Czy mogę zagłosować w wyborach prezydenckich bez dowodu?

Witam,

mam problem,ponieważ chciałbym zagłosować w wyborach prezydenckich jednak zgubiłem WSZYSTKIE ważne dokumenty tożsamości:( mam jedynie NIEWAŻNY paszport oraz kartkę z urzędu o nowy dowód osobisty. Czy w takim razie jestem pozbawiony głosu?

Niezbędny jest dokument ze zdjęciem, stwierdzający tożsamość - może być też prawo jazdy, legitymacja studencka itp.

Zawierający numer pesel.

Jak was proszę nie wprowadzajcie innych w błąd !!

Tylko tak:

Zapomniałeś o paszporcie :slight_smile:

Niestety ale tak, kartka nie jest żadnym dowodem i nie ma zdjęcia, a paszport jak sam zauważyłes jest nieważny.

Hm… zgodnie z Art. 42. 1. Ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r., o ewidencji ludności i dowodach osobistych (tekst jednolity)

http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/57/16 … olity.html

wynika, że:

zgodnie z Art. 50. Ustawy z dnia 27 września 1990 r.

O WYBORZE PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

http://www.sejm.gov.pl/prawo/prezydent/prez5.htm

Czyli generalnie, nie ma tu żadnej informacji, jaki to dokument musi być. W związku z tym, w moim odczuciu, zaświadczenie o którym mowa powinno być wystarczające. No, ale ekspertem nie jestem. Być może jest jakiś dodatkowy artykuł, który reguluje to jeszcze dokładniej. Zainteresowany albo niech przeczyta, albo jak zwykle w takich sytuacjach, proponuję, żeby autor zadał to pytanie odpowiedniej osobie.

http://www.pkw.gov.pl/katalog/artykul/17941.html

A jak członek obwodowej komisji wyborczej ma sprawdzić tożsamość obywatela, skoro nie ma do tego podstawy (brak zdjęcia) ??

BTW

Kilka ładnych latek siedzę już w różnych komisjach i na każdym szkoleniu tłuką nam że mamy akceptować tylko dokumenty tożsamości ze zdjęciami.

A czy w świetle obowiązującego prawa, zaświadczenie o którym mowa, nie jest dokumentem potwierdzającym tożsamość osoby?

A podają jakieś odniesienia do konkretnych zapisów prawnych?

Nie to, że usiłuje kwestionować coś czy udowadniać swoje racje. Jestem ciekaw (może się kiedyś przydać :slight_smile: )

A co z sytuacją, gdy, inna osoba, na podstawie “wymaganych” dokumentów, potwierdzi naszą tożsamość? Przecież jest taka możliwość. W sumie, to dokumentem takim, mógłby by być każdy dokument wydany przez państwo - np. dyplom ukończenia studiów.

Generalnie dokumenty dzielimy na dokumenty stwierdzające tożsamość - dowód osobisty, paszport, tymczasowy dowód osobisty, karta stałego pobytu cudzoziemca itd. oraz dokumenty na podstawie których można stwierdzić tożsamość - prawo jazdy, legitymacja uczniowska czy studencka - ale generalnie każdy dokument zaopatrzony w zdjęcie, którego wiarygodność nie budzi zastrzeżeń (dyplom ukończenia szkoły w moim zdanie również się kwalifikuje)

Dzwoniłem z ciekawości do Okręgowej Komisji Wyborczej i Wydziału Spraw Obywatelskich - zadałem im zagwozdkę. Za 30 minut mam otrzymać informację. Pierwsze informacje były takie, że generalnie oprócz zaświadczenia inny dokument ze zdjęciem. Zapytałem o dyplom i Pani musi sprawdzić ordynację wyborczą, gdyż nie potrafiła jasno określić jakie inne dokumenty są akceptowalne. :slight_smile:

Dodane wtorek, 8 czerwca 2010, 11:25

Update.

:smiley:

dervin88 , pójdź tam, gdzie składałeś wniosek i poproś o przyspieszenie wyrobienia dowodu osobistego i przedstaw swoją historię. Generalnie w takich przypadkach powinni wyrobić dowód “na już”

Okręgowa Komisja Wyborcza odesłała mnie Wydziału Spraw Obywatelskich. Miałem uzyskać odp. a dostałem opr, za wymyślanie sytuacji, które nigdy się nie zdarzają - generalnie Pani stwierdziła, że kłamię. Nie uzyskałem żadnej odpowiedzi i w sumie, to nawet nie pozwolono mi dojść do głosu :stuck_out_tongue: Po drodze rozmawiałem w sumie z 5 różnymi osobami. :lol: Okazuje się, że interpretacja ordynacji wyborczej zależy od widzimisię konkretnej komisji wyborczej. Nie ma jednolitej interpretacji. Więc, jak będziesz mieć fuksa, to wystarczy Tobie zaświadczenie wraz z innym dokumentem ze zdjęciem, a jak nie, to Papież nawet nie pomoże. Masz Książeczkę Wojskową? Legitymację Ubezpieczeniową? To powinno wystarczyć.

Jeżeli ktoś nie wierzy i ma wolny czas - polecam zadzwonić i popytać. Zabawa przednia.

Pozdrawiam.