Czy jest potrzeba używania pliku stronicowania

Mam 4 giga ramu w laptopie asus s96s i nie wiem dlaczego ale od jakiegoś czasu komputer używa plik stronicowania… choć dużo dostępnej pamięci ram dorzucam screena…printscreenjh5.th.jpgthpix.gif

Co jakiś czas słyszę jak pracuje dysk … W msconfig odznaczyłem programy które włączają się przy starcie…

Windows XP domyślnie sobie pobiera większa ilość ramu dla sprawniejszego działania. A przez to, że masz jej dużo to i na więcej sobie pozwala.

Nawiasem… nie zauważyłeś że twój komputer używa tylko 3,2G RAM?

(przerzuć się na Viste 64 bitową bo inazcej będziesz w plecy o prawie 1G RAMu)

To prawda że obetnie ci ponad pół giga. Ale zawsze możesz się cieszyć, że masz te 3 z hakiem :wink:

A jeśli przeszkadza ci, że windows używa pliku wymiany to go po prostu wyłącz :slight_smile:

Ustaw sobie rozmiar niestandardowy, początkowy i max np po 200 MB i opcja ustaw i OK i zobacz.

Jak jakaś aplikacja będzie się domagać więcej tej pamięci ustaw na 300 obie wartości - metoda prób i błędów.

Ja w swoim komputerze mam zainstalowane 2 GB pamięci ram i mam zaznaczone w opcjach brak pliku stronicowania. System pracuje normalnie i nie mam z nim problemów. Aha, mój system operacyjny to Windows Xp Home

Przy tej ilości ramu możesz spokojnie wyłączyć pamięć wirtualną.

I tak przy okazji zyska i windows odrobinę na szybkości, gdyż nie będzie spowalniany przez odczyt, zapis pagefile’a.

jedno mnie zastanawia

zaznaczyłem opcję “bez pliku stronicowania”

a wydajność w menedżerze zadań wygląda tak samo pokazuje mi użycie pliku stronicowania 447 mega…

Wszystko dlatego iż windows jest tak “zrobiony” że musi posiadać plik stronicowania i w momencie gdy zabronisz tworzenia owego pliku na

dysku twardym, windows robi sobie pagefile’a w pamięci ram.

Jest to głupie rozwiązanie, lecz tak to już jest z windowsem…

Takiego rozwiązania nie ma żaden inny system który znam.

Nie przejmuj się jednak tym. 4Gb ramu wystarczy na kilka lat :slight_smile: