Czy da rade zrobić format dysku z plikami startującymi?

Witam!

Mam problem z instalacją, a właściwie z formatowaniem dysku.

Otóż, miałem wczesniej windowsa xp na partycji C: , jednak musiałem zainstalować Win7 (ultimate) ( z powodu takiego iż albowiem ponieważ gra NFS MW 2 na xp nie działa i musi być vista/siódemka a jakoś bardziej preferuję siódemke :roll: ). Naszykowałem sobie dysk C: (zrobiłem format) zeby tam zainstalować Win7. Instalatora niestety nie dało sie uruchomić przy rozruchu,bo miałem go na zwykłej płycie. Postanowiłem więc wbić ponownie XP, ale na inny dysk, dokładniej na D: , uruchomić go, i dopiero wtedy zainstalować Win7 na C: . Wszystko cacy się udało, siódemka i gierka śmiga aż miło. Postanowiłem zrobić format dysku D: ( na którym jest ten niepotrzebny juz XP). Jednak po wejściu w “zarządzanie dyskami” okazało sie ze nie moge usunąc tej partycji :confused:

Oto screen jak to wygląda:

http://i50.tinypic.com/ogzaqs.jpg

Czy ma ktoś pomysł jak go sformatować/usnąć i utworzyć nowy dysk ?

Dziękuje z góry za pomoc,

Pozdrawiam

EDIT:

tyle osób czyta a nikt nie pomoże ? ;_;

Systemowo tego nie zrobisz musisz, użyć płyty !

ale że jak ? wytłumacz mi to troche :slight_smile:

Partycja D: zawiera pliki rozruchowe systemu Windows 7 i z tego powodu nie może zostać usunięta ani sformatowana bez reinstalacji obydwu systemów.

A nie da się jakoś zrobić , żeby pliki rozruchowe i partycja były na jednym dysku ? (najlepiej na C:)

coś czytałem na innym forum, trzeba pogrzebać w rejestrze i przekopiować pliki (boot.ini i chyba cos tam jeszcze) z partycji D: na partycję C: , ale dokładnie nie wiem co trzeba podziałać.

Musisz usunąć obydwa systemy i zainstalować Windows 7 na partycji widocznej na zdjęciu jako D.

Po instalacji siódemki ta partycja i tak będzie widoczna jako C:, gdyż Windows 7 w przeciwieństwie do XP-ka musi być instalowany na C.

Wątpię, by system po czymś takim wstał… Zresztą sądząc po nazwach plików instrukcje te dotyczą XP, a tutaj mamy bootloader siódemki.

Na dysku może być wiele partycji i zainstalowanych wiele systemów, ale tylko jedna partycja jest partycją aktywną i na niej znajdują się pliki uruchomieniowe tych systemów. U Ciebie tą partycją jest w tej chwili partycja D. Gdy uruchamiasz komputer to bios komputera odwołuje się właśnie do partycji aktywnej. Gdybyś jakim programem zewnętrznym sformatował tą partycję to nie uruchomisz też Windowsa 7. Jak napisano wcześniej to bez płytki instalacyjnej Windowsa7 i naprawy się nie obejdzie.

Zrobiłem taką prowizorkę bo chciałem pograć. Myślałem że da radę zrobić z tym porządek bez formatu,ale widać że nie bardzo:/

Problem mam z płytą, to jest kopia 7 i nie jest bootowalna(czy jakos tak), poprostu mi instalator siódemki nie startuje przy uruchomieniu komputera. gdyby nie to to bym sobie nie komplikował życia. Mam jeszcze pendrive 4gb, spróbuję utworzyć bootowalny z 7 , a przed tym zrobić format dysku płytą XP. dobry pomysł ?

DamianxT ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.

Zgraj sobie np. C:\Users i ważne dane, a po ponownej instalacji systemu odtwórz sobie.

Instalacja 7 z pendrive: http://www.techit.pl/Artykuly/Instalacj … ,3908.html http://www.dobreprogramy.pl/Windows-7-U … 25159.html

zrobiłem już bootującego pendrive’a. był mały problem ale jakoś sobie z tym poradzilem. Skopiuję ważne pliki (tak jak mówi adam9870), zrobie format tych dwóch dysków i zainstaluje na C: windowsa. Poinformuje czy sie udało czy nie :wink:

O możliwościach partycjonowania dysku przeczytasz tutaj:

zmiana-systemu-preinstalowanego-czysty-windows-t500004.html

Trzymam kciuki!

Wczoraj zrobiłem nośnik z instalatorem windowsa, a dzisiaj wszystko skończyłem. Kopia plików zachowana, dyski formatowane, system zainstalowany. Dzięki wszystkim za pomoc, można zamknąć :slight_smile: