Czy przetaktowanie szyny procesora wpłynie na szybkość?

Witam !!

Aktualnie zegar procesora działa z szybkością 166MHz przy szynie FSB 333MHz, co się stanie jeżeli podkręcimy szyne na FSB 400MHz zegar powinien wtedy pracować z predkościa 200MHz, co przetaktuje realna szybkość procesora na ok. 2500MHz (wedlug obliczeń) czy mam rację ? A jeżeli tak to czy płyty głowna obsłuzy taki szybki procesor, mój kolega ma MSI KM4AM-V pod maksymalny procesor AMD Athlon XP 3200 a po takim przyśpieszeniu procesor bedzie miał wydajność 3600+.

Proszę o odpowiedź !!

jeśli masz ddr400 i procek pójdzie na fsb 200Mhz to tak wydajność nieco wzrośnie.

A płyta główna obsłuży taki procesor, nie będzie on za szybki, przecież po takim przetaktowaniu procesor będzie miał wydajność 3600MHz (według obliczeń)

Obliczenia :

  1. Dla FSB 333MHz

realna prędkość procesora przed podkręceniem = 2100MHZ

prędkość zegara procesora przed podkręceniem = 166MHz

mnożnik = 2100 : 166 = 12.65 (w przybliżeniu)

  1. Dla FSB 400MHz

realna prędkość procesora po podkręceniu = 200 x 12.65 = 2530MHz

prędkość zegara procesora po podkręceniu = 200MHz

mnożnik pozostaje ten sam ponieważ on nie ulega zmianie po podkręceniu czyli 12.65 (w przybliżeniu)

Procesor w realnej prędkości powinien przyspieszyć o 430MHz !!

Obliczenia :

Realna prędkość Prędkość rated

2100MHz 3000+

2530MHz x

x=(2530 x 3000) : 2100 = 3600+ (w przybliżeniu)

A więc obsłuży płyta główna taki procesor jeżeli max procesor to AMD Athlon XP 3200+ do tej płyty głównej ??

Proszę o odpowiedź !!

Chodzi Ci oto, że po zwiększeniu FSB procek będzie szybszy niż najszybszy jaki można na płycie zamontować prawda? No więc, tak to normalne. Przecież ludzie kupują procki i przyspieszają o 1000mhz i więcej. Musisz jednak FSB zwiększać powoli tzn o 5-10. Nie powinno się od razu przeskakiwać z 333 na 400. Po podkręceniu do 400 możesz próbować i więcej kręcić tzn. 400+. Po czym poznać, że jest już max dla płyty? Najczęściej komp po uruchomieniu pracuje niestabilnie, pojawia się blueskrin przy ładowaniu systemu, bios się zresetował, komp się nie uruchamia. Co do ostatniej możliwości jest to raczej rzadkie, bo nowe płyty mają taką funkcję, że przy zbyt wysokim przetaktowaniu resetują ustawienia do podstawowych(gdy jednak się nie uruchamia trzeba na chwilę wyjąć a potem włożyć baterię na płycie głównej). Proponuję także po przetaktowaniu zrobić testy tzn. obciążyć kompa programem typu orthos lub prime i zapuścić powiedzmy 3dmark2006. Jak komp przejdzie testy pomyślnie i nie będzie się procek grzać (bo trzeba kontrolować na bieżąco temperaturę), to wszystko jest w porządku.

A więc pójdzie takie przetaktowanie na mojej płycie głównej i procesor osiągnie takie możliwość jak napisałem powyżej, tak ? Chce dostać jasna odpowiedz :smiley:

Tego na prawdę nie wiem, musisz po prostu to sprawdzić. Każdy egzemplarz procka może się podkręcić do innej wartości, więc nie można zagwarantować, że osiągniesz te 400 FSB.

Dobrze sprawdzę, bardzo dziękuje za odpowiedz !!