Czy dużo daje wyższe ustawienie taktowania pamięci gram w grach?

Witam, szukałem w internecie odpowiedzi na moje pytanie czy im wyższe taktowania pamięci ram zwiększa wydajność gier, ale znalazłem same porównania i artykuły na kilka stron chciałem się dowiedzieć czy im wyższe taktowania pamięci ram tym lepsza wydajność gier np. czy gra wolniej chodzi jeśli pamięci mają 1333mhz i cl 9-9-9-24 czy gry lepiej będą chodzić jeśli ustawie 1600mhz i cl 8-8-8-24 i czy dużo zyskam na wydajności  ? Pozdrawiam

Nie ma jednej ogólnej odpowiedzi. Wszystko zależy od konkretnego tytułu i jego zarządzania pamięcią. Ale prawdę mówiąc jest to bardzo nie wielki przyrost wydajności (kilka fps). Bardziej liczy się ilość pamięci. Oczywiście im większa różnica w taktowaniu tym bardziej efektywny jest wzrost ale to grafika, procesor i dysk najbardziej spowalniają wydajność w grach a ram to głównie kwestia rozmiaru i dopiero wydajności liczonej w taktowaniu które największy wpływ ma przy codziennym użytkowaniu i uruchamianiu programów. 

Dodam tylko że są to raczej moje prywatne spostrzeżenia.

Szybkość ram to 1-2% przeważnie, ilość 10-15%, oc cpu 40-50%, oc GPU 10-15%.

w przypadku o którym piszesz nie ma co się zastanawiać, szybsze taktowanie oraz mniejsze opóźnienia, generalnie szybkie RAMy mają spore pole do popisu przy wysokich ustawieniach w wysokich rozdziałkach co udowodnili choćby chłopaki z PurePC, należy też pamiętać że czasem te “kilka” fps więcej może być granicą płynności lub nie danej gry, zresztą obecnie to mało kto pakuje do kompa nisko taktowane pamięci (1333), przy obecnych cenach standardem jest 1600 lub 1866 na niskim CL.