Czy można obniżyć temp.procka poniżej temp. otoczenia?

Witam.

Było już kilka odpowiedzi w wątkach które jednak nie rozwiały moich wątpliwośći.

W konkretnym przypadku chodzi mi o to czy jest możliwość na chłodzeniu powietrzem procesora (radiator i wentylator) uzyskać temperaturę procka mniejszą niż temperatura otoczenia.Dajmy na to temperatura w budzie wynosi 35 stopni a przy wydajnym chłodzeniu procek ma 30 stopni.Domyślam się że nie będą to wielkie różnice temperatur ( 2-3 stopnie ) ale czy jest to możliwe ?

Nie mówię że nie możliwe ale na chłodzeniu powietrzem będzie to bardzo, bardzo trudne, niemal nie wykonalne. Jeżeli miało by się coś takiego udać to nie z twoim chłodzeniem. Znaczenie łatwiej zapewnić obudowie lepszy przepływ powietrza.

Jakim cudem powietrzem o temperaturze 35 C chcesz coś ochłodzić do temperatury niższej? To przeczy fizyce. Bo jak cząsteczki powietrza o wyższej energii (temperaturze) mają zabrać energię (temperaturę) z radiatora tam gdzie ta energia jest mniejsza? Pójdzie to w drugą stronę. Dlatego obniż temperaturę otoczenia (powietrze w budzie) do temperatury otoczenia czyli pokoju (ok 25 C). Wtedy można myśleć o temperaturze ok 30 C na procku.

Ogniwo peltiera, ale nie na tym sprzęcie (zwłaszcza, nie na delcie).

Dzięki za odpowiedzi , nie chodzi mi o moją temperature , co mam obniżać jak mam około 33-35 stopni.

Chodzi mi czy jest taka możliwość.

Cosik-ktosik , co Ty chcesz od mojej delty , do tego sprzętu jest w sam raz a poza tym to ponoć Delta “robi” również Twojego Chiefteca tylko nalepki zmienia.Może się tu myle , wtedy przyznam się do błędu. :wink:

Delta jest dobra, ale takiego jak potrzeba ogniwa nie podłączyłbym do niej.

Spoko Cosik-ktosik , nabijam się , zdaję sobie sprawę z wagi zasilacza. :slight_smile:

do Peltiera najlepiej wogole osobny zasilacz nawet zwykly AT :slight_smile: