk - nie byłyby. :slight_smile: