Czy haker może się włamać na Linuksa?

(Dawiddek55) #1

Na Windowsie często spotykam ataki sieciowe, które zawsze Kaspersky blokuje, jednak zastanawia mnie to czy na Linuxa Haker może zrobić atak sieciowy???

Nie chodzi o wirusy, tylko o dane, czy we włamaniu haker może pokasować/pokopiować dane??

(Mister Wojtek) #2

Wszystko jest do obejścia, jednak miałby większy problem z obejściem Linuksa niż Windowsa;)

Jeśli chodzi o Linuksa to czasem sam będziesz miał problem żeby sobie samemu coś skasować… hehe :smiley:

(Dawiddek55) #3

mister_wojtek , no dobra ale czy haker MOŻE się włamać???Bo mam ważne pliki na kompie

(kamil_w) #4

Teoretycznie mógłby gdybyś pracował na koncie root’a, ale w Linuxie praca na koncie użytkownika a nie root’a to zasada nr 1. Jak jesteś na koncie użytkownika pod Unixami to sam za wiele nie możesz zaszkodzić systemowi (a w zasadzie wcale) to jakby miał to zrobić ktoś z zewnątrz?

(Mister Wojtek) #5

Systemu do którego nie da się włamać… nie znajdziesz bo… takiego nie ma i nie będzie… :smiley:

Moja rada… jak masz tak bardzo ważne dane… to niech siedzą sobie one na komputerze bez dostępu do Internetu :slight_smile:

(PiotrVista) #6

Jeżeli chodzi o skasowanie plików w systemie Gnu/Linux na koncie użytkownika raczej nie, ale skopiowanie danych plików nie ma znaczenia czy siedzisz na koncie usera czy root’a.

Zaszyfruj sobie pliki, lub na Pendrive 20-40zł

A tak apropo to nie spotkałem jeszcze kogoś kto na Windowsie z serii NT siedział na koncie administratora, bo ktoś tam pisał wcześniej o tym.

(Dawiddek55) #7

ja mam tylko 1 konto, które założyłem podczas instalacji systemu, a na tego ROOTa to jak sie loguje i jakie jest hasło???

(Mister Wojtek) #8

Musisz sobie stworzyć hasło dla roota.

Wpisz w konsoli:

su passwd

potem żeby się zalogować jako root wpisujesz:

su root

i podajesz stworzone wcześniej hasło

(roobal) #9

Zawsze do dyspozycji masz jeszcze firewall, dodatkowo możesz zaszyfrować pliki lub nadać odpowiednie prawa plikom :slight_smile:

Pozdrawiam!

(Mayron) #10

Nie ma systemu na który by się nie dało włamać… włamać można się na każdy system.

(huber2t) #11

Powinieneś zawsze mieć pełny zestaw ochrony jakiś antywirus, firewall no i hasło na kompie, ale najwięcej zależy od ciebie, jeśli nic nieznajomego nie będziesz uruchamiał to będzie ok

(nintyfan) #12

Ze wszystkim się zgodzę, tylko po co mu ten antywirus?? No i skąd On go sobie załatwi… Z jakiego antywirusa korzystasz? Jeszcze jedno. Najlepiej wszystko instalować z oficjalnych repozytoriów, ale zasada “nie instaluj nieznanych rzeczy” też się sprawdza, chociaż w małym stopniu. Niektóre usługi systemowe mogą posiadać błędy, jednak w większości przypadków i tak nie umożliwia to ataków z zewnątrz.

To taka mała rada. Jeżeli chcesz się zabezpieczyć z wewnątrz, to ustaw sobie hasło na guba, a najlepiej zaszyfruj dysk. Jeżeli tylko z zewnątrz, nie potrzebujesz hasła na kompa, ale tylko na root’a.

(Marcinbrudnicki) #13

O firewallu iptables i o konfiguracji.

Firewall cz.1 - pierwsza broń przed intruzami

Firewall cz.2 - techniki zaawansowane

Jeśli potrzebujesz coś prostszego, zainstaluj firestarter a.

(roobal) #14

Na przykład w ten sposób.

Pozdrawiam!