Czy dysk się nadaje jescze do pracy?

(Wiktor M) #1

Zrobiłem test Crystal Dysk Info oraz HDDScan i wyszło, że jest problem z ilością realokowanych sektorów. Czy w tym przypadku oznacza to zawsze wymianę dysku czy np. gdy wyjdzie to w przypadku

(mrFreeze) #2

Widzę, że dysk ma relokowane sektory. Daj screena z HDTune zakładka Health.

(Wiktor M) #3

Teraz nie mam jak, ale wcześniej sam chciałem sprawdzić to zakładka była pusta

(mrFreeze) #4

Ta daj screena z CrystalDiskInfo ale zmień wartość raw na 10 DEC

Function (Funkcje) => Advanced Feature => Raw Values (Wartość Raw) => 10 [DEC]

(Wiktor M) #5

Udało się:

(Montarowiec) #6

dla teo dysku nie ma ratunku, relokowane sektory 05

(CrisPL) #7

Póki nie muli i znacząco nie ubywa miejsca z dysku to bym się nie przejmował. Ojciec używa mojego starego Seagate’a, który już miał ponad 600 realokowanych. I do dzisiaj działa.

(Montarowiec) #8

nie musi mulić, ja miałem seagate, i chodził bardzo szybko, aż w końcu po 30 sekundach po włączeniu pisało explorer.exe nie odpowiada

(Wiktor M) #9

Czekam jeszcze na opinię trzeciej osoby @mrFreeze

(mrFreeze) #10

Wartości nierealne jeżeli chodzi o ilość relokowanych sektorów przynajmniej nie spotkałem się z takim wynikiem :slight_smile: Dysk siedzi w laptopie? Może wyciągnij go i wepnij jeszcze raz lub podłącz do stacjonarki i zobacz jak będzie wyglądać tam smart. Jak bez zmian dysk nadaję się tylko na złom.

(ADR1991) #11

Zobacz jak w MHDD zostanie odczytany SMART. Przy okazji możesz zrobić skan powierzchni.

(Wiktor M) #12

Nie mam fizycznego dostępu do laptopa w tej chwili. Jak już wcześniej wspomniałem, zrobiłem za to jeszcze weryfikację powierzchni w HDDScan.

(CrisPL) #13

To musiałeś nigdy nie mieć Seagate’a SMART w tych dyskach sypie taką ilością błędów, aczkolwiek nie przekładają się one zbytnio na pracę dysku.

(mrFreeze) #14

@CrisPL wiem coś o dyskach Seagate’a i ich błędach ale chodzi (01) Raw Read Error Rate a nie o (05) Reallocated Sector Count. Dysk jest na pewno uszkodzony tylko nie może mieć takiej ilości relokowanych sektorów odczyt jest błędny.

(CrisPL) #15

No i co mówiłem ci, że to mało wartościowe SMART u mnie ta wartość (01) wynosi (39910688).

Nie mniej używałbym już tego dysku jako taki magazyn mało potrzebnych danych :slight_smile:

(Wiktor M) #16

To wyzeruję i zremapuję dysk jak będę go miał, bo już sfc nie chciał naprawić jednego pliku. Będzie używany jako dysk systemowy póki co, ale ważne dane będą trzymane na pendrivie.

(CrisPL) #17

Raczej odradzam ja jeden ATA wyzerowywałem i remapowałem po tym padł.

(Wiktor M) #18

To jest sata

(CrisPL) #19

Ale równie może mu to zaszkodzić dysk to dysk.

(Wiktor M) #20

Będzie jednak kupiony nowy