Czy opłaca się łączyć dyski w raid?

Tak jak w temacie . Czy się opłaca ? Chę sobie podłączyć 2 dyski ST3250620AS (Seagate 250GB /16MB casch/7200 obr/sata).

I czy lepsze będzie Raid 1 czy Raid 0 ?

tak opłaca się, zwłaszcza że te dyski są identyczne. Zyskasz na tym znaczny przyrost prędkości odczytu i zapisu danych. Raid 0 jest najwydajniejsze, niemal podwaja wydajność pojedynczego dysku.

Więcej o podziale na partycję i o raid:

http://www.tweaks.pl/czytaj,3._podzial_ … l,287.html

Opłaca się.

Raid 0 (prawie podwojona prędkość odczytu i zapisu, 500GB miejsca, ale i podwojone prawdopodobieństwo padnięcia, ale to i tak się pomija)

Raid 1 (prawie podwojona prędkość odczytu, 250GB miejsca, zmniejszone dwukrotnie prawdopodobieństwo padnięcia, ale to w domowym użytkowaniu również się pomija)

Sprawdź zdrowie dysków i rób raid 0.

Poczytać też można na Wikipedii.

pamiętaj, żę jeżeli połączysz 2 dyski, a jeden ci padnie, padają obydwa :wink:

ryzyko wielkie, ale dyski żadko się psują :wink:

jak masz taką możliwość to łącz dyski w RAID 0 =D>

Jednak na niektórych płytach głównych (np. Asus P5B) łączenie dysków w RAID jest bardzo utrudnione, ponieważ aby utworzyć macierz należy 1 dysk podłączyć do złącza SATA na płycie głównej, w środku komputera, a drugi dysk do zewnętrznego portu SATA na zewnątrz komputera…

@nobody007

Jaką masz płytę główną? Dotychczas miałeś podłączone te dwa dyski w tym komputerze?

Nie ale mój kumpel ma taki sam dysk jak ja ,a on się przesiada na laptopa i za śmieszne pieniądze chce mi odsprzedać (oczywiście w 100% sprawny). Płytę gł. mam Asus Commando

Dysk rozumiem że identyczny model, a z płytą nie powinno być kłopotu.

Jaki zasilacz (producent i model) masz? Żeby przypadkiem przez dodanie drugiego dysku nie padł.

Taki dysk bardzo mało ciągnie ale i tak napisz jaki masz zasilacz…

Dysk pobiera ok. 30W energii :slight_smile:

Zasilacz taki CHIEFTEC (GPS-400AA-101A)400w

No to luz. :slight_smile:

Wiadomo że mało, ale jak zasilacz na krańcach możliwości?

Nowy dysk max 10W

Jak jest kiepski zasilacz to często ale Chieftec jest dobry.

jak nie mają gorąco

a ja gdzieś wyczytałem, że w czasie normalnej pracy pożytku z RAID’u prawie nie czuć

że fajnie to wszystko wygląda w testach ale w zastosowaniach domowych to nie ma za bardzo sensu

prawda to?

może i prawda ale testy niektóre nie kłamią… Przyrost wydajności jest znaczny

No przy odczytywaniu pojedynczego dokumentu to więcej czasu zajmuje uruchomienie samego programu niż wczytanie pliku, a przy oglądaniu filmu i tak niczego nie zauważysz. Natomiast start systemu powinien przebiegać szybciej, a to jest odczuwalne.