Czy nauczyciele posługują się tytułami których nie mają?

(rad @ interia.pl) #1

Np. tytułem profesorskim w szkołach średnich? Jeśli tak to popełniają wykroczenie;

Kodeks Wykroczeń;

Art. 61. § 1. Kto przywłaszcza sobie stanowisko, tytuł lub stopień albo publicznie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, strój lub mundur, do których nie ma prawa,

podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany.

Kodeks jest na;

http://www.salamandra.org.pl/prawo/u_ko ... oczen.html

(Patrykbuzowicz) #2

No i co z tego? Przecież to ich sprawa jak się prowadzą, a prawo posiada odpowiednie organy zapobiegawcze :stuck_out_tongue: Wątpię, by uczniowie bawili się w śledztwa i próbowali zemścić się w ten sposób za "pałkę" z odpytywania :stuck_out_tongue:

(Oskar 1981) #3

A o co ci właściwie chodzi? Znasz kogoś kto przed nazwiskiem dopisuje sobie prof.? Jeśli tak to podaj go do sądu, a nie przytaczaj tu kodeksu karnego..

(rad @ interia.pl) #4

to nie jest kodeks karny tylko wykroczeń

napisałem o co mi chodzi

Posługują się tytułami profesorskimi a wcale ich nie mają i jest to niezgodne z prawem

Złączono Posta : 27.12.2006 (Sro) 14:05

To nie o to chodzi jak się prowadzą tylko czy łamią prawo.

To jest niesprawiedliwe, że ktoś musi się całe życie uczyć żeby zdobyć tyt. profesorski a jakiś nieuk z liceum sobie go przywłaszcza i żąda od uczniów aby go tytułować jak wybitnego naukowca.

(nero) #5

Rozczaruję Cię, ale nikt tutaj prawa nie łamie:

"W Polsce w szkołach średnich, zwłaszcza w liceach ogólnokształcących tradycyjnie nazywa się wszystkich nauczycieli profesorami, choć formalnie posiadają oni zwykle tytuł magistra."

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Profesor

(Kubarek) #6

to pozostałość po II RP, w której dużo nauczycieli rzeczywiście posiadało taki tytuł

(Oskar 1981) #7

Czy to ważne co przytaczasz? Chcesz to składaj doniesienie ale podejrzewam, że jedyny efekt jaki uzyskasz to gromki śmiech w prokuraturze..

Jak napisał mój poprzednik tytuł profesorski w liceum nie ma nic wspólnego z tytułem naukowym a wywodzi się tylko i wyłącznie z tradycji, jest powszechnie akceptowany i jak najbardziej zgodny z prawem.

Czyżby groziła ci jakaś pałka na półrocze? :lol:

(rad @ interia.pl) #8

Wikipedia nie stanowi prawa tylko odpowiednie kodeksy, np. kodeks wykroczeń. To nie wynika z tradycji tylko z żądań belferek które wprost domagają się takiego tytułowania od swoich uczniów.

(Samurai) #9

@rad @ interia.pl juz nie przesadzaj! Nie spotkałem się z takim czymś zeby nauczyciel wymagał zwracania sie do niego na pan(i) profesor odbywal sie to raczej tak jak podał to nero , a pozatym jak nauczyciel(ka) sprawdza Ci sprawdzian to przed swoim podpisem pisze prof ;> Nie.

(Gardons) #10

prawda że tak w szkołach jest u mnie w LO jak przyszedłem do 1 klasy faceta od histy nazywano profesorem popatrzyłem na niego młody gośc i pomyślałem że ten profesor mus się przyśnił i tak każę sie nazywać noi zgadłem w pokoju nauczycielskim był tylko mgr a dla uczni profesorem he śmieszne zawsze mowiłem do niego pan profesor ale jak dowiedziałem sie ze nim nie jst to poco ten cały koncert?? pewnego dnia pan "profesor" postawił mi 4 z klasówki ale że sie pomylił i nie wstawił mi jednago pkt barkującego do 5 to podszedłem to wielce możnego Pana profesora i powiedziałem prosze Pana on wielce obużony Panie profesorze gówniażu! !!

(Irabuntu) #11

Co Ty robisz w LO...

(rad @ interia.pl) #12

:brawo: To się nazywa prawidłowa postawa. U dyrektora albo prokuratora powinien wylądowąć belfer a nie Ty

(Jadwiga Poczta) #13

ludzie, jestescie smieszni... :slight_smile: czy wyscie idac do liceum naprawde mysleli ze tam prawdziwi profesorzy ucza? ludzie z prawdziwym tytulem profesora nie meczyli by sie w takich szkolach tylko pracowaliby w renomowanych uczelniach za lepsza kase. jezeli zyliscie w takim złudzeniu to wasz problem że ktoś was za pozno oswiecil... jak juz wczesniej pisano, nikt nie bedzie wam kazal na sile mowic do nauczycieli profesorze, pani profesor! to tylko wymiar grzecznosciowy i TRADYCYJNY! u nas jak ktos nie chcial to zwracal sie normalnie na pani/pan i nikomu to nie przeszkadzalo. ja uwazam ze to dosc fajna tradycja, odroznia liceum od podstawowek i gimnazjow no i wygodniej zwracac sie do nauczyciela np sorze niz prosze pana

(rad @ interia.pl) #14

przeczytaj sobie co napisał gardons, jemu kazali

(freedom) #15

wielkie halo o nic.

tak się po prostu przyjęło.

zresztą ktoś na początku roku powinien wyjaśnić to uczniom (przynajmniej u mnie tak było). to jest tylko zwyczajowo.

po za tym "profesorko" czy "profesorze" jest chyba lepsze od "proszę pani" czy "proszę pana".

(Gardons) #16

sama jesteś śmieszna u mnie w jednym LO uczy 3 profesorów którzy także wykładają na Uniwerku więc to nie jest żadna reguła że wyższych od mgr nie ma w szkołach średnich. I tak wogle to nie jest to takie halo o nic zarówno mam 18 lat i też bym chciał żeby w szkole mówili do mnie na Pan a nikt tego nie przestrzega ( to przykład) wcale bym nie chciał ale to można porównać do tej sprawy, więc dlaczego jakiś patałach który ma tylko mgr mianuje się Panem Profesorem którym nie jest i nigdy nie będzie przy okazji obraża uczni wywyższając się że on jest profesorem a my tego nigdy nie zdobędziemy wiele razy to powtarzał wiecie jak była beka jak każdy się dowiedział że nim nie jest?? Nie wiem jak jest u Was ale ja mam bardzo i to bardzo negatywne wspomnienia z"Profesorem" więc nigdy w życiu nigdy nie powiem na kogoś tak jeżeli nie zobaczę tego na papierku :slight_smile: I takie fałszywe przywłaszczenie Profesora powinno być jak najbardziej karane ponieważ jest to choćby nie fer dla tych co go osiągnęli ten papierek poprzez ciężko prace i to im dało tego profesora a nazwać każdy się może jak chce i dlatego to powinno być karane.

(outca$t.) #17

Po pierwsze to nauczyciel jest starszy od ciebie więc należy mu się szacunek.

Nie wiesz, czy nigdy nie będzie profesorem.

A jak wasza klasa myślała, że koleś was kłamie, że jest profesorkiem, a wy się dowiedzieliście że jednak ma tylko magistra to gratuluję.

Też nie wiedziałem dlaczego tak się na nich mówi skoro niektórzy są młodzi(nikt nie był profem w ich wieku), ale można się spytać kogoś starszego z rodziny żeby odpowiedział, a nie zaraz naskakiwać na nauczyciela. Tak BTW, jak nauczyciel się pomyli w punktacji to można iść i wytłumaczyć a nie od razu "z mordą"

Złączono Posta : 27.12.2006 (Sro) 22:07

A więc to, że w twojej szkole uczą nauczyciele akademiccy to nie oznacza, że mają profesorstwo nadane przez prezydenta.

(Krzys299) #18

W mojej szkole tez każą mówić do siebie Pani/Panie profesor, a taki z nich profesor jak ze mnie informatyk.

Co prawda jest kilku którzy naprawde mogą się tym mianem nazywać, ale to tylko kilku.

(outca$t.) #19

Jak już wcześniej ktoś napisał to tradycja.

No ale to według twoich kryteriów. To tacy których lubisz, czy tacy którzy łaskawiej oceniają?

(rad @ interia.pl) #20

Tytuł profesora nie wprowadzono po to żeby każdy komu się on spodoba i chce rżnąć wielkiego naukowca sobie go przywłaszczył i się popisywał co to on to nie jest, tylko po to żeby go mieli ludzie którzy na niego zapracowali. A zdobyć taki tytuł nie jest wcale łatwo i byle komu się on zwyczajnie nie należy. I właśnie dlatego ustawodawca takim cwaniaczkom bez zasług ale za to z ambicjami grozi grzywną 1000 zł.