Czy jak usunę XP to mogę przenieść rozmiar tej partycji?

Witam serdecznie. Mam dwa systemy operacyjne Windows Vista SP1 i Windows XP SP3. Chcę XP usunąć (mam go na partycji D), czy jak sformatuję tą partycję to:

  1. Zniknie mi automatycznie ekran wyboru systemów

  2. Jeśli sformatuję partycję D to 68 GB będzie wolne (tyle ma partycja ma). Ja już mam posegregowane partycje, mam jeszcze E i F na gry i programy. Czy będę mógł te 68 GB przenieść do partycji E lub F a D całkowicie usunąć ?. Jeśli tak się da to proszę o wyjaśnienie jak, nie będę mógł użyć programu Partition Magic bo nie działa na Vista a w XP minał mi czas na aktywację hehe. Czy da się przez Komputer, Zarządzaj, Zarządzanie partycjami ?

  1. Jeśli zniknie (zależy gdzie jest) to z płytki visty z wiersza poleceń:

    bootrec /fixmbr

    bootrec /fixboot

    bootrec /rebuildbcd

    exit

i masz wszystko tak jak było.

  1. W zarządzaniu dyskami można tylko tworzyć i usuwać partycje, dołączyć wolne miejsce do istniejącej partycji możesz np. programem GParted - info jak to zrobić znajdziesz na forum.

Nie rozumiem tego co napisałeś

Jeśli zniknie - ale co, partycja czy ekran wyboru

Jak uruchomię te komendy to co się stanie ?

I masz wszystko tak jak było - wszystko czyli co się zmieni ?

Odpowiedziałem na twoje punkty moimi punktami…

Jeśli stracisz bootsector (masz kilka systemów - widzisz ekran wyboru), żaden system się nie uruchomi. Tymi poleceniami go przywrócisz. Nie będzie ekranu wyboru, bo będziesz miał tylko jeden system. :lol:

Aha, ale ze mnie ciemniak hehe

A co do tej partycji to czy da się przenieść ten rozmiar z tego Zarządzaj w komputerze ?. Jeśli się nie da to wtedy użyje programu Gparted, ale może łatwiej się da zrobić :stuck_out_tongue:

Jeśli masz układ partycji:

|    C    |    D    |    E    |    F    |

I jeśli usuniesz D (nie sformatujesz, tylko usuniesz), będziesz miał:

|    C    | wolne(68) |    E    |    F    |

i wtedy będziesz mógł dołączyć (spod GParteda lub czegoś podobnego, z zarządzania dyskami się nie da) wolne 68GB do C lub E (czyli do sąsiadujących, do F się nie da). Wyjdzie więc:

|       C       |    E    |    F    |

W zarządzaniu dyskami mógłbyś co najwyżej sformatować D lub zwyczajnie usunąć i stworzyć na nowo. Zamiast GParteda polecam Paragon Partition Manager (nie magic!), niestety jest on płatny. GParted również jest dobry i w miarę łopatologiczny, lecz przy zabawie z dużymi powierzchniami, przenoszeniem ich itp. PPM jest szybszy i bardziej niezawodny. Jednak przy dołączaniu wolnego miejsca do partycji oba te programy spiszą się równie dobrze.

Zanim uruchomisz GParteda wejdź w Viście w Komputer i spisz wielkości partycji, gdyż GP pracuje pod linuxem, a tam oznaczenia dysków są inne, więc poznać partycje możesz jedynie po rozmiarze.

A jak bym w tym Zarządzanie dyskami sformatował partycję D lub i potem Usunął to nie mógłbym dać na np partycję F PPM i Rozszerz wolumin ?

Nie mam pojęcia, ostatni raz używałem diskmgmt za czasów xpka :lol: Możesz spróbować np. usuń D, stwórz w jej miejsce coś mniejszego, wrzuć tam jakiś plik i zobacz, czy da się rozszerzyć bez utraty danych. Jeśli jednak chcesz mieć 99,99% pewności, że nic nie stracisz, użyj GP lub PPM.

No więc usunąłem XP, mam tylko Vistę. Po sformatowaniu Partycji z XP nie mogłem uruchomić systemu, kody:

bootrec /fixmbr

bootrec /fixboot

bootrec /rebuildbcd

exit

Nic nie pomagały, musiałem wejść z płyty Vista w napraw komputer i tam była opcja naprawienia błedów z uruchomieniem systemu, ona pomogła. Teraz mam partycję D cała pustą 68 GB. CHciałbym najlepiej przenieść z 38 GB do dysku E i 30 GB do F. Czy jest taka możliwość.

W Zarządzaj, zarządzanie dyskami opcja Rozszerz wolumin jest nieaktywna. Ja jestem początkujący, czy mógłbyś podać mi Kamil link do bardzo dokładniej instrukcji jak rozszerzyć partycję tym GParted bez utraty danych.

Co do tych trzech poleceń, to napisałem, że trzeba je wykonać z płyty z Vistą, tam gdzie ty uruchomiłeś narzędzie do naprawy błędów uruchamiania, na samym dole było coś takiego jak wiersz polecenia i to właśnie tam powinieneś to wklepać, jednak to, co Ty zrobiłeś wykonało praktycznie to samo, ale piszę tak na przyszłość :slight_smile:

Najpierw przeczytaj CAŁOŚĆ, jeśli jesteś pewnien, że chcesz to zrobić, a nie np. utworzyć kolejną partycję w wolnym obszarze, wydrukuj całość i zrób wszystko dokładnie tak, jak napisałem.

W GPartedzie masz więc:

| C | wolne(68) | E | F |

i nie chcesz dołączyć wolnego miejsca do C tylko E i F? Więc:

  1. Spisz wielkości partycji z poziomu “Komputera” w Viście - pod każdą partycją masz X GB wolnych z Y GB, spisujesz sobie gdzieś na kartkę Y.

  2. Uruchamiasz GParteda - nie od tak sobie, bo Vista będzie miała prawo coś sobie zablokować. Więc:

Włóż płytkę z GP, pod Vistą WYŁĄCZ KOMPUTER, gdy się wyłączy, z tyłu komputera WYŁĄCZ ZASILACZ przełącznikiem, naciśnij przycisk POWER (włącznik z przodu) - jeśli masz diody w obudowie - mają zgasnąć, dopiero teraz WŁĄCZ ZASILACZ z tyłu i włącz OD RAZU GPARTEDA. W ten sposób Vista praktycznie nie będzie miała szans na zablokowanie czegokolwiek.

  1. Prawym przyciskiem myszy na E (będzie się nazywała hdXX lub sdXX gdzie X mogą być bardzo różne; w razie problemów rozpoznasz partycje po wielkości, to właśnie po to był pkt. 1), rozwinie się menu kontekstowe, w którym wybierasz opcję resize/move i w oknie, które się pojawi przeciągasz (nie rozciągaj strzałkami po bokach, tylko PRZESUŃ trzymając za środek!) partycję maksymalnie w lewo, a następnie zatwierdzasz przyciskiem resize/move na dole okna.

4)Teraz układ powinien wyglądać tak:

| C | E | wolne(68) | F |

  1. Ponownie klikasz prawym przyciskiem myszy na E, tym razem wybierasz resize/move. W polu “Free space following (MB)” wpisujesz 69632, po czym zatwierdzasz przyciskiem resize/move na dole okna.

  2. Tym razem prawym przyciskiem na F, resize/move i rozciągasz ją maksymalnie na boki - “Free space following (MB)” i “Free space preceding (MB)” mają mieć wartość 0. Zatwierdzasz przyciskiem resize/move na dole okna.

  1. Teraz na górnym pasku GParteda klikasz APPLY i czekasz. Może to zająć nawet KILKA GODZIN (w skrajnych przypadkach dochodzi do 6, jest to zależne od szybkości dysku, zapełnienia partycji itp.). KAŻDA UTRATA ZASILANIA LUB ANULOWANIE OPERACJI POWODUJE ZUPEŁNĄ UTRATĘ DANYCH!

Powodzenia :smiley:

Ja wpadłem na taki łatwiejszy sposób, może zadziała, więc:

  1. Wszystkie dane z dysku F skopiuję na E, łącznie z Program Files (gdzie mam zainstalowane różne duperele itd.).

  2. Włożę płytę z Vistą, zabootuje i jak będę miał ekran zarządzania partycjami to usunę partycję F i D.

  3. Następnie stworzę partycje jeszcze raz, oczywiście jedną która będzie miała wiekszy rozmiar.

  4. Przerwę instalację, uruchomię ponownie kompa i juz, partycje powinny działać. Teraz tylko z powrotem skopiuje dane z dysku E na F i spoko.

Tak samo formatowałem partycję D, czy to co teraz napisałem da się zrobić z tego samego pkt czyli ekranu zarządzania partycjami w instalce Visty ??. Wszystko będzie działać ?

Powinno działać, jednak wątpię, żeby cokolwiek dało się skopiować spod Visty… Spróbuj spod linuxa, np. Ubuntu livecd. Musisz wiedzieć, która partycja miała jaką literę. Później w zarządzaniu dyskami na danej partycji “zmień literę dysku i ścieżki” i ustaw wszystko tak, żeby folder Program Files, który był na F dalej był na F itp.

Oczywiście jak już napisałem pliki skopiujesz tylko spod linuxa, więc nie wydaje mi się, czy będzie Ci sić opłacało przełączać się na windowsa, żeby całość dokończyć, więc wszystko i tak wyjdzie na to, co napisałem. Wbrew pozorom mimo, że twój sposób składa się tylko z 4 punktów, jest trudniejszy, bardziej okrężny i może nie zadziałać…

To żaden problem dla mnie włożyć płytę z Linuxem i skopiować. Poza tym mi Vista idealnie wszystkie kopiuje, no oprócz plików systemowych, ale na F takich nie mam. Nawet jak się nie da to zrobię to z tym linuxem, istnieje jeszcze jakiś haczyk czy mogę spokojnie działać ?

W ProgramFiles jest wiele rzeczy które mają prawo zostać zablokowane, więc od razu radzę robić to z linuksa i jeśli specjalnie nie zależy Ci na czasie, nigdy nie dawaj “przenieś” tylko zwyczajnie skopiuj, wklej i usuń - mniejsze (praktycznie zerowe) ryzyko utraty danych. Jeśli ta płyta z linuksem to Ubuntu lub coś podobnego (z Gnome na starcie), GParteda masz w komplecie - powinien standardowo ruszyć z alt-f2 -> gparted, a jeśli nie, to na pewno będzie w menu pod nazwą “narzędze do partycjonowania”, “zmiana układu partycji” itp. Oczywiście jak wcześniej pisałem, aby uruchomić linuksa:

Włóż płytkę, pod Vistą WYŁĄCZ KOMPUTER, gdy się wyłączy, z tyłu komputera WYŁĄCZ ZASILACZ przełącznikiem, naciśnij przycisk POWER (włącznik z przodu) - jeśli masz diody w obudowie - mają zgasnąć, dopiero teraz WŁĄCZ ZASILACZ z tyłu i włącz OD RAZU LINUKSA.

Żeby cokolwiek później skopiować, np. w Ubuntu wystarczy w menu “opcje zapisu dla trybu NTFS” czy coś takiego :lol: , nie trzeba się bawić z terminalem :smiley: .