Czy Można Wymienić Wiatraczek z 3 Kabelkami Na 2 Kabelki

Cześć,

Zwracam się do Was z pytaniem - zepsuł mi się wiatraczek w notebooku Compaq Presario 1655, jest to wiatraczek mały ( 3 cm na 3 cm, grubość 1 cm ) z tyłu notebooka chłodzący wnętrze jego.

Ten oryginalny wiatraczek ma dodatkowy trzeci przewód sygnałowy ( żółty ), fakt faktem jest trudno dostać taki sam wiatraczek jak ten oryginalny. Są takie same wiatraczki z takimi samymi parametrami jak DC5V = 0.3W ale tylko z dwoma przewodami ( czerwony i czarny ) - brak jest żółtego przewodu.

Czy mogę założyć taki wiatraczek z dwoma przewodami ( czerwony i czarny ) do noteboka bez tego trzeciego przewodu sygnałowego ( żółtego )?. Nie uszkodze wiatraczka a tym bardziej notebooka?. Jak wtedy będzie chodził wiatraczek - cały czas od włączenia do wyłączenia notebooka?.

Ten 3 jest od regulacji obrtów wiatraka.

Tak dokładnie ten 3 jest od regulacji obrotów wiatraka. Tylko czy mogę założyć wiatrak z dwoma przewodami ( czerwony i czarny ) nie mając tego 3 przewodu wiatrak?.

tak, spokojnie

Czyli wtedy wiatraczek będzie pracował cały czas od włączenia do wyłączenia notebooka i nie będzie to miało wpływu na działanie notebooka?.

Trochę może nie korzystnie jest dla wiatraczka że tak będzie pracował cały czas bez przerw jak ten co ma dodatkowy kabel z regulacją obrotów…

Przepraszam że tak się dopytuje i upewniam ale nie chciał bym czegoś zepsuć i popsuć notebooka :slight_smile: .

Będzie chodził cały czas z maxymalną prędkością.

Tak myślałem. Czyli nie zadobrze to jest żeby tak chodził cały czas na maxymalnej prędkości wiatraczek?. Skraca się jego żywotność tym samym…

będzie pracował z jednostajną prędkością ni wolniej ni szybciej i cały czas…może pracować z minimalną lub maksymalną prędkością - i to jest niekorzystne dla wiatraczka bo się może szybciej zatrzeć ja mam tak spięty na procku zrobiło się jekieś spjęcie i coś przypaliło na płycie zmuszony byłem podpiąć sposobem o który pytasz i u mnie chodzi z minimalną prędkością…zależy pod który czerwony kabelek od zasilacza podlączam działa albo najszybciej albo najwolniej (brak regulacji obrotów) nie bardzo wiem dlaczego tak jest ale tak jest :slight_smile:

Skrócić sie skróci napewno, ale tu nie tyle chodzi o zywotnośc wiatraka co ulge dla Twoich uszu. Zwalniając wiatrak chodzi ciszej. A co do zużycia się wiatraka zakup takiego to nie majątek. Pozatym raczej wytrzyma kilka lat na max :wink:

McDracullo , to fakt. Szum wiatraczka też będzie robił swoje dla uszów. Ale cóż zrobić jak nie można nigdzie dostać ( nawet na zamówienie ) wiatraczka z 3 przewodami ( taki jak oryginalny ). Ten z 2 przewodami kosztuje 9.50 zł. Nie jest to majatek ale jakoś ratować się trzeba żeby notebooka powrócić do życia.

Najgorsza jest wymiana wiatraczka - żeby go wyciągnąć to praktycznie trzeba całego notebooka rozkręcić łącznie z wyciągnięciem matrycy z zawiasów, panelu LCD itp. I jak by miał mi tak padać wiatraczek przez skrócenie jego żywotności co chwilę to nie zbyt jestem za żeby rozkręcać notebooka co chwile.

może taki : http://allegro.pl/item126289728_wiatrac … _5x1_.html

marcinkic , wszystko by było dobrze jak by wymiarowo odpowiadał temu oryginalnemu. Ten na Allegro ma 2.5 cm na 2.5 cm, grubość 1 cm a oryginalny ma 3 cm na 3 cm, grubość 1 cm. 0.5 cm niby nie dużo ale robi swoje w tak precyzyjnych sprawach i rzeczach jak notebook. Wiatraczka w notebooku wkłada się jeszcze w taką oprawe gumową - wyciszene, amortyzacja, zabezpieczenie przed wypadnięciem co to jest przyznam się że nie wiem a 0.5 cm będzie luzu i może wypaść.

Kup wentyl z TC - z automatyczną regulacją obrotów w zależności od panującej temperatury.