Czy płyta bez RAIDa obsługuje pełne prędkości SATA2


(Jonek29) #1

Otórz mam starą płytę Intel D945GNT a dokładniej jej straszą wersję bez RAIDa, robiłem upgrade BIOSu i próbowałem zainstalować sterowniki do RAIDa ze strony producenta, ale po instalacji nadal nie jest dostępna opcja RAID. Więc nasuwa mi się pytanie, czy jeżeli podłącze dysk SATA2 to czy będzie miał pełną prędkość transmisji, czyli chyba 3.0GB/s czy będzie tylko emulowane na PATA czyli 133 MB/s???


(JNJN) #2

http://www.cdrinfo.pl/software/artykuly … nrstrony=2

http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/prin … 44797.html

http://www.benchmark.pl/r.php?file=http … i_NCQ.html

i google i poczytaj.


(Maniekz1985) #3

:x


(Gugu007) #4

RAID a SATA2 to niezależne tematy. Z tego co piszą na stronie Intela D945GNT obsługuje SATA2.

http://www.intel.com/products/i/chipset … iagram.gif

Inna sprawą jest to , czy dysk potrafi wykorzystać w pełni transfer SATA1 - z reguły nie (czasami tylko w trybie burst). Sprawdź w testach dysków jakie transfery są osiągane. Niektóre dyski muszą mieć aktywowane SATA2 (np. Seagaty muszą mieć zdjętą zworkę według opisu na naklejce). Praktycznie więc różnica między SATA i SATA2 na dzień dzisiejszy jest mało istotna.

Tak w ogóle to nie masz starszej wersji płyty tylko tańszą wersję i uboższą właśnie o obsługę RAID-u. Pewne funkcje sprzętowego RAID-u może obsłużyć Windows XP - zagulgotaj. :mrgreen:


(Jonek29) #5

Dzięki, to pomogło, bo wcześniej probowałem to instalować z płytki Intela, ale zawszę pokazywał błąd.

Z tego co pamiętam, to kupiłem tą płytę za 650 zł i była to najdroższa jej wersja, ale wydano jej nowszą wersje, z RAIDem, Gigbit Ethernet, i kilkoma złączami więcej. Robiłem już Upgrade BIOSu ale nie wiedziałem jak się instaluje sterowniki od RAIDa, dalatego nie mogłem sobie z tym poradzić. Teraz już jest OK.