Czy pamięć ram ma wpływ na włączanie obrazu w monitorze?

Witam

Chciałbym się dowiedzieć czy nie działająca pamięć ram lub jej całkowity brak w komputerze ma wpływ na to, że obraz po starcie komputera się

nie zapali , w sensie że monitor nie zareaguje ???

Hej,

Tak, może mieć taki wpływ. W czasie startu systemu kolejno sprawdzane są poszczególne komponenty sprzętu - procesor, RAM, karta graficzna. Jeśli system nie wykryje RAMu, bądź wykryje jego błędne działanie, uruchamianie komputera zostanie przerwane i zostanie odtworzony odpowiedni sygnał dźwiękowy. Karta graficzna się nie uruchomi, więc obraz nie pojawi się na ekranie monitora.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dzięki , a czy sygnał dźwiękowy zawsze zostaje odtworzony , gdy np. odpalę komputer bez pamięci ?

O ile ma wbudowany głośnik tzw. beeper.

jak uruchamiasz komputer to pierwsze co zostaje załadowane to bios z płyty głównej jak każde oprogramowanie do działania potrzebuje ono procesora i pamięci ram, bios się ładuje do ramu bez ramu bios się nie uruchomi a bez biosa nie uruchomi się nic

Hej,

W zależności od tego, w jaki BIOS wyposażona jest płyta, pojawia się odpowiednia sekwencja dźwięków - na przykład 3 krótkie piknięcia.

Nieprawda - BIOS nigdy nie ładuje się do pamięci RAM. Owszem sprawdza ją w czasie testów POST, ale się do niej nie ładuje. Zresztą w czasie błędów procesora czy RAM’u wyświetlany jest komunikat dźwiękowy - co go generuje? Właśnie BIOS.

Pozdrawiam,

Dimatheus