Czy do neta mozna "wejsc" samemu bez zadnych firm

kupując swoj modem i inne sprzety :?:

az boje sie ostrych komentarzy ![-o<

ale gdzies tak slyszalem :smiley:

No wlasnie mnie tez to ciekawi. Jak to jest ze jedni maja neta i daja innym ( np neostrada ) Bo z tego wynika ze caly net jest “czyjs” i taka neostrada kupuje dużo i udziela ludziom. A jesli nie, to skad ta neostrada bierze net ? Z kosmosu?

tez mnie to ciekawi! hmm… #-o

no to teraz niech nam odpowiedzą ci co wiedzą :slight_smile:

np. u mnie w mieście planują budowę sieci Wi-Fi na całą gminę ; )

ciekawe czy to się uda:P rakieta to nie będzie ale zawsze to w nocy dodatkowe kb/s przy dobrej konfiguracji :smiley:

Heh, dobre zagadnienie :smiley:

Nie jestem pewny, ale wydaje mi się, że to nie jest możliwe, niestety… To jest tak samo, jakby ktoś zapytał, czy można posiadać telefon stacjonarny nie podłączając się do żadnego operatora telekomunikacyjnego, albo komórkę, nie łącząc się z żadną siecią komórkową…

Internet nie polega na tym, ze jest jeden serwer i wszyscy klienci. Są miliony (a może nawet miliardy) serwerów, które są połączone łączami i sieciami.

no wlasnie i chodzi mi o to zeby wszystko miec swoje, np. te swiatlowody ktore to lacza w calosc- miec to swoje i jakos podpiac sie w cala siec

ja ma neta z telewizji kablowej i oni tez jakos zaczeli kosztowalo ich to napewno pieniedzy i wysilku ale wlasciciel tego nie placi abonamentu za max przesył :stuck_out_tongue:

wedlug mnie napewno mozna jakos to zrobic samodzielnie albo w kilka osob

mozna tez zaczac myslenie inaczej jak zbudowac firme lokalna ktora sprzedaje dostep do neta innym- taki operator kablowki tez kiedys ropzrowadzal tylko telewizje i nagle ma neta i daje innym i napewno w swoich biurach ma swojego

CIEKAWE ILE PRAWDY W TYM CO NAPISAŁEM #-o :smiley:

Nie no co Ty.

W gminie jest typ co ma 200-300 ludzi i korzysta z usług Crowley.

Crowley, Exatel czy inne jeszcze jakieś takie większe to jest podłączone jakby “bezpośrednio” do internetu i to jakoś tak mają kable z zachodu Europy jak patrzyć na ich sieć szkieletową.

Ale niektóre firmy, IT-Net czy AirBites oferują symetryki za bardzo małe pieniądze, 4Mbit-40-50zł to jest śmieszna cena za takie łącze, więc chyba owy operator musiałby lecieć w kule i mieć ileś tam symetryka ale by się to niezabardzo pokrywało jakby siadło chociaż połowa ludzi i zaczeła wysyłać/ściągać albo być właśnie mniej więcej “bezpośrednio podpięty” i móc tyle MegaBajtów czy MegaBitów ;]

Jakiś operator działający na terenie Szczecina i okolic posiadający 5000tyś klijentów także ma za takie łącza śmieszne(rewelacyjne) ceny.

Exatel sieć szkieletowa w PL

siec-pol2.jpg

320GigaBajtów mi się widzi robi swoje :smiley:

Crowley czy coś innego miało inną mapkę gdzie były pokazane grubości mniej więcej to z Europy do Polski ciężkie sprzęty szły, w PL było takie chyba między Północem a Warszawą i Warszawa-Kraków, a z zagranicy to chyba wszystkie 4 czy jakoś tak.

A Neostrada jest oparta na sieci Tepsy Polpak, która też jest podpięta chyba we Francji.

W dniu 28.06.2008 , o godzinie 23:26 został dopisany post przez HarryPotter

Nie wiesz czasem ile kosztuje łącze w tym Exatelu czy Crowleyu ?? :slight_smile:

To jest raczej ustalane indywidualnie, więcej Mbit to taniej w symetryku przeważnie dają ceny netto więc 22% jeszcze doliczyć.

Sam czytam, bo pasowałoby dla sieci coś znaleźć symetryka.

To różnie chodzi bo to może być jak przed chwilą czytałem że “coś tam” i ping nie idzie globalnie, Polska-Francja-Polska tylko Polska-Polska i za to drożej już znacznie.

A to tam różnie z podłączeniem i takie duperele, ustawiane jest indywidualnie i tak musisz szukać.

Te wszystkie GTS Energis, Polpak, ATM, Crowley, Exatel, TKT Telecom i coś by się pewnie przypomniało jest i znalazło, przeszukać popisać e-maile gdzie co mają.

Jak sieć jest zbudowana to ogólny zarys miałem. Ale jakbym chciał zbudowac sieć lokalną, na kilkanaście komputerów to należałoby wykupić jakiś transfer od Polpaku, lub innej firmy, i zostaje podłączenie?