Czy dobrze podzieliłem dysk na partycję?

Witam!!

Jeśli piszę w złym dziale to przepraszam i proszę o przeniesienie do dobrego działu.

Mam 2 dyski twarde “MAXTOR STM3250310AS - 250GB” i “WDC WD800JB-00JJC0 - 80GB”

Myślałem nad zrobieniu takich partycji:

DYSK 1: MAXTOR STM3250310AS - 250GB

C - 25GB - SYSTEM. /NTFS

D - 120GB - PROGRAMY, GRY. /NTFS

E - 80GB - FILMY, ZDJĘCIA, OBRAZY, MUZYKA. /NTFS


DYSK 2: WDC WD800JB-00JJC0 - 80GB

F - 2GB - PLIK WYMIANY. /FAT16

G - RESZTA GB - KOPIE, POBRANE, INSTALKI. /NTFS

Czy to waszym zdaniem jest dobry podział? i Czy jest sens robić plik wymiany na osobnej partycji, na osobnym dysku fizycznym z systemem plików fat16?

A jak wy macie na swoich dyskach?

Proszę o odpowiedź.

Jak dla mnie tworzenie partycji tylko na plik wymiany to bez sens, u mnie plik wymiany jest normalnie na partycji na której są zwykłe dane a też mam 2 dyski fizyczne i wszystko jest ok.

Pliki wymiany na osobnym dysku mają sens, ale osobna partycja na nie? Przerabiałem już ten temat - różnica nie jest zauważalna. Tak naprawdę jeśli chodzi o pliki wymiany to zależą od pamięci RAM.

Partycje na system bym powiększył do minimum 35GB… Przerabiałem coś takiego jak programy na osobnej partycji… wiele domyślnie bez możliwości zmiany instalowały się na C, a inne nie działały na innej partycji… dodatkowo dochodzą aktualizacje.

Do reszty się nie przyczepiam:)

Mogę poradzić, abyś zaraz po instalacji przeniósł katalog swój profil z katalogu C:/Users na inną partycję - to naprawdę ułatwia życie:)

moja propozycja

dysk 80GB = system + zainstalowane programy

dysk 250GB = filmy, zdjęcia, obrazy, instalki - magazyn danych

dj182xd

System i wszystkie programy zainstaluj na jednej partycji.

Ten WD 80 jest na ATA, Maxtor jest na SATA.

Dysk 250 GB - instalacja systemu i programów na jednej partycji, oczywiście w systemie plików NTFS. Instalacja systemu przy odłączonym z przewodów dysku 80 GB! Potem ustawienie na dysku 250 GB pliku stronicowania na stałe, górne i dolne wartości, np. 2048 MB (zależy od pamięci RAM).

Dysk 80 GB - podłączenie go po zainstalowaniu systemu, sformatowanie w systemie plików NTFS. Dysk przeznaczony na “magazyn” do instalek, filmów, obrazków itp. To wszystko! Nie radzę tworzyć na dysku 80 GB pliku stronicowania, ani odrębnej partycji dla pliku stronicowania (chociaż istnieją takie rady Microsoftu), ponieważ dysk będzie wówczas stale “w ruchu”.

Przepraszam, że trochę nie w temacie :slight_smile: Ale zaciekawiło mnie to stwierdzenie. Mógłbyś przybliżyć zalety przeniesienia tego katalogu?

(nie czepiam się, zeby nie było :wink: ,czysta ciekawość)

“Pliki wymiany na osobnym dysku mają sens, ale osobna partycja na nie? Przerabiałem już ten temat - różnica nie jest zauważalna. Tak naprawdę jeśli chodzi o pliki wymiany to zależą od pamięci RAM.”

słyszałem że fat16 jest szybsze od ntfs, więc pomyślałem że dobrze będzie zrobić partycję z tym systemem plików.

Dodane 14.04.2013 (N) 11:57

“Mogę poradzić, abyś zaraz po instalacji przeniósł katalog swój profil z katalogu C:/Users na inną partycję - to naprawdę ułatwia życie:)”

jak to zrobić?

Np. http://win7tools.pl/index.php?topic=1675.0 dla Visty i Windowsa 7.

mam windows xp

W takim razie: http://www.pcworld.pl/news/378638/Windows.XP…Vista…7.Jak.przeniesc.profile.uzytkownikow.na.inny.dysk.html

Sposób nieco ograniczony w stosunku do Windowsa 7 i Visty. Byłoby to przeniesienie “Moich Dokumentów” na np. Twój dysk 80 GB, po jego podłączeniu i sformatowaniu.

Kiedyś też tak robiłem, że plik wymiany (WinXP) przeniosłem na inny dysk.

Okazało się, że to tylko dodatkowe kłopoty a korzyść niewielka albo iluzoryczna.

Też skłaniam się ku takiemu “podziałowi”.

:roll:

Ja zawsze przenoszę cały zbiór katalogów znajdujących się w moim profilu: moje dokumenty, obrazy, muzyka, zapisane gry itp itd.

Dzięki czemu przy reinstalacji systemu lub przy przywracaniu z przygotowanego przy reinstalacji obrazu nic nie tracę:) Dodatkowo czasami system się sypie do takiego stanu, że nie idzie go uruchomić, a płyty z live cd nie ma pod ręką. Co ciekawe ostatnio zainstalowałem sobie na nowo skyrima i okazało się, że nadal mam swoje stare savey:D

Dodatkowo zacząłem korzystać z tych katalogów jak z normalnego segregatora danych:)