Czy oglądanie filmów z Megavideo jest legalne?

(Jacob) #1

Cześć!

Zwracam się do Was dziś z dość nietypowym pytaniem - czy oglądanie filmów z takich serwisów jak np. Megavideo jest legalne? Oczywiście chodzi mi o użytek domowy, samodzielnie, ewentualnie z kilkoma znajomymi...

Pytam, gdyż spotkałem się z opinią, że pobieranie filmów w serwisów takich jak np. Rapidshare jest legalne, jeśli użytkownik pobierając film nie udostępnia go jednocześnie, oraz czyni to jedynie na własny domowy użytek. W związku z tym serwisy typu Megavideo powinny być w pełni legalne dla użytkowników jedynie oglądających i nie dodających tam swoich materiałów - w związku z tym pytam, czy tak jest, czy występują jakieś inne przeszkody prawne przez które użytkownik nie może legalnie oglądnąć filmów w tych serwisach?

Chodzi mi oczywiście o pełnometrażowe filmy, ktôre wrzucili tam użytkownicy np. Hurt Locker, Avatar (pierwsze dwa które przyszły mi na myśl)

(Rishikbp) #2

wydaje mi się że sprawa kontrowersyjna. W sumie na youtube.pl też każdy wrzuca co chce (jednak jest to dość zgrabnie filtrowane zarówno przez serwis jak i autorów wykorzystywanych materiałów, ponieważ często to oni zgłaszają że sobie nie życzą). Na megawideo panuje swobodniejsza 'atmosfera'. Sam widziałem odcinki serialu przed premierą właśnie na megawideo. Osobiście uważam to za głupote - to czyli uznawanie oglądania filmów w tych serwisach za nielegalne, skoro za pare tygodni już będzie nadawane w tv.

(Jacob) #3

Czyli co - mogę w pełni legalnie kupić na Allegro konto na Megavideo konto na jeden dzień i bez żadnych konsekwencji prawnych oglądać tam pełnometrażowy film pomimo iż jest duże prawdopodobieństwo, że pochodzi z nielegalnego źródła?

(GioWDS) #4

Zgodnie z polskim prawem oglądanie z MegaVideo jest legalne, wrzucanie natomiast nie;p

(Rishikbp) #5

jeżeli jest to jakiś nowy film przeznaczony na sprzedaż to raczej zawsze pochodzi z nielegalnego źródła i teoretycznie jest nielegalny, a to że jest w serwisie to kwestia czasu, bo jak komuś będzie zależeć to go zgłosi do usunięcia. Niektórzy autorzy przymykają oko na niektóre ze swoich materiałów, a to w celach promocji. Jednak jeżeli widać film cieszący się dużą sprzedażą to możesz mieć pewność że pochodzi z nielegalnego źródła. Ogólnie powinieneś postępować wedle własnego sumienia. Jak widzisz że coś jest nielegalnie wrzucone to takie jest. Nikt Ci nic nie zrobi, bo odpowiedzialny jest autor wrzucanego filmu. Postępujesz jak uważasz.

(Jacob) #6

Wiem rozumiem, tylko kij ma dwa końce - bo jeśli producent oferuje mi ten film za 99 PLN i nie umożliwia zakupu mi go taniej np. w jakiejś wypożyczalni filmowej, to przecież logiczne że, nie wydam takiej kasy, w ciemno "bo okładka filmu jest ładna". Na megavideo mogę sobie ten film oglądnąć i sprawdzić czy jest warto takich pieniędzy...

Bo obecnie to producenci usiłują nam na siłę wcisnąć film wymyślając coraz bardziej kosmiczne ceny... dlatego od pewnego czasu korzystam z wypożyczalni filmowych, niedawno w Ipli był fajny film za darmo, a inne można kupić tam za kilka złotych - co nie jest dużym wydatkiem zwłaszcza, że ostatnio oglądam filmy ze względu na brak czasu 1 albo 2 w miesiącu...

Ale niestety są producenci, którym wydaje się, że jeśli cena filmu będzie bardzo duża to więcej zarobią - a to działa w przeciwną stronę - im wyższa cena filmu, tym więcej ludzi korzysta z serwisów typu właśnie Megavideo i przez to nie daje zarobić takim producentom... tak więc działanie takich ludzi wcale nie jest jakoś strasznie szkodliwe - być może właśnie dzięki temu producenci zrozumieją, że czasem lepiej zejść z ceną i spróbować nowych technologii i dzięki temu zarabiać więcej...

(Rishikbp) #7

wg mnie filmy powinny zarabiać na kinach, bo do kin mimo wszystko ludzi ciągnie ze względu na duży obraz, dobre nagłośnienie, 3D i świetną atmosferę. Dodatkowo zarabiają w kinach na coca-coli, popcornie i innych bajerach. Filmy w internecie jak już miałyby być opłacane to coś w stylu sms lub paypal. Jeżeli ktoś swojego filmu nie udostępni na, tak jak wspomniałeś, Ipla, to jego strata. Musi się liczyć, że w takim razie będą ludzie oglądali za free :wink:

(Szemron) #8

Takimi tekstami wprowadza się ludzi w błąd, bo co to znaczy, że film jest nielegalny? Trzeba doprecyzować - został nielegalnie udostępniony. Nielegalne byłoby również pobieranie opłat za jego udostępnianie (no chyba, że robi to dystrybutor). Samo oglądanie filmów, które zostały udostępnione w internecie według polskiego prawa nie jest nielegalne. Nie wolno jednak zestawiać filmów z oprogramowaniem, bo za samo użytkowanie nielegalnego oprogramowanie grożą kary finansowe lub nawet zawiasy.

Z tym, że nie każdy film jest widowiskowy i nie na każdy opłaca się iść do kina. BTW: Na popcornie i coli zarabiają wyłącznie multipleksy kinowe.

(Rishikbp) #9

oglądanie legalne, ale ściąganie już nie? Wkońcu ściąganie muzyki nie jest legalne. Troche bez sensu, tym bardziej że niedawno słyszałem audycje w radiu na temat filmów na youtube. Było powiedziane, że jeżeli jesteś pewien, że dany materiał jest nielegalnie wrzucony, to nie powinno się go oglądać, a zgłosić administracji. Dodane też było, że filmy na youtube są dobrze filtrowane i na bieżąco usuwane. Dla przykładu wrzucilem kiedys filmik z podkładem muzycznym offspringa. Po miesiacu dźwięk zostł zablokowany wraz z filmem i komunikat..

(Maciejboss) #10

sciąganie jest legalne i posiadanie przez 24 godziny,potem musisz usunąc,natomiast udostepnianie jest nielegalne,czyli jak ściagasz przez P2P to udostępniasz i łamiesz prawo

(fiesta) #11

Konia z rzędem jeśli mi pokażesz taki udokumentowany zapis :slight_smile: