Czy dysk może przestawiać zegar w komputerze?

Witam.

Używałem laptopa SAMSUNG, w którym przestawiał mi się zegar, nawet napisałem tutaj temat o tym dawno temu. Wszyscy proponowaliście mi wymianę bateryjki, wymieniłem i to nie pomogło.

Po jakimś czasie, gdy kupiłem dysk SSD dysk z laptopa wsadziłem do PC (którego mam od stycznia). Odkąd wsadziłem tam ten dysk po odłączeniu urządzenia od zasilania (oszczędzam prąd :D) zegar przestawia się tak jak na laptopie, czy może mieć na to wpływ dysk twardy? Mi się tak nie wydaje, ale…

Ciekawostką może być też to, że po wsadzeniu dysku SSD do laptopa zegar się nie przestawia…

Dysk sam w sobie raczej nie, ale system operacyjny zainstalowany na dysku już tak. Może masz zainstalowany program lub wirus który przestawia ten zegar?

O jakim dokładnie przestawianiu się zegara mówimy, zegar cofa się lub idzie do przodu o godzinę lub dwie czy zeruje się ustawiając w momencie włączenia konkretną jakaś godzinę nie zależnie od tego jaka jest faktycznie?

Czas się przestawia w systemie czy w biosie czy tu i tu?

 

I napisz jaki masz system na tym dysku bo np. standardowo linuxy mają ustawione że korzystają z czasu UTC i ten czas ustawiają w biosie podczas gdy Windows zawsze korzysta z czasu lokalnej  strefy i ten czas ustawia w biosie.

Na przestawienie czasu nie ma reguły, raz jest godzina, a raz 5 do tyłu. Teraz mam 6 godzin do tyłu, bo wyłączyłem listwę zasilającą rano. Dysk który dołożyłem do PC był sformatowany całkowicie i dopięty czysty z nową tablicą partycji. Teoretycznie na nim nic nie ma. W biosie zegar jest w porządku, wcześniej jeszcze w laptopie ten problem występował tylko na windows (7, 8, 8.1 i 10 również), na linuksie nie. Na PC  mam cały czas Win10, nie było z tym problemów dopóki nie podpiąłem tego dysku.