Czy mam za ciężki system XP?

Na moim kompie zainstalowany jest od 1,5 roku XP Home Edition.

Czy Katalog Windows ma ważyć 3,5 GB?

Brakuje mi miejsca na twardzielu i szukam oszczędności.

Czy system powinien tyle ważyć, a jeśli nie to jak go odchidzić bez reinstalacji?

Używanie CCleanera nic już nie daje, co począć?

Gdzie szukać śmieci i jak je skutecznie usunąć?

Defragmentacja była swego czasu robiona, a teraz żeby ją zrobić muszę mieć 3 GB wolnego, a z tym właśnie problem.

nie ma co się dziwić u mnie np. xp pro ma 4,5 giga w to wliczająć SP3 poprawki i inne pliki jakie tam wpadna to jak dla mnie normalne :slight_smile:

Właściwości kosza i zmniejsz ilość rezerwowanego miejsca dla partycji systemowej.

Przywracanie systemu to samo.

Może masz włączoną hibernację - wyłącz.

Odinstaluj zbędne programy z partycji systemowej.

Przejrzyj Moje dokumenty i zbędne rzeczy przerzuć na inne partycje.

Programy do ściągania - domyślnie z reguły mają katalogi gdzie ściągają na partycji systemowej - zmień na inne partycje.

Inne.

Dzięki za podpowiedzi.

polecam w ogóle prznieśc domyślną lokalizację moich dokumentów na inną partycję !

klikamy start/prawym przyciskiem klikamy na moje dokumenty/właściwości/ element docelowy / i wybieramy np dysk D / potem przenieś by przeniosło całą zawartość moich dokumentów na D i zastosuj :slight_smile:

według mnie inna partycja jest o wiele lepszym miejscem na lokalizację moich dokumentów i przy ewentualnym formacie dysku C nie trzeba się bawić w kopie dokumentów .

oczywiście wyłączenie np. przywracania systemu też zwolni troch miejsca :slight_smile:

Zobacz też tutaj http://www.searchengines.pl/index.php?s … =5989&st=0

A gdzie to się wyłącza, i ile zyskam? :oops:

start/Mój Komputer- wybierasz właściwości / Przywracanie systemu /i odchaczasz pozycję wyłącz przywracanie systemu na wszystkich dyskach :slight_smile: a ile miejsca to różnie :slight_smile:

Zalecam też opróżnienie wszystkich folderów “Temp”

C:\WINDOWS\Temp

C:\Documents and Settings*Twoja nazwa\Ustawienia lokalne\Temp

  • od p2p zostaw w spokoju cyba że aktualnie nic nie ściągasz to sprawdź czy jakieś śmieci nie zostały

Usuń z katalogu Windows na partycji systemowej wszystkie foldery o nazwie zaczynającej się od “$” (w większości są ukryte) - są one tworzone po każdej aktualizacji systemu i zawierają głównie kopie zapasowe plików z przed aktualizacji. Poza tym usuń także katalog “dllcache” - zawiera on kopie zapasowe najważniejszych plików systemowych na wypadek ich uszkodzenia - w przypadku jego braku system poprosi o włożenie płyty i z niej skopiuje wszystkie pliki, więc nic nie tracisz.

Na razie wyłączyłem przywracanie sytemu co z 700 MB zrobiło ponad 2 GB. Yes, yes, yes!

Nie wiem dlaczego nie znalazłem katalogu Ustawienia lokalne w C:\Documents and Settings*Twoja nazwa\Ustawienia lokalne\Temp?

Dzięki za pomoc.

bez nazwy , ten folder jest ukryty , aby go zobaczyć musisz zaznaczyć wyświetlanie ukrytych plików i folderów

start > panel sterowania > opcje folderów > widok > ukryte pliki i foldery > zaznacz “pokaż ukryte pliki i foldery” > zastosuj

albo 2 sposobem

start > uruchom > C:\Documents and Settings*Twoja nazwa\Ustawienia lokalne\Temp

*Twoja nazwa - zastąp właściwą nazwą użytkownika

w moim przypadku jest to C:\Documents and Settings\Marek\Ustawienia lokalne\Temp

Usunięcie plików tymczasowych z tego katalogu nie wiele wniosło i zmieniło, ale dzięki za podpowiedź.

Czy mowa jest o plikach z przekreślony pionowo S? (z reguły pisze jeszcze po “S” unistal)

Czy te konkretnie pliki mam usunąć i nie będzie to miało wpływu na system?

Do tego radziłbym zdefragmentować dysk z systemem, co robi się tak: najeżdżasz na dysk systemowy, klikasz na jego właściwości - narzędzia i tam jest opcja “defragmentacja”. Do tego polecam CCleanera i RegCleanera - oczyszczą zbędne śmieci.

Co do defragmentacji, to znam wszystkie potrzebne procedury.

Jestem w miarę zaawansowanym użytkownikiem, ale pewnych szczegółów jeszcze nie znam, lub zapominam, bo mało kiedy cokolwiek robię przy systemie.

W sumie wszystko funkcjonuje stabilnie od 1,5 roku, i nic szczególnego się nie dzieje.

Jedynie mam od czasu do czasu problemy z powierzchnia twardziela, bo od czasu do czasu się zapycha.

Mój twardziel ma tylko 40GB, to jak na dzisiejsze czasy mało.

W tej sytuacji to ja bym ustawił wyświetlanie ukrytych plików i systemowyxh i sprawdził bym co tak naprawde zajmuje tylke miejsca

  • może na p2p zalegają jakieś stare pliki , albo Windows “puchnie”

Po prostu sprawdź co ile zajmuje

Jak wcześniej napisałem, jestem juz teraz ukontentowany, bo po likwidacj przywracania systemu, a następnie ponownej aktywacji tej funkcji uwolniłem 1,5 GB wolnego miejsca, więc chyba nie muszę dalej szperać po systemie.

Na ten moment jest OK. :slight_smile:

Po usunięciu tych plików nie będziesz mógł odinstalować aktualizacji, to jest jedyny wpływ tej operacji na system.

Ponieważ lepiej mieć system aktualny jak się da, te pliki są właściwie niepotrzebne - ja je zawsze usuwam.