Czy mam dobre temperatury podzespołów i czy dysk jest zdrowy

Witam.

Jestem w tych sprawach bardzo zielony, a mój komputer ma około 5 lat żywotu. Chciałbym więc się dowiedzieć czy wyniki jakie pokazały programy: HWMonitor oraz Hd Tune w czasie sporego obciążenia komputera (użycie procesora 80-90%, a pamięci jakieś 1,4 GB) są w miarę dobre czy mam zacząć się niepokoić.

Jeśli zrobiłem coś źle, proszę o wyrozumiałość. Poniżej zrzut ekranu:

http://i45.tinypic.com/2rx7cq8.jpg

Cześć

Temperatury są w porządku. A kondycję dysku niech ktoś inny oceni.

Dysk chodzi bardzo dobrze.

Ale sprawdzaj SMART co jakiś czas bo już jest duża ilość przepracowanych godzin dysku.

Ile wynosi temperatura dysku bez obciążenia ,46 stopni pod obciążeniem jeszcze ujdzie. Robiłeś w HDTune Benchmark i jak się wykres przedstawia i jaki wynik Access Time. SMART dysku wydaje się dobry ale nie jest 100 procentowym wyznacznikiem że jest całkiem dobrze z dyskiem. Jak np. zwiększona jego temperatura od normalnej dla danego modelu. Chyba że jest słaba cyrkulacja powietrza w środku obudowy. Albo wydobywające się piski ,zgrzyty a SMART tego nie alarmuje jak parametry przez niego monitorowane są w normie. A to nie jest dobry prognostyk na długość żywota dysku. Chociaż zdarza się że czasem dosyć długo w takim stanie potrafi działać. Czy masz jakieś objawy komputera czy wyniki które dałeś na forum tylko tak profilaktycznie. To ogólnie chyba jest dobrze według samych wyników.

http://i47.tinypic.com/2pq2o0x.png

Wynik benchmarku.

Chciałem sprawdzić profilaktycznie, bo 5 lat to chyba już jest dosyć spora ilość czasu, a komputer na prawdę używany dzień w dzień całkiem dużo, chociaż bez jakiś spektakularnych działań (gry to największe).

Odnośnie temperatury to teraz wynosi 47 (EDIT. po 10 minutach znowu 46) przy minimalnym obciążeniu (na krótko po ponownym uruchomieniu). Czyli z obciążeniem czy bez temperatura niewiele się zmienia. Czy może mieć na to jednak wpływ, ze komputer pracował od około 7 rano?

I teraz pytanie… co to jest SMART? gdzie go widać?

Ogólnie wyniki są jeszcze w normie. I kontroluj np. jak temp. dysku będzie większa od 50 stopni. A SMART to jest wyświetlany np. w HDTune zakładka Health jeden ze screenów co dałeś na forum i też kontroluj co ileś dni czy w kolumnie DATA gdzie do tej pory masz zero nie pojawi liczba większa i będzie sygnałem że stan dysku się pogarsza.

Wyłączyłem komputer na jakieś 30 minut i włączyłem ponownie. Temperatura dysku spadła do około 35 stopni, to chyba fajny wynik?

Jak mówiłem, nie odczuwam niczego niepokojącego tylko tak się tym tematem zainteresowałem nagle.

Dobra, dziękuję za sprawdzenie i wyjaśnienie tych kwestii.

Pozdrawiam serdecznie.

Dodane 28.02.2013 (Cz) 19:25

Kurczę. W ciągu niecałej godzinki od włączenia i używania jedynie przeglądarki oraz foobara temperatura wzrosła do 44-45.

To coś martwiącego?

Może przyjmijmy tak. Jak nie ma odczuwalnych spadków wydajności to przyjmijmy że ten model dysku tak ma i dopóki nie przekracza 50 stopni to tylko monitorować temperaturę i SMART na przyszłość.

Tutaj masz jeszcze taki programik jak by cię interesowało

http://www.dobreprogramy.pl/CrystalDisk … 27691.html

tylko nie instaluj tego dodatku “Przyspiesz komputer”

PS.

jeśli masz możliwość zainstalowania wiatraczka na przodzie obudowy przy dysku to zainstaluj

Ok, dobra. jestem trochę panikarz :wink:

Przejrzę ten programik. Nie zainstaluję niczego pobocznego. Kiedyś zainstalowałem jakiś Incredibar i od tego czasu na każdą instalację, przed kliknięciem “Zainstaluj” poświęcam przynajmniej ze 2 minuty czasu :stuck_out_tongue:

Jeszcze raz bardzo dziękuję.