Czy można wymienić porty USB?

Witam, mam z tyłu komputera 4 porty usb (dwa podwójne). Podejrzewam, że coś z nimi jest nie tak, bo po pierwsze adapter WiFi po włączeniu drukarki przestaje działać i po drugie czasem pojawia się komunikat o awarii portu usb. Mam pytanie, czy można wymienić te porty na nowe? Rozkręcałem obudowę komputera i widzę, że to są dwie kostki, ale nie wiem czy można to wyjąć czy nie. Pytam więc na forum, żeby czegoś przez przypadek nie urwać :wink:

Widziałem na allegro kontrolery USB ale to wygląda zupełnie inaczej niż w moim komputerze.

Czy można wyciągnąć te kostki i wymienić na nowe w “domowych warunkach”?

Te “kostki” to same gniazdka wlutowane w płytę i ich wymiana nic nie pomoże jeśli jest uszkodzona elektronika obsługująca USB. Kontroler na PCI nie musi wyglądać tak samo jak ten zintegrowany z płytą główną. Prawdopodobnie masz jakiś problem programowy, uruchom menażer urządzeń i zobacz czy przy USB są jakieś komunikaty błędów.

Nie ma żadnych błędów. Czy to znaczy że problem leży po stronie płyty głównej?

Tak / nie / być może.

(kiedy w końcu sie doczekam że ktoś opisze problem po ludzku, podając podstawowe dane :roll: )

Może USB Ci się uszkodziło podczas burzy, przez jakieś zwarcie itp.

Najlepszym wyjściem jest kontroler usb pod pci. Na przykład taki:

http://www.allegro.pl/item1054036629_kontroler_pci_usb_2_0_chipset_nec_salon_wawa.html