Czy moja płyta główna obsłuży taki dysk twardy?

Witam serdecznie. Jestem posiadaczem następującej płyty głównej: ASUS P5GDC Deluxe. Chciałbym kupić nowy dysk twardy SATA 250 GB. Czy moja płyta obsłuży tak duży (lub nieduży) dysk??? Będę wdzięczny za odpowiedzi.

Da rade.

Nie wiem, w ogóle czy wielkość dysku ma jakieś znaczenie.

Ważne żeby był Sata lub Ata.

Na starych płytach ze starym BIOS’em wielkość ma znaczenie. Ale tutaj faktycznie, nie powinno być żadnych problemów.

Moja np. ma jakieś problemy z dyskami Sata - testowany WD 320GB i Samsung 500GB(stery z CD g—o dają) raz się włączy i lata ok a w większości przypadków wiesza się na biosie i nie wykrywa dysku(instalacja windy była co najmniej wq-------a) ale wpiąłem go potem pod PCI i lata jak ta lala ale mały niesmak z portów Sata150 jednak pozostaje.

Normalnie Windowsa XP zainstalowałeś na tym podpiętym pod kontroler SATA? Jak pokazują testy to ta przepustowość w SATA II i tak nie jest wykorzystywana, martwiłbym się raczej o technologię NCQ, która na tym kontrolerze zapewne nie jest obsługiwana.

Nie, bo dysk wtedy jest nie wykrywany i żadne zabawy z floop’em pt. “F6” nic nie dają, musiałem się użerać z kaprysami portów na mobo pt.“1 zadziała, 10 razy nie” :slight_smile:

Ok, thx za info, przyda się ta wiedza. :slight_smile:

Tak żeby była jasność, w biosie jest widoczny ale łyndołs podczas instalacji twierdzi, że nie ma dysku :smiley:

Dlatego jak ktoś ma starą płytę bez Sata a zachce się mu takiego dysku to na kontrolerze PCI może się lekko przejechać.

A przejedzie się jeżeli chodzi o prędkość? Czy będzie ona porównywalna do prędkości gniazd SATA I umieszczonych na płycie głównej?

będzie porównywalna

Przy gniazdach PCI 2.1 i wzwyż powinna być porównywalna, przy 2.0 (szyna 32 bitowa, 132 MB/s) istnieje teoretyczna możliwość, że będzie odrobinę wolniejszy.

U mnie ten dysk Sata lata szybciej niż ten co był pod IDE więc chyba lata z prędk. 150MB/s :>

Ok, jeszcze raz thx.

NO, kupiłem sobie dysk 250 GB Seagata i śmiga ok. Dzięki za posty! !!

@Jasiek

Jaki konkretnie model?

Wielkość dysku nie ma znaczenia tylko technologia w nim użyta .

@PawQo

Wielkość ma znaczenie, jak już napisałem, stare płyty ze starymi BIOS’ami mają problem z dużymi dyskami, właśnie przez ich wielkość.

S[poko. KUpuj ten dysk.

Dobrze ty się czujesz ?? Nie dość, że wypisujesz takie farmazony na forum, że aż głowa mała to nawet nie zauważyłeś faktu, że autor tematu już napisał, że dysk kupił. Wiem, że chcesz sobie parę postów nabić ale pliiiiiiiiiiiiis robiłbyś to z głową -_-’

Seagate 250 GB Barracuda 7200.10 (16MB, Serial ATA II, zapis prostopadły)- Taki właśnie kupiłem dysk :slight_smile: