Czy da się zmniejszyć temperature w laptopie?

Witam. Mam problem, ponieważ kupiłem sobie FIFA 12. Wymagania sprawdzone wszystko ponad wymagania poza procesorem on jest idealnie z wymaganiami. Więc instaluje i gram po 1-2 meczach laptop nagle zgasza się bez żadnego upomnienia robi puuf i czarny ekran. Wydaje mi się ,że to od temperatury i po prostu się przegrzewa i bum. No ale może to inny problem (jak tak to pomóżcie). Nie chce nic popsuć a do serwisu to troche wyjdzie wymiana wiatraków itp. Czy da się to jakoś programowo usunąć ?? Mój laptop to Compaq Presario CQ61

p.s nie wiedziałem gdzie to dodać nie czepiać się, sprężonym się boje czyścić bo przeczytałem ,że jak dużo kurzu (u mnie raczej troche jest) to może nalecieć tam gdzie nie powinien i całkowicie się zepsuje.

Cześć

Czyszczenie laptopa sprężonym powietrzem to moim zdaniem bardziej bajer niż coś co faktycznie pomaga.

Jeżeli laptop faktycznie przegrzewa się to pozostanie rozebranie go i porządne wyczyszczenie (przy okazji możesz wymienić pastę bądź thermalpady na CPU i GPU).

Jeżeli laptop jest na gwarancji oddaj go do serwisu, jeżeli nie możesz samemu spróbować go wyczyścić.

Na początek pobierz program HWMonitor i podaj temperatury podczas normalnej pracy jak i pod obciążeniem (np. z włączoną grą bądź benchmarkiem).

Samemu mając bardzo grzejący sie HP Pavilion (całe szczęście nie z wadliwej serii dv6, tylko g6), spraktykowałem sobie stawianie laptopa na ‘skrzynce na kartofle’ (http://www.agrofama.pl/uploads/announce … 59_med.jpg coś w tym stylu). Temperatury procesora i grafiki podczas dwugodzinnego grania w F1 2012 oscylują się ~70*C, a gdybym postawił bezpośrednio na łóżku przekroczyłbym granicę 80*C bez problemów.

Temperatury w SpeedFanie zmierzone obecnie gram już z 2 godziny (tylko internet i gry typu flash) GPU 70 HD0 -52 temp1- 75 core0- 60 core1 - 63 jak gram GPU 85-90 HD0- 64 TEMP1- 80 core0- 70 core1 -69 są to pomiary po graniu 5 minutowym bo zaraz by zgasł…

Cześć

Jak dla mnie temperatury są mimo wszystko za wysokie.

Wyczyść porządnie laptopa, wymień pastę (bądź tzw. thermalpady) na CPU i GPU a temperatury powinny się obniżyć.

Jak już napisałem wyżej, jeżeli laptop jest na gwarancji oddaj go do serwisu. W przeciwnym wypadku możesz samemu spróbować go wyczyścić. A jeżeli nie wiesz jak to skorzystaj z pomocy serwisu.

Dobra dzięki :wink:

Nie prościej zacząć od podkładki chłodzącej? Grzanie się laptopów w czasie grania to norma.

Ale wypadało by wyczyścić. :smiley: Aa i czy w Media Markt mi to zrobią (tam kupiłem mam jeszcze gwarancje) I po ile taka porządna kosztuje ?

Norma czy nie, wyczyścić laptopa należy od czasu do czasu, a pasta też się zużywa i traci swoje właściwości. Podkładka to dodatek, trzeba jeszcze kupić odpowiednią :wink:

“ile taka porządna kosztuje?” - to zależy, jak dużego laptopa masz. Ceny generalnie oscylują do 100 zł, droższe to tylko bajery, które i tak nie mają większych możliwości, co najwyżej się świecą, albo mają kilka wejść USB więcej - IMHO nie warto dopłacać.

Media nie jest serwisantem sprzętu, oni go przyjmą najwyżej i prześlą do właściwego serwisu, a i to w najlepszym przypadku. Chyba, że mają poza serwisem takie usługi, wtedy co innego. Zazwyczaj to dzwonisz do serwisu i umawiasz kuriera na koszt serwisu, oni robią co należy i za friko odsyłają. Jako uzasadnienie można podać przegrzewanie, wtedy standardowe pytanie konsultanta - “czy sprzęt był czyszczony?”, wtedy najwygodniej, jeśli się na tym nie znasz, odpowiedzieć, że nie, bo nie chcesz niczego zepsuć przypadkowo (gwarancji i tak nie stracisz przez samo wyczyszczenie laptopa), powinni się tym zająć bez gadania. Kłopot polega na tym, że często w serwisach jako pierwszą czynność formatują dysk, “żeby sprawdzić usterki systemowe”, przez co tracisz wszystkie dane (nie nauczył ich chyba nikt instalacji naprawczej/instalacji nowego systemu bez usuwania danych ze starego…), więc na wszelki wypadek zrób kopię zapasową najistotniejszych danych.

Cześć

Zapewne MM odeśle laptopa do serwisu :wink:

Jeżeli masz gwarancję to zapewne przeczyszą laptopa w jej ramach. Więc nie powinieneś martwić się o koszty.

A programowo się nie da jakoś ? =P~

Dodane 21.02.2013 (Cz) 14:31

A programowo się nie da jakoś ? =P~

Cześć

Co chcesz programowo zrobić? Obniżyć temperaturę? Nie żartuj.

Najlepsze rozwiązanie to skorzystanie z usług serwisu, skoro laptop jest na gwarancji.