Czy dobrze podlaczone ? [ATA na SATA]

Witam, kupiłem komputer bez dysku twardego bo w starym kompie miałem wystarczający. Nie popatrzyłem na końcówki, i w nowej płycie głównej sa wejścia SATA a mój dysk ma ATA. Kupiłem wiec przejściówkę i podłączyłem. Sprawdzicie czy dobrze i dlaczego mi to nie działa, nie widzie w ogóle w biosie dysku.

scaled.php?server=825&filename=1000124b.jpg&res=medium

scaled.php?server=21&filename=1000125a.jpg&res=medium

scaled.php?server=13&filename=1000126z.jpg&res=medium

Na płycie głównej SA niby wejścia na SATA do których podłączam przejściówkę, ale nie widzi tego płyta w ogole.

na tej focie to nic nie widac, daj link co to za przejsciowka

widze tylko kabel od zasilania dysku

3511837300_1295023376.jpg

dokladnie taka przejsciowka. zasilanie pod przejściówke podlaczylem, pod dysk tez. Kabel podlaczylem od przejsciowki do plytu glownej do wejscia SATA 1.

Tam na przejściówce ty co stoi w pionie na górze to jest kabel od transmisji, tylko że przy płycie wcale nie widzę SATA.

na2 zdj ? nie jest wpiete bo wypialem zeby zdj zrobic, tak to jest normalnie wpiete pod SATA 1

Może być kilka przyczyn.

  1. Przelotka jednokierunkowa. Są przelotki które pozwalają na podpięcie urządzenia SATA do kontrolera ATA, odwrotne i dwukierunkowe. Sprawdź jaki typ przelotki nabyłeś. (Dwa porty SATA widoczne na zdjęciu sugerują przelotkę z ATA na 2xSATA).

2)Masz włączony tryb AHCI lub RAID. W takim przypadku dyski są zwykle niewidoczne w BIOSIE.

3)Zworka dysku jest ustawiona w innej pozycji niż master.

  1. jak to sprawdzic?

  2. jak to wylaczyc

  3. nie mam wogole zworki.

ad1) Gdzieś ten kontroler nabyłeś prawda ? Może jest opis, kartonik lub torebka z opisem. Informacja na stronie itp.

ad2) W BIOSIE płyty głównej, w zależności od modelu w różnych miejscach. Zwykle można przełączyć tryby pracy dysku (AHCI, RAID, ATA) czasami nazywa się nieco inaczej. Dokumentacje znajdziesz w książeczce do płyty lub na stronie producenta. Używanie wyszukiwarki też nie zaszkodzi http://www.google.pl/search?q=ustawienie+kontrolera+ahci+w+biosie&oe=utf-8&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a&channel=np&um=1&ie=UTF-8&hl=pl&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=qtNHT7iBMa_54QTs_sXODg&biw=1366&bih=724&sei=rNNHT-XmE6ni4QTnoeTbDg.

ad3) Informacje czy powinna być zworka i jeśli tak, to w jakim miejscu znajdziesz najprawdopodobniej na naklejce obudowy dysku twardego. Jest tam zwykle “obrazek” i opis. Jeśli nie, to na stronie producenta dysku znajdziesz taką informację z pewnością.