Czy możliwe jest sklejenie talerzy na twardym dysku?

Czy możliwe jest sklejenie talerzy na twardym dysku??

Mi się wydaje że nie ale nie jestem pewien?? :mrgreen:

nie, nie jest to możliwe.

kubagladki nie ma takiej możliwości… pozatym jak go otworzysz to od razu możesz wyrzucić :slight_smile:

a gdyby np talerz się podtopiły??

Złączono Posta : 19.11.2007 (Pon) 23:00

oczywiście w przypadku kiedy talerz nie jest wykonany z aluminium

wystarczy że otworzysz dostana się wtedy do środka jakieś najmniejsze drobinki syfu i masz po dysku :slight_smile:

takich rzeczy sie nie naprawia :stuck_out_tongue:

spoko dzięki… bo mi gość w serwisie powiedział że się skleiły i tak raczej nie za bardzo chciałem mu wierzyć :stuck_out_tongue:

to dziwne bo mój dysk pracował całkiem poprawnie na otwartych talerzach i po złożeniu też.

wróciłbym do kwestii nadtopienia się dysku :smiley: talerze dysku przeważnie są wykonane ze stopów aluminium, temperatura topnienia takiego stopu to ok 660stC a gwarantuje, że takiej temp. nie uzyskasz w komputerze (do tego się używa np piecy odlewniczych ;))

a co do tej drugiej kwestii… to oczywiście, że dysk otwarty będzie chodził, tylko, że jest wyjątkowo narażony na wszelkiego rodzaju działania z zewnątrz (np kurz) ale to, że nie ma próżni nie znaczy, że talerze tracą własności ferromagnetyczne.

Raczej ze szkła !

od kiedy talerze w dysku ze szła??

Nie wiem, spytaj producentów dysków.

może ja takiego nie widziałem jeszcze

ależ oczywiście, a to ze względu na rewelacyjne właściwości magnetyczne szkła… o których niestety jeszcze nikt nie słyszał. jerzy skąd takie cudne wiadomości masz?

Może były takie w Amigach

Możesz podać źródło tych informacji?

A, to pewnie słyszałeś o rewelacyjnych właściwościach magnetycznych aluminium ?. Powierzchnia dysku jest pokryta warstwą magnetyczną podobną do tej znajdującej się na taśmach magnetofonowych.

Czytałem kiedyś w gazecie komputerowej (od dawno temu, bo takich gazet to już od dawna nie kupuję :P), że naukowcy wymyślili takie rozwiązanie aby nośnik danych wykonany był ze szkła. Była to tylko teoria, urządzenie wtedy jeszcze nie powstało jednak wg samej teorii było to możliwe do zrealizowania i na małym kawałku szkła można by zapisać makabryczne ilości danych - przynajmniej tak twierdzili naukowcy :). Jednak wadą tego rozwiązania miał być brak możliwości kasowania danych (czyli możliwy tylko zapis). Było to sporo lat temu i później o tym już nie słyszałem więc chyba pomysł ten został szybko obalony.

Nie dam linka do źródła, bo tak jak pisałem było to dawno temu na nośniku papierowym :). Zresztą naukowcy wtedy dużo bredzili :), co drugi pomysł był tak zaskakujący ale chyba żadnego z nich nigdy nie wprowadzono :).

Ale aby obecnie stosować talerze ze szkła? :slight_smile: Kto wie, może w Pentagonie mają.

W dyskach nigdy nie było nie ma i nie będzie próżni. W dysku jest takie same ciśnienie jak i na zewnątrz. Sa zamykane hermetycznie ale nie pruzniowo

Zgadza się aluminium nie ma zbyt wielkich własności ferromagnetycznych (z jego stopami już to jest trochę inaczej) aczkolwiek fakt talerze aluminiowe pokrywa się warstwą magnetyczną… jednak dlaczego w takim razie nie zastąpić aluminium, szkłem (przecież można by je pokryć również warstwą magnetyczną)? Otóż szkło ma to do siebie, że jego własności wytrzymałościowe kończą się tam gdzie stopów aluminium zaczynają.

Mhm wydawało mi się, że stosuje się próżnie ze względu, iż zapewnia mniejsze opory przy pracy urządzenia, ale mogę się mylić. Niemniej postaram się to sprawdzić. Ale tak jak mówiłem, sama obudowa służy tylko do zabezpieczenia przez zniszczeniem mechanicznym.

Dokładnie tak ale próżni tam nie ma.

Dyski są hermetycznie zamknięte i panuje w nich takie samo ciśnienie jak na zewnątrz dysku.

Dyski szklane jak najbardziej istnieją chociażby znany ze swoich możliwości Travelstar 30GN który wytrzymuje przeciążenia 800 G trwające 1 ms.

Szkło jest o wiele odporniejsze na wstrząsy niż stopy pyzatym jest ciałem ciekłym (niektórzy myślą że szkło jest stałe) i dzięki tym właściwościom jest plastyczne i bardziej odporne na uderzenie głowicy o talerz. Pokryte jest materiałem ferromagnetycznym.

nie ma sie co więcej rozpisywać bo mnie palce bolą. :lol: