Czy można zainstalować Linuxa na HDD USB

Mam HDD podłączone adapterem do pradu i do PC przez USB. Czy mozna na nim zainstalowac Linuxa (jesli tak to jak) i normalnie używac systemu.?

z góry dzieki za odp.

Można…normalnie jak na zwykłym dysku. Tylko wydajność będzie dużo niższa.

czy instalator zrobi format tego HDD? bo nie wiem czy mam skopiowac pliki ktore mam na tym dysku.

jeszcze nigdy nie instalowalem Linuxa :slight_smile:

jak najbardziej wskazane

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34 … ja+systemu

Jeśli będzie instalował w sposób “normalny” to gdy będziesz zakładał linuksowy system plików, np. ext3/etx4 lub inny to dysk lub partycja zostanie sformatowana, aby nie stracić danych bez przenoszenia ich na inny nośnik, wydziel po prostu wolne miejsce na partycje dla Linuksa a partycje z danymi zostaw, przyda Ci się, gdy dysk będziesz podłączał pod Windows aby coś na niego skopiować, Windows bez dodatkowych sterowników nie rozpoznaje partycji sformatowanych innym systemem plików niż FAT/NTFS i może jakimś innym wspieranym przez WIndows. Jeśli skopiujesz system przy pomocy Unetbootin, formatowanie jest zbędne :slight_smile:

Polecam zapoznać się z:

partycjonowanie-dysku-pod-instalacje-linux-t343058.html

oraz

linuksowe-oznaczenia-dyskow-partycji-t344649.html

Pozdrawiam!

Aby sensowna był szybkość działania Linuxa na USB musi to być USB 2.0, pewniej i szybciej powinno działać zapięte bezpośrednio do komputera, nie przez jakieś wynalazki np. “USB port hub”.

Instalacja przebiega normalnie lecz możesz wybrać gdzie chcesz zainstalować GRUB.

Podam przykład. Instaluję niestabilną wersję Unbutu na Flash Drive “hd1” (Cruzer - SanDisk, normalna szybkość), zmieniam lokalizację GRUBa z “hd0” na “hd1”, uzyskałem w pełni niezależny system na Flash Drive, który się uruchomi po przestawieniu w BIOSie, Flash przed podstawowy dysk komputera.

Możesz zainstalować GRUBa na dysku wewnętrznym, jednak wówczas po odłączeniu pamięci USB komputer nie będzie chciał się uruchomić. Przy kombinacjach można sobie narobić różnych nie przewidzianych problemów.

Na pewno podstawą przed eksperymentami, nauką jest archiwizacja ważnych danych.

Pozdrawiam i powodzenia.