Czy można zmienić literę partycji systemowej?

Witam!

Miałem Xp

Na Xp zainstalowałem VISTA

Teraz pozbyłem się XP, ale VISTA pozostała na partycji E

Można to zmienić (jak zmieniam Acronis Disc Director Suite to po zmianie nie widzi systemu)

***************** :stuck_out_tongue: ?? po pierwsze, dysku czy napędu ?? to 2 różne rzeczy jeśli chodzi o dysk to nie możesz zmienić jego domyślnej litery :slight_smile: ze względu na powiązania programów i systemu ze ścieżką e:/ a zatem format ;-).

Proponuje czasami zastanowić sie nad tym co piszesz. Lazikar

Spróbuj czy pójdzie zmienić Paragonem Partition Managerem bo wiem że można litery dysków twardych, ale czy wymiennych to nie wiem to trzeba sprawdzić.

Jak zmienię, to jest jak wyżej - system się prawie nie uruchamia - tzn - wstaje, ale po logowaniu jest niebieski i trzeba nawet explorera windows ręcznie włączać…

Zastanawiam się czy jest jakieś narzędzie, które zmieni literę i jednocześnie wszystkie ścieżki dostępu pozmienia (literę partycji w sensie) - a może można to ręcznie zrobić?

nie ma takiej możliwości ze względu na przywiązanie domyślnej lokalizacji systemu (innej nić C). możesz przenosić instalacje z partycji na partycję ale literka się nie zmieni. podstawowy błąd zrobiłeś doinstalowywując - jak rozumiem system na partycji rozszerzonej i dysku logicznym, gdybyś utworzył na początku 2 partycje podstawowe i dopiero rozszerzoną to w momencie jakbyś miał xp na partycji 1 podstawowej i vistę zainstalowałbyś na 2 podstawowej to zachowała by ona literkę C gdybyś uruchamiał vistę a gdybyś się logował na xp partycja z vistą otrzymała by 1 wolną literkę i w razie chęci usunięcia instalacji xp nie miałbyś problemów z przeniesieniem visty.

Z logicznej na podstawową zmiana poszła bezproblemu, uaktywnienie partycji też zadziałało, przesunięcie całej na początek dysku też…

Tyle, że teraz mam tak, że pierwsza partycja to E, a druga to D :slight_smile: wrrrr

i co nic sie z tym nie da zrobić? Męczyć?

pisałem już, że nic się nie da zrobić.