Czy moge wyłączyć swapa przy 8gb ram

(krejzol123) #1

Witam zastanawiam się czy moge wyłączyć swapa przy 8 gb ram i co wyłączenie tego swapa da.

(sadaj72) #2

Możesz wyłączyć.

Trochę wolnego miejsca na dysku i raczej nic poza tym.

(krejzol123) #3

a czy wtedy dysk będzie mniej pracował ?

(sadaj72) #4

Mam głośnego WD caviar i po wyłączeniu swapu mniej trzeszczy, ale niektóre programy mają problem z działaniem gdy nie ma swapu.

(krejzol123) #5

ok wyłączyłem swapa jak będą jakies problemy to go najwyzej włącze dzięki za pomoc :slight_smile:

(system) #6

Ja przy 8gb ramu mam swap wyłączone. Komputer działa minimalnie szybciej (powinien w teorii) bo wszystko zapisuje w ramie dużo szybszym niż swap, nie miałem jeszcze problemu z żadnym programem przez brak swap.

(bart86) #7

Nie powinno sie wylaczac swap niektore programy z niego korzystaja oraz gry

-- Dodane 12.07.2013 (Pt) 2:04 --

Nie powinno sie wylaczac swap niektore programy z niego korzystaja oraz gry

(system) #8

To samo mi mówili jak ja pytałem o wyłączenie swap i jeszcze takiego programu nie spotkałem :slight_smile:

(Bullet16allegro) #9

Przy 4 GB raczej lipa by była niż korzyści z wyłączenia SWAP? I jak się sprawa ma w dyskach SSD ze swapem?

(sadaj72) #10

Ja spotkałem, dlatego musiałem włączyć swapa.

Blender 2.6, czasem potrafi wywalić błąd pamięć nie może być read :twisted: albo coś takiego.

(bachus) #11

Najgłubszy z możliwych mitów, że wyłączenie page file przy 4-8GB przyspiesza działanie Windowsa. W niektórych scenariuszach to tylko szkodzi. Jest to złe zrozumienie działania SWP.

(system) #12

Wyłączenie pliku stronicowania powoduje, że system głupieje i w nieprzewidywalnych przypadkach uznaje, że brak jest pamięci! Pojawiają się odpowiednie komunikaty. Najlepiej jest zawsze pozostawiać chociaż minimum pliku stronicowania, np. 1024 MB wartości minimalnej i maksymalnej, przy zamontowanej pamięci fizycznej RAM większej niż 3 GB.

(bachus) #13

Dokładnie. Ktoś gdzieś puścił dziwną teorię, że:

* przyspiesza to działanie Windowsa (wyłączenie) - możliwe, że czasem to przyspieszy w sytuacji, gdy jest uszkodzony dysk twardy albo w PIO4, ale to raczej rzadzkość...

* że nie jest to negatywne dla działania systemu: jak już się ktoś upiera przy wyłączeniu, niech zostawi chociaż trochę w RAM-dysku...

(KamWi) #14

Ja też się z tym spotkałem, już w samym windows'ie, a dokładniej podczas zarządzania dyskami. Pojawiał mi się taki sam komunikat.