Czy/jak mogę odzyskać dane...?

Witam. Na dysku 80GB miałem dwie partycje (NTFS), systemową i przeznaczoną na “resztę”. Na głównej padał MBR (przynajmniej tak mi się wydaje), instalowałem system na nowo i śmigało przez kilka dni. Doszedłem do takiego etapu [kolejne formatowania/tworzenie partycji], że dysk nie chce się już sformatować (“uszkodzony”)… Problem polega na tym, że druga partycja (która zawsze była widoczna) również zniknęła. Wcześniej się to nie działo z drugą partycją, tam zawsze wszystko było w porządku (oczywiście wiem, że fizycznie to jedno urządzenie). Nie zdążyłem zrobić wszystkich kopii zapasowych. Czy mogę spróbować podłączyć ten dysk u kolegi i za pomocą (np.) Partition Magic stworzyć partycję na dysku D:

:?:

Pytam, bo nie chcę wykonać jakiś… nieodwracalnych działań… :?

Podepnij u kolegi, ale najpierw wyłączcie odzyskiwanie oraz indeksowanie na wszystkich dyskach (aby nic nie zostało tam zapisane). Następnie spróbuj wykorzystać programy do odzyskiwania:

Get Data Back

EasyRecovery

PC Inspector File Recovery

Jak odzyskasz ważne pliki, możesz brać się za naprawę partycji:

Partition Table Doctor - do naprawy MBR

Testdisk <- do bardziej zaawansowanych zadań

Instrukcja do Testdisk

Druga instrukcja do tego programu

Drugi program umożliwia tylko przejrzenie plików bez ich odzyskania, trzeci nie obsługuje NTFS. Spróbuję pierwszym, ale za naprawę partycji chyba nie mam się co brać… Wydaje mi się, że żywotność dysku dobiegła końca. Po “naprawie” MBR, po reinstalacji systemu czy też po formacie i instalacji systemu dysk chodzi przez kilka godzin… później znów wszystko się wiesza (czemu towarzyszą czasem dziwne zmiany graficzne), a po ponownym uruchomieniu komputera pojawia się czarny ekran. Za kilka dni spróbuję z Get Data Back… mam nadzieję, że chociaż część danych będę w stanie uratować. Dzięki za odpowiedź!

PC Inspector File Recovery powinien obsługiwać NTFS. U mnie on działa bez zarzutu. Musisz najpierw przywrócić MBR.

EasyRecovery, niestety wersja Trial, przyznaję się, że nie zauważyłem.

Testdisk - polecam

viewtopic.php?f=2&t=112364