Czy komptery są naprawdę tak delikatne?


(-Cichy-) #1

Do stworzenia niniejszego tematu skłoniły mnie dwa niedawne wydarzenia.

Generalnie w instrukcjach sprzętu komputerowego znajdują się ostrzeżenia nt. np. elektryczności statycznej, złego dopasowania zasilacza, zwarć elementów elektronicznych itd.

Ostatnio sprawdzałem 3.3V zasilacza, na płycie, przy włączonym kompie (PII450,ASUSP2B) i przez przypadek próbniki się zetknęły. Komp oczywiście się wyłączył, ale wystarczyło ponowne włączenie listwy i okazało się że całość działa...

Za drugim razem przy włączonym kompie (tym co w podpisie) odłączyłem dysk ATA (WD80) od taśmy (najpierw) a następnie od zasilania (molex). Zrobiłem to z przyzwyczajenia do USB, całkowicie bezmyślnie. Komputer nawet się nie zająknął...

Więc chciałbym wiedzieć jaka jest odporność waszych komputerów i jak daleko można się w zabawach z PC posunąć :slight_smile:


(Michal Kolatek) #2

http://forum.purepc.pl/lofiversion/inde ... 07088.html

ECS K7VZA po spięciu na kablach wentyla, spaliła się.

Odłączanie dysków, robiłem (stare Seagate Medalisty) nic się im nie stało.

Spięcia na molexie (Fortron MDN) i na Soyo 6KB-E (stara na PII) nic się nie stało oprócz restartów.

Spięcie na zasilaczu Codegen, poszły iskry z zasiłki :lol:

Kiedyś robili wytrzymalszy sprzęt.


(tomilipin) #3

No cóż... ja muszę się pochwalić że kiedyś włożyłem kość pamięci SDRAM odwrotnie w gniazdo na płycie - komp popiszczał, spalił jeden styk na kostce pamięci. Po odwróceniu jej i włożeniu prawidłowo (ze spalonym stykiem) komp się uruchomił i wszystko było ok :slight_smile: Ucierpiała jedynie pamięć - zamiast 128MB miała 127 :stuck_out_tongue:


(fiesta) #4

Pitolicie Hipolicie, przy upalniu jednego styku w najlepszym wypadku nie będzie działała cała jedna kość, a kości w pamięci 128 MB nie mają po 1 MB bo by musiało być ich 128 na jednej płytce :stuck_out_tongue:


(tomilipin) #5

Ehh... Mówię poważnie - system wykrywał 127MB! Teraz już nie pamiętam czy to był WinXP czy jeszcze Win98 - w każdym razie stało się to na kompie z PIII 450MHz, dysk 6GB (cudo :D) i grafika Riva TNT2 Vanta 32MB. Potem tą kość sprzedałem na allegro jako uszkodzoną - koleś, który ją kupił napisał mi w mailu, że ewidentnie ktoś próbował ją wsadzić odwrotnie (miał rację...) i stąd spalony styk, ale kość działa.

Poza tym idąc Twoim tokiem rozumowania - skoro styków w SDRAMie jest 168 to oznacza, że na jedną kość pamięci przypada ich co najmniej kilkanaście. Spalenie jednego nie może oznaczać śmierci całej kostki a jedynie zaburzenia w jej funkcjonowaniu.


(Airborn) #6

zwróć proszę uwagę, że styki nie służą tylko do przekazywania informacji pomiędzy płytą a pamięcią, pamięć musi być też chociażby zasilana, a i pozostałe, Twoim zdaniem nadmiarowe, czy zapasowe, styki mają swoje zadanie. Nie ma czegoś takiego jak zapasowy styk bo może się jeden przepali...

w takim razie nie mogło to być spowodowane uszkodzeniem styku


(tomilipin) #7

Że co?! Nigdzie tego nie napisałem. Zdaję sobie sprawę z tego, o czym piszesz i wiem o tym od dawna. Wnioskuję po prostu, że skoro pamięć działała po spaleniu jednego styku to znaczy, że jego funkcja była na tyle niewielka, iż cały zespół mógł dalej pracować. Nie mam pojęcia od czego był ten styk :wink: Ale jestem prawie pewien, że po złej stronie slota spotkał się z zasilaniem :stuck_out_tongue:


(system) #8

Cześć! Kompy jednak są delikatne. Kiedyś zrobiłem głupotę. Czyściłem wnętrze kompa z kurzu i przejechałem delikatnie po grafice miękką, okrągłą szczotką od odkurzacza. Od tej chwili zaczęły sie nieprzyjemne problemy z grafiką. Zanikanie obrazu, problemy z włączaniem kompa, często komp sie restartował, wyskakiwał ekran śmierci /niebieski/. Ogólnie z kompa dało sie korzystać ale wymienione problemy były zbyt częste. Trwało tak dwa lata, aż do wymiany grafiki na nową. Teraz wiem, że uszkodziłem grafikę ładunkami elektrostatycznymi. Szczotka od odkurzacza była ze sztucznego włosia... Pozdrawiam