Czy odmontowanie dysku jest bezpieczne?


(hammer52) #1

Używam Auslogics BoostSpeed. Jedna z jego funkcji jest Ausligics Disk Doctor. Po przeskanowaniu dysku C pojawił się, że dysk zawiera błędy. Ausligics Disk Doctor może naprawić te błędy, ale przy próbie naprawy wyskoczyło okno z informacją, że: "Dyski muszą być odmontowane by kontynuować. Pamiętaj: otwarte odwołania do tych dysków staną się nieważne. Czy chcesz odmontować dyski?" Są opcje wymuś odmontowanie i anuluj. Mam w związku z tym pytanie czy takie wymuszenie odmontowania dysku jest trwałe? Czy jest bezpieczne? nie wiem też jakie to są błędy?


(goomish) #2

Odmontowanie dysków z danymi skończy się przymusowym zamknięciem wszystkich otwartych na nich plików. Z danymi i plików programów. Odmontowanie dysku systemowego (najczęściej C:) kończy się oczywiście tym samym, ale przy okazji też wielkim kaboom! i awarią (w najlepszym razie BSODem) systemu.

Ale, jeżeli tego całego ADD nie napisał jakiś kompletny idiota, to program zaproponuje odmontowanie dysku systemowego i stwierdziwszy że są na nim otwarte pliki systemowe - ostrzeże i zaproponuje zrobienie tego przy następnym uruchomieniu komputera - jeszcze przed załadowaniem systemu. Dokładnie tak jak robi to systemowe narzędzie chkdsk.


(sadaj72) #3

Na win7 się nie da, wyskoczy komunikat, że urządzenie jest w użyciu i odmontowanie jest niemożliwe.