Czy jest możliwość zostawienia włączonych wentylatorów?

Czy istnieje sposób, który umożliwi działanie wentylatorów procesora i karty graficznej, w trakcie wyłączenia procesora i karty graficznej?

Nie jestem pewny ale jeśli w Biosie ustawisz ACPI na S1 to w przypadku uśpienia komputera wentylatory są włączone. jednak to nie musi sprawdzić się tak samo na każdej płycie głównej. Na pewno nie zadziała w czasie normalnej hibernacji i wyłączenia.

http://pl.wikipedia.org/wiki/ACPI

Można by podłączyć je pod zasilanie np. z wtyczki molex (nie jestem pewien ale przy uśpieniu chyba dalej jest tam podawane zasilanie) lub pod usb (zwykle zasilanie jest tam podawane nawet po wyłączeniu komputera ale nie jestem pewien czy napięcie jest tam wystarczające).

Tylko kwestia jest co dokładnie chcesz osiągnąć.

Zależy mi na szybszym schłodzeniu procesora i karty graficznej, ponieważ komputer muszę mieć włączony przez bardzo długi czas.

No to przecież gdy komputer jest włączony to wentylatory pracują a po co Ci chłodzenie po wyłączeniu komputera gdy ciepła podzespoły nie wydzielają? Ewentualnie w biosie przestaw tylko aby obroty wentylatora nie były regulowane i będzie chodził z pełnymi obrotami.

Witam,

Podłączenie do USB nie zawsze zadziała np. komputery DELL’a odcinają zasilanie.

Po wyłączeniu na molex’ach też nie ma napięcia.

Ja bym zrobił to w następujący sposób (ale wymaga to odrobiny umiejętności i zamiłowania do elektroniki):

Wyprowadził z zasilacza kabelek z napięciem 230V (zasilanie sieciowe) zmontował prosty zasilacz (trafo-kondensatory-mostek-stabilizator np. LM317 - mały przekaźniczek) zasada działania taka, że po zaniku napięcia na wiatraku, przekaźnik przełącza kotwicę i następuje podanie zasilania z drugiego zasilacza.

Powodzenia i pozdrawiam

Nie ma sensu szybciej schładzać, to nawet nie jest zalecane. Szkodliwe są nie tyle temperatury jako takie, co ich zmiany. Szybsze zmiany temperatury łatwiej uszkadzają podzespoły, bo powstają naprężenia związane z różnicami rozszerzalności termicznej materiałów.