Czy karty na PCIe są lepsze od AGP?

Witam.

Mam takie właśnie pytanie czy karty grafiki na PCIe sa szybsze, wydajniejsze, ogólnie lepszy od tych na złącze AGP? Bo mam w płycie głównej oby dwa wejśćia i się tak zastanawiem. Dzięki za wszyskie odpowiedzi :slight_smile:

Tak standard PCIe jest nowszy i wydajniejszy od AGP, oczywiście najwięcej zależy od modelu karty jaki wybierzesz.

Oczywiście moja wypowiedź dotyczyła porównania agpx8 z pcie x16 jeżeli chodzi o inne parametry portów to porównaj sobie wg tego co zapodał maniekz

Zależy jakie masz to złącze PCI-E bo:

PCI-E przepustowość:

x1 250 MB/s

x2 500 MB/s

x4 1000 MB/s

x8 2000 MB/s

x16 4000 MB/s

x32 8000 MB/s

AGP:

1x maksymalny transfer 264 MB/s

2x efektywny transfer 528 MB/s

4x efektywny transfer maksymalny 1066 MB/s

8x efektywny transfer maksymalny 2112 MB/s

Najprawdopodobniej masz na mobo PCI-E x4 także się z lekka nie pyli brać karty na ten slot.

Liczy to się to oczywiście przy najnowszych kartach,jeśli kupisz sobie byle jaką kartę to gry i tak ci nie będą działać,bo wydajność układów na to nie pozwoli choćbyś miał PCIEx32,przykładem są konfiguracje w hipermarkietach,gdzie sprzedają ci Core2 Quad z GF 5200FX

A ja mam w na płycie pcie x16 to można do tego wpiąć sensowną karte graf. do gier ?

Najnowsze karty graficzne są produkowane tylko na PCI-E - ogranicza cię tylko kasa.

Ale przy Twoim zasilaczu mogą być problemy - nowe szybkie karty żrą 100-150 W…:mrgreen:

daniel

Tak

Da się,ale do słabego kompa bez sensu jest kupować najnowszą kartę grafiki,procesor i mała ilość ramu będą ci ograniczały dobrą kartę,jeśli masz słaby zasilacz to zapewne reszta komponentów zestawu jest słaba,najnowsze karty potrzebują nawet do 200 W mocy,jeśli włączysz grę taką jak Crysis,kiedy karta grafiki pracuje na najwyższych obrotach potrzebuje nawet tyle

Ok dzięki za odpowiedzi, szczególnie dziękuję maniekz za obliczenia które mi sie przydadzą :smiley:

To zależy od modelu. Sa takie wydajne karty na AGP które sa lepsze od jakeigos modelu na PCie

Karta na AGP jest dużo droższa od jego odpowiednika na PCI-E

No to wiadome. Na allegro widziałem najlepszą kartę na AGP na śwecie i kosztowała ponad 500zł a jej odpowiednik na PCIe 300 ileś.