Czy można zmienić literę partycji systemowej?

(Grzegorz Osator) #1

Witam!

Miałem Xp

Na Xp zainstalowałem VISTA

Teraz pozbyłem się XP, ale VISTA pozostała na partycji E

Można to zmienić (jak zmieniam Acronis Disc Director Suite to po zmianie nie widzi systemu)

(Technik Elektro) #2

***************** :stuck_out_tongue: ?? po pierwsze, dysku czy napędu ?? to 2 różne rzeczy jeśli chodzi o dysk to nie możesz zmienić jego domyślnej litery :slight_smile: ze względu na powiązania programów i systemu ze ścieżką e:/ a zatem format :wink:.

Proponuje czasami zastanowić sie nad tym co piszesz. Lazikar

(Góral105) #3

Spróbuj czy pójdzie zmienić Paragonem Partition Managerem bo wiem że można litery dysków twardych, ale czy wymiennych to nie wiem to trzeba sprawdzić.

(Grzegorz Osator) #4

Jak zmienię, to jest jak wyżej - system się prawie nie uruchamia - tzn - wstaje, ale po logowaniu jest niebieski i trzeba nawet explorera windows ręcznie włączać...

Zastanawiam się czy jest jakieś narzędzie, które zmieni literę i jednocześnie wszystkie ścieżki dostępu pozmienia (literę partycji w sensie) - a może można to ręcznie zrobić?

(Technik Elektro) #5

nie ma takiej możliwości ze względu na przywiązanie domyślnej lokalizacji systemu (innej nić C). możesz przenosić instalacje z partycji na partycję ale literka się nie zmieni. podstawowy błąd zrobiłeś doinstalowywując - jak rozumiem system na partycji rozszerzonej i dysku logicznym, gdybyś utworzył na początku 2 partycje podstawowe i dopiero rozszerzoną to w momencie jakbyś miał xp na partycji 1 podstawowej i vistę zainstalowałbyś na 2 podstawowej to zachowała by ona literkę C gdybyś uruchamiał vistę a gdybyś się logował na xp partycja z vistą otrzymała by 1 wolną literkę i w razie chęci usunięcia instalacji xp nie miałbyś problemów z przeniesieniem visty.

(Grzegorz Osator) #6

Z logicznej na podstawową zmiana poszła bezproblemu, uaktywnienie partycji też zadziałało, przesunięcie całej na początek dysku też...

Tyle, że teraz mam tak, że pierwsza partycja to E, a druga to D :slight_smile: wrrrr

i co nic sie z tym nie da zrobić? Męczyć?

(Technik Elektro) #7

pisałem już, że nic się nie da zrobić.