Czy podczas instalacji ubuntu podzieli samo partycje?

Witam, mam pytanie. Posiadam laptopa gdzie jest jedna partycja C i jedna niedostepna D gdzie jest windows, którego mozna przywrócić bądź zainstalować tzw. HP_RECOVERY.

Chce zainstalować nowe ubuntu, tam chyba jest GParted prawda? I przy instalacji mogę wyodrębnić z partycji C miejsce i mieć ubuntu obok Windowsa?

Moje kolejne pytanie to czy po formacie Windowsa, przywróceniu komputera z partycji recovery, nazywa sie to przywracanie destruktywne gdzie formatowany jest dysk, to czy znikną mi oba systemy a zainstalowany zostanie poonownie windows a ubuntu bede musial sam doinstalowac?

I czy wtedy jak podziele partycje na np C i E to czy po formacie one się złączą spowrotem w C? Albo czy potem ewentualnie można to zrobić?

Formatowanie odbywa się przez taki kreator HP i nie możliwości podzielenia tam partycji albo usunięcia jak w przypadku gdy robi się to normalnie.

Jeśli chodzi o pierwsze pytanie to wydaje mi się, że da rade wyodrębnić nową partycję z partycji C, jednak podczas instalacji chyba nie da się tego zrobić. Przynajmniej w programie instalacyjnym.

Jeśli chodzi o przywracanie z partycji recovery to cały dysk wróci do takiego stanu w jakim był przy zakupie laptopa. Czasami można przywrócić system nie kasując danych na drugiej partycji, jednak wydaje mi się, że jeśli obraz recovery został utworzony dla dysku z jedną partycją to będzie to niemożliwe.

Jeżeli chcesz mieć bardziej funkcjonalną wersję obrazu systemu, to polecam Ci skorzystać z Clonezilla. Jest do dystrybucja linuksa przeznaczona do robienia obrazów partycji i całych dysków. Pogoogluj o niej. Bardzo przydatna jeśli posiadasz system w wersji OEM i wkurza Cie masa syfu instalowana wraz z systemem. Instalujesz system, wyrzucasz niepotrzebne oprogramowanie, instalujesz to, które jest Ci potrzebne a później robisz obraz partycji. Potrwa to 10-20 min może trochę dłużej, ale gdy będziesz chciał przywrócić system to zrobisz to w 10 minut. Po tych 10 min otrzymasz świeżą instalację systemu wraz z programami. Bardzo użyteczne i pozwala zaoszczędzić wiele czasu.

Z tego co wyczytałem w komentarzu pod artykułem o premierze Ubuntu to będzie to Twój pierwszy linux. Jeżeli nie chcesz wprowadzać żadnych zmian na dysku i wypróbować Ubuntu w innej formie niż tylko live-cd to możesz też skorzystać z wirtualizacji np z programu Sun xVM VirtualBox dostępnego na dobrychprogramach. Tworzysz wirtualną maszynę i na niej instalujesz Ubuntu. Gdy nie przypadnie Ci do gustu to po prostu usuwasz wirtualną maszynę i z głowy.

  1. Tak. Instalator ubuntu wydzieli z C wolne miejsce i stworzy nową dla siebie.

  2. Nie modyfikacji ulegnie tylko partycja C:, a Linuxowa zostanie bez naruszania danych. Musisz tylko znaleźć sobie poradnik jak potem odzyskać grub’a.

Nie bój się to nie gryzie :stuck_out_tongue: Będzie to opierało się na włączeniu systemu z płyty LiveCD i wklepaniu paru komend.

A wiecie może kiedy będzie dostępne WUBI dla ubuntu 10… ?

Najpierw przeprowadź defragmentację dysku! !!

Następnie możesz zmniejszyć dysk C korzystając z Windowsa (przynajmniej w Viscie). Nie pamiętam jak to dokładnie było ale coś w tym guście: klikasz prawym przyciskiem na ikonkę komputer i wybierasz zarządzanie dyskami. Tam wybierasz zmniejszenie partycji C i wybierasz o ile (o tyle ile chcesz przeznaczyć na Ubuntu). Po zmniejszeniu partycji C powstała niesformatowana partycja i tak może zostać.

Kolejny krok to włóż płytę z Ubuntu/Kubuntu do napędu CD/DVD/Blu-ray i zrestartuj komputer. Nastąpi odpalenie Ubuntu. Jeśli chcesz potestować Ubuntu bez zmian na dysku wybierz pierwszą opcję (chyba dobrze pamiętam); jeśli chcesz zainstalować to odpowiednia pozycja z listy

Później po prostu CZYTAJ. W pewnym momencie dochodzi do partycjonowania, tu wybierasz odpowiednią opcję, czyli wybierasz ten nieprzydzielony obszar i instalacja już idzie sama. Jeśli nie ma takiej opcji aby wybrać stworzony przez Ciebie obszar (nie pamiętam czy jest takowa możliwość) to najlepiej utworzyć sobie ręcznie partycje, a jak to się robi znajdziesz tutaj: http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Instalacja-systemu,Demonstracja,11279.html.

Powodzenia! !!

Jest na płytach nowego Ubuntu oraz na serwerach: http://releases.ubuntu.com/lucid/

a jak z tego skorzystać, jest to jakoś jasno zaznaczone żebym przypadkiem sobie problemów nie narobił.

Edit.

Sciagnalem wubi z linku powyzej i na nowo robie, potem to wubi mozna latwo usunac i nie ma zadnych konsekwencji a system windows jest jak przed instalacja ubuntu?

Wszelkie info o wubi: http://wubi-installer.org/faq.php

AAA, i jeszcze jedno: u mnie HP recovery formatuje tylko dysk C czyli wszystkie inne zostawia w spokoju. Ale zawsze możesz spod Windowsa sformatować utworzone partycje, tak samo jak wcześniej proponowałem wydzielenie obszaru dysku z partycji C.

Dzieki za info postanowiłem skorzystać z WUBI. Przetestuję ubuntu być może zostanie, ale windwos i tak mi jest potrzebny do kilku programów :frowning:

Żeby cieszyć się, że komp Ci się szybciej uruchamia na linuksie niż na Windowsie (choćby z tego), lepiej zainstalować Ubuntu.

Nie zależnie, powodzenia z linuksem! !!

partycja recovery to nie jest partycja /d :smiley:

instalując ubuntu pod wubi to nie to samo co instalka na dysku.

nie wiem ile masz miejsca na dysku , ale 10 giga napewno wygospodarujesz i wtedy się przekonasz jakie naprawdę jest to ubuntu .

mieć dwa systemy na dysku to przydatna rzecz (jak ci winda padnie ,zawsze z poziomu linuxa masz dostęp do danych,ewentualnie do czyszczenia windy z wirusów linux też się może przydać,lepiej biegać po necie pod linuxem,trudno jakiegoś śmiecia nazbierać no i p2p to lepiej też pod linem)

gdybyś się zdecydował na instalkę systemu to pamiętaj aby najpierw wypróbować jako livecd i sprawdź czy coś czasem nie działa

hmmm i jedno pytanie, jak tu podlaczyc neostrade to ubuneo nie dziala ::frowning:

Przywracaj system z płyt RecoveryDVD one powinny mieć opcję formatowania tylko partycji C bez przywracania układu partycji do stanu z ustawień fabrycznych. Tak swoją drogą trochę głupotą jest nie wydzielenie przez prodcenta partycji tylko na system jak ma to miejsce, np. w moim telefonie z Windows Mobile, gdzie mam osobną partycję, ok. 80MB na system i drugą większą na swoje rzeczy.

Jak pisał xyxy zmniejsz partycję C i nie instaluje od razu Ubuntu. Uruchom ponownie komputer, Windows zorientuje się, że coś robiono z partycją i sobie ją sprawdzi chdiskiem, poukłada sobie wszystko i uruchomi się Windows i dopiero wtedy, jak się już przekonasz że Windows działa (no bo gdyby Windows nie wstał to najpierw nim się zajmiesz), instalujesz Ubuntu.

Dokładnie :slight_smile:

Daleko szukać nie trzeba :arrow: tworzenie-partycji-recovery-przy-pomocy-clonezilla-partimage-t344650.html :wink:

Spróbuj tego alternatywny-sposob-instalacji-neostrady-ubuntu-t323887.html

Pozdrawiam!