Czy ktoś używa corel ventura?

(leckow) #1

mam pytanie, czy ktoś używa do składu program corel ventura?

potrzebał bym manualu w języku polskim

(Kmazur) #2

kiedyś długo działałem na wersji 5, teraz 10

ventura chyba nigdy nie miała oficjalnego polskiego manuala

książka na allegro -- http://allegro.pl/corel-ventura-10-i2346122027.html

to prosty opis funkcji programu, coś dla początkujących

(Agatonster) #3

leckow ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

(s-p-i-n) #4

Corel Ventura to raczej relikt przeszłości. Teraz wszędzie używają InDesign.

(M562) #5

VENTURA to nie relikt. Mówią Ci, co "obskoczyli" ją jako tako. Ja pracuję na niej od wersji na DOS-a a obecnie na 10. I twierdze że do publikacji "trudnych" nie ma lepszego programu. Próbowałem i na PM i na Quarku i w IN ale one się nie umywaja do Ventury. Największe wydawnictwa techniczne i specjalistyczne pracują na niej. Sam pracowałem w takim wydawnictwie w Wiedniu, a znane są mi Wydawnictwa w Niemczech, Anglii, Kanadzie i USA. Również u nas są takie. Pozostałe programy owszem są dobre, mam IN 5, ale do "wody" - czyli to książek gdzie jest sam tekst (tak samo katalogi). Pozostałe rzeczy, gdzie jest dużo zdjęć (jak w katalogach) owszem robi się w IN ale trwa to znacznie dłużej. Ventura nie ma problemu z importem (przynajmniej u mnie, choć na forum ludzie mówią, że mają), ze zdjęciami, wzorami matematycznymi, dużą ilością tabel, przypisów itp. Nie mam żadnego problemu z czcionkami czy to *.ps czy *.ttf. Nie zdarzyło mi się, aby się "posypała" do naświetleń. A często tabela przewija się prze 40 a ostatnio nawet 96 stron. W jednej z książek było 480 przypisów i niektóre dość długie - przelewają się bez problemu. BYŁ PROBLEM z algorytmem dzielenia wyrazów po polsku - ale udało się go obejść i napewno nie robi więcej błędów niż PM czy IN. Pozdrawiam Wszystkich, którzy korzystają z tego programu. Szkoda tylko, że nie jest nadal rozwijany, bo można by było parę "wodotrysków" dołożyć. Ale może kiedyś będzie. Na razie nie zamierzam z niej rezygnować. Maciek