Czy mój procesor jest jedno rdzeniowy czy dwu?

Witam

Mam już od dłuższego czasu swój komputer, ale nadal mam dylemat więc mam nadzieje że mi wyjaśnicie.

Czy mój procesor Intel Pentium 4 3.4GHz socket 775 jest dwurdzeniowy czy jedno rdzeniowy ??

Gdy kupowałem komputer, czyli rok temu powiedziałem sprzedawcy jasno, że chce dwurdzeniowy procek, ale…

Czytałem wiele, ale czasem piszą że jest to jedno rdzeniowy a czasem dwurdzeniowy.

Everest pisze mi tak:

wykorzystanie procesora:

Pole Wartość

Procesor nr 1 / układ HTT nr 1 0 % (te 0% jest zawsze)

Procesor nr 1 / układ HTT nr 2 5 % (to oczywiście zależy od obciążenia procka)

A w aida 32 pisze:

Właściwości procesora

Typ procesora Unknown, 3416 MHz (4.25 x 804)

Oryginalna częstotliwość taktowania 3400 MHz

Pamięć podręczna L1 śledzenia 12K Instructions

Pamięć podręczna L1 danych 16 KB

Pamięć podręczna L2 2 MB (On-Die, ATC, Full-Speed)

Multi CPU

ID płyty głównej OEM00000 PROD00000000

CPU #0 Intel® Pentium® 4 CPU 3.40GHz, 3416 MHz

CPU #1 Intel® Pentium® 4 CPU 3.40GHz, 3416 MHz

Wykorzystanie procesora

Procesor nr 1 5 %

Procesor nr 2 2 %

I te dwa “wykresy” w aida32 się zmieniają, a w Evereście nie, czyżby któryś z programów się mylił ??

Tutaj macie wszystkie screeny które uważałem za potrzebne:

6b2f811b38e0e525m.jpg

1bce44381c2baf2cm.jpg

14109bb184dd3222m.jpg

060bbadc3f3ad188m.jpg

b0464f00605d0cdam.jpg

d05524f97c218bd0m.jpg

f6f4a00dc8ad0c00m.jpg

8399fe27dd7b7843m.jpg

Ten screen ze speedfana dałem ponieważ nie wiem czy jest to ważne, ale pisze przy napięciach (chyba dobrze mówię) vcore1 i vcore2.

Jeszcze raz proszę Was o rozwianie moich wątpliwości co do tego, czy jest jedno rdzeniowy czy dwurdzeniowy #-o

Acha, i w menedżerze urządzeń pisze: “Wieloprocesorowy komputer pc…”

b39d66b49bc0fb83m.jpg

Dziękuję i Pozdrawiam

moim zdaniem to masz dwurdzeniowy procek ale mogę się mylić 50% pewności :-o Poczekaj na opinie innych :stuck_out_tongue: :slight_smile:

Intel Pentium 4 są 1 rdzeniowe. Niewiem dlaczego Ci pisze w Evereście, że dwu. W CPUZ pisze core 1 czyli jedno rdzeniowy. Sprawdź tym Everestem.

Jak widać są dwa rdzenie. Najprostrzy sposób na sprawdzenie, uruchom manager zadań, zaznacz jakiś proces, potem prawy klawisz myszy i wybierz Koligację, jeżeli są aktywne 2 CPU odpowiedź jest oczywista.

Żaden Intel Pentium 4 nie jest dwurdzeniowy. Wszytko pisze na dole jednego z Twoich screen’ów: http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=d05524f97c218bd0. Pozycja CORES: 1, czyli jeden rdzeń.

PS. Intel Duel Core - one mają 2 rdzenie.

http://www.strefacen.pl/front_end/sctre … oduct_view

On ma 1 rdzeń fizyczny, ale przez technologię HT ma symulowane 2 rdzenie logiczne.

Najłatwiej sprawdź w Monitorze Systemu (alt-ctrl-delete), pewnie będziesz miał 2 wykresy. Jednak fizycznie jest to 1 rdzeń, a HT to nie to samo co “prawdziwa” dwurdzeniowość.

NA 200% ten twój proc jest jedno rdzeniowy.

Ctrl+Alt+Delete - zakładka wydajność - zobacz czy masz dwa wykresy w historii użycia CPU

Jeśli tak to masz dwa rdzenie.

Intel Pentium 4 3.4GHz socket 775 jeden rdzeń

jedno rdzeniowy na 100%-technologia HT powoduje że programy w tym i windows może widzieć jako 2 rdzenie ale jest 1dno rdzeniowy.mój brat ma prawie identycznego:)

Lub najlepiej Ctrl + Shift + Esc.

2 wykresy wcale nie oznaczają, iż CPU jest dwurdzeniowy! Tak jak koledzy, ten procesor jest jednordzeniowy, ale dzięki HT drugi rdzeń jest symulowany dla wyższej wydajności. W dzisiejszych czasach jest to po prostu totalnie przestarzałe, ale dawniej zastępowało 2 rdzenie.

Dokładnie jak powyżej!

Jeden rdzeń!

Sam kiedyś maiłem P4 3.06 GHz i tak jak u Ciebie pokazywało dwa rdzenie mimo iż fizycznie jest jeden.

Pentium D jest 2 rdzeniowy i są to dwa Pentiumy 4 umieszczone w jednej obudowie i nie ma on HT.

Nahalem ma posiadać coś podobnego do HT

potwierdzam. Intel Pentium 4 ma jeden rdzeń. Mam takiego samego tylko 3 GHz i 530 i też mam 2 wykresy(ctrl+alt+delete) i nawet w system > sprzęt pokazuje mi się coś takiego

Sam też miałem na początku wątpliwości czy to jest jeden czy dwa rdzenie ale dziś wiem ze to jest jeden rdzeń

JA miałem Athlona 64 3000+ i też mi pokazywał 2 rdzenie, a w Evereście coś pisało, ze 2 wyłączony (…). Dlaczego??

może używałeś starego Everest’a i miał po prostu taki błąd (bug)

ale na 100% miałeś 1 rdzeń :slight_smile:

To że 1 rdzeń to ja wiem. Ja czytając od początku ten temat dowiedziałem się że jakaś technologia HT może symulować 2 rdzeń i chce się dowiedzieć czy na Athlona też sie da?

Nie, HT to technologia Intela. Jednak w Pentiumach zbyt przydatna w praktyce nie była, czasem powodowała wręcz spadek wydajności. Owszem, HT ma powrócić w nowych procesorach Intela, oby z lepszymi rezultatami.

Aha dzieki. Koniec takiego jakby off topa.

:o Nie spodziewałem się takiej liczby odpowiedzi :smiley: Jak uruchomię menedżer zadań to są dwa wykresy, jeżeli kliknę PPM na jakiś proces i wybiorę jakąś koligację to się pojawia do wyboru CPU 0 i CPU 1, a reszta jest nieaktywnych. Więc jaki jest ostateczny werdykt ?? :smiley: