Czy NFTS przyspieszy transfer?


(Chrucik) #1

Siemka mam pytanie czy system plików NFTS może przyspieszyć transfer między jednąa drugą partycją (tego samego dysku) Teraz mam FAT32 dlatego że jakby co to win 98 zawsze się da zainstalować na FAT 32 a na NFTS nie :frowning: Pomóżcie w wyborze :d i czy PQ partition magic 8 zmieni mi bez formatu system z FAT32 na NFTS ??


(Ferdek31) #2

ntfs jeszcze zwolni bo jest to dynamiczny system plików z usługą indeksowania do konersji zainstaluj paragon hard disk manager 5.6 to nim dokonasz konwerssji bez formatu


(fiesta) #3

A co tu jest do czekania marek624 napisał prawdę. System plików NTFS jest nieznacznie wolniejszy od FAT32 ale stabilniejszy i bezpieczniejszy. WIN 98 nie zainstalujesz na partycji NTFS :!:


(Grzesiek1) #4

Wybieranie między systemami plików NTFS, FAT i FAT32

Na komputerze z systemem Windows XP można wybrać jeden z trzech systemów plików dla partycji dysku: NTFS, FAT oraz FAT32. Na podstawie podanych poniżej informacji można porównać te systemy plików.

NTFS jest zalecanym systemem plików z następujących powodów:

NTFS ma większe możliwości niż system FAT czy FAT32 i zawiera funkcje wymagane do obsługi usługi Active Directory, a także inne ważne funkcje zabezpieczeń. Niektóre funkcje, takie jak usługa Active Directory i zabezpieczenia na poziomie domeny, można wykorzystywać tylko w systemie plików NTFS.

Konwersja partycji na system NTFS jest łatwa. Konwersję ułatwia program instalacyjny, bez względu na to, czy partycje sformatowano w systemie FAT, FAT32 czy starszej wersji systemu NTFS. Ten rodzaj konwersji zachowuje pliki nienaruszone (w odróżnieniu od formatowania partycji). Jeżeli na komputerze znajduje się partycja FAT lub FAT32, a pliki nie muszą być zachowane, zaleca się formatowanie partycji w systemie NTFS zamiast konwersji z systemu FAT lub FAT32. Formatowanie partycji wymazuje wszystkie dane przechowywane w partycji i umożliwia rozpoczęcie pracy z czystym dyskiem.

Bez względu na to, czy partycja jest formatowana w systemie NTFS czy konwertowana za pomocą odpowiedniego polecenia, NTFS jest lepszym systemem plików. Aby uzyskać więcej informacji o programie Convert.exe, po zakończeniu instalacji kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Uruchom, wpisz cmd, a następnie naciśnij klawisz ENTER. W oknie polecenia wpisz polecenie help convert, a następnie naciśnij klawisz ENTER.

Aby zachować kontrolę dostępu do plików i folderów oraz obsługiwać ograniczone konta, trzeba używać systemu NTFS. Jeśli jest używany system FAT32, wszyscy użytkownicy będą mieli dostęp do wszystkich plików na dysku twardym, bez względu na typ konta (administrator, z ograniczeniami lub standardowe.)

System NTFS jest systemem plików, który najlepiej działa z dużymi dyskami. (Następnym najlepszym systemem plików dla dużych dysków jest FAT32.)

Istnieje jedna sytuacja, w której lepiej wybrać system plików FAT lub FAT32. Jeżeli zachodzi potrzeba, aby na komputerze czasami uruchamiano poprzedni system operacyjny a czasami system Windows XP, systemem plików partycji podstawowej dysku twardego (lub partycji uruchamiania) musi być FAT lub FAT32. Większość starszych wersji systemu Windows nie ma dostępu do partycji, w której jest używana najnowsza wersja systemu NTFS. Dwoma wyjątkami są systemy Windows 2000 i Windows NT 4.0 z dodatkiem Service Pack 4 lub nowszy. System Windows NT 4.0 z dodatkiem Service Pack 4 lub nowszy ma dostęp do partycji, w których jest używana najnowsza wersja systemu NTFS, lecz z pewnymi ograniczeniami: System ten nie ma dostępu do plików, które były zapisane za pomocą funkcji NTFS nieistniejących w chwili wydania systemu Windows NT 4.0.

Dla celów innych niż korzystanie z wielu systemów operacyjnych, zalecanym systemem plików jest jednak NTFS.

Ważne

Po wykonaniu konwersji dysku lub partycji na system NTFS, nie można po prostu wykonać konwersji z powrotem na system FAT lub FAT32. W takim wypadku jest konieczne ponowne formatowanie dysku lub partycji, co spowoduje wymazanie wszystkich danych, włącznie z programami i plikami osobistymi znajdującymi się w partycji.

W poniższej tabeli przedstawiono zgodność każdego systemu plików z różnymi systemami operacyjnymi.

NTFS FAT FAT32

Komputer z systemem Windows XP lub Windows 2000 ma dostęp do plików partycji NTFS. Komputer z systemem Windows NT 4.0 z dodatkiem Service Pack 4 lub nowszym ma dostęp do niektórych plików. Inne systemy operacyjne nie mają dostępu. Dostęp jest możliwy za pośrednictwem systemu MS-DOS, wszystkich wersji systemu Windows, Windows NT, Windows 2000, Windows XP i OS/2. Dostęp jest możliwy tylko za pośrednictwem systemu Windows 95 OSR2, Windows 98, Windows Millennium Edition, Windows 2000 i Windows XP.

Uwaga

Niektóre starsze programy mogą nie działać w woluminie NTFS, dlatego przed wykonaniem konwersji należy sprawdzić bieżące wymagania dotyczące oprogramowania.


(fiesta) #5

Grzesiek1 a teraz wypada jeszcze napisać skąd to skopiowałeś :stuck_out_tongue:


(Grzesiek1) #6

Z pomocy xp !!

Przecież odrazu wiadać ze to skopiowałem :o

A pozatym jakbym kopiował ze strony to bym napisał napewno ale z pomocy windows to nie pisałem :lol:


(Ferdek31) #7

no tu bym się troszkę nie zgodził z Grześkiem 1Hard Disc Manager umożliwia konwersję w obie strony oczywiście systemowy konwerter xp nie pozwala na to


(Taddek8) #8

Pierwszą rzeczą przy NTfs jest wyłączenie indeksacji.Niby pomyślane dobrze ale jak to w M$ wykonanie po łebkach.Pomóc może jedynie Menedżer plików/np Totalcommander/.Nie widać różnicy między FAT a NTFS.Poza tym jeśli masz XP/tak wynika z postu/ to system za każdym razem sprawdza pliki z partycji FAT