Czy mogę kupić samemu Windows 7 w wersji OEM?

Wiele było mieszania na ten temat ostatnimi czasy i w końcu nie wiem już czy można na własną rękę kupić Windows 7 Home Premium w wersji OEM, czy może teraz już użytkownikowi końcowemu wolno zakupić jedynie wersję BOX?

Nie, licencja OEM polega na tym, że kupujesz sprzęt, do którego jest przypisany system (CAŁY sprzęt) i jest on sprzedawany tylko przez producentów sprzętu na podstawie umowy z Microsoftem.

Legalnie możesz kupić Windows w wersji BOX lub Upgrade (działa na BOX i OEM, jednak aplikując na OEM, system wciąż jest przypisany do komputera).

Kupić możesz, zainstalować możesz i aktywować możesz - to że to nie będzie całkiem zgodne z licencją to tuż inna rzecz, ale z drugiej strony masz legalny system - bez cracków i aktywatorów… ale nadal będzie możliwość uczepienia się łamania przez Ciebie licencji

To wygląda tak, że można sobie kupić system w wersji OEM i zainstalować go np. na złożonym przez siebie komputerze - wtedy stajesz się niejako producentem sprzętu i jako producent sam musisz sobie zapewnić wsparcie techniczne - nie otrzymasz go od Microsoftu. Oczywiście klucz zostaje przypisany do tego jednego sprzętu i nie masz dużych możliwości rozbudowy oraz nie możesz wykorzystać go już na innym komputerze.

Samodzielnie złożony komputer to może być również np. laptop oraz zakupiona z systemem w wersji OEM mysz komputerowa :wink: Często jeszcze niektórzy sprzedawcy sprzedają systemy OEM z jakimiś tanimi lub uszkodzonymi podzespołami dorzuconymi gratis do systemu, np. uszkodzona kość pamięci SD RAM 32MB :wink:

Nie jest to niezgodne z licencją, tylko wykorzystuje niejednoznacznie sformułowane zapisy tej licencji. Microsoftowi nie zależy na zaostrzaniu zapisów licencji OEM, bo byłoby to nieopłacalne - wiele osób woli kupić połowę taniej system w wersji OEM, żeby mieć z głowy problem legalności.

n33trox , możesz kupić OEM, ale w tym momencie zapomnij o wparciu technicznym Microsoftu. Dlaczego, dowiesz się oglądając wywiad: http://www.dobreprogramy.pl/Rozmowa-z-K … 13988.html od 18:31. Drugi minus jest taki, że jak zjara Ci się mobo, albo kupisz innego kompa, to Windowsa będziesz sobie mógł wyrzucić, ponieważ po przeniesieniu go na innego kompa, czy instalacji na tym samym po wymianie mobo system już będzie nielegalny.

Ze wsparcia MS i tak nigdy nie korzystałem. Dzięki za odpowiedzi.