Czy są myszki z rolką z o dużej bezwładności

(Student0 0) #1

Witam

czy znacie myszki do komputera, w których rolki działają w taki sposób, że jak ją zakręcę, to przez chwilę rolka sama jeszcze będzie się kręcić (bezwładnie). Czy spotkaliście się z taką cechą w myszkach. Przeglądam sporo dokumentów i czasami potrzebuję dużo przewijać myszką.

(Semtex) #2

Logitech VX Nano, Logitech M705.

(Lubsztor) #3

Logitech ma w swojej ofercie myszki z przełącznikiem:

"Rolka posiada dwa tryby pracy. Pierwszy jest standardowy, czyli przy przesuwaniu rolki jest charakterystyczny przeskok. Niestety tryb ten jest bardzo głośny - nie słyszałem żadnej myszki która miałaby tak głośną rolkę! Drugi tryb jest już bardzo cichy i działa jakby "na luzie" - nie czuć żadnych przeskoków, do tego jeśli mocną ją popchniemy to będzie się bardzo długo kręcić, dzięki czemu możemy błyskawicznie przewinąć duże części tekstu. Tryby rolki przełączamy przyciskiem, który się obok niej znajduje.

Podczas testów rolki odkryłem kolejny mankament, mianowicie naciskanie rolki jak przycisk to udręka! Gdy na początku próbowałem to zrobić to udawało mi się to za 3-10 razem! Trzeba to zrobić w bardzo specyficzny sposób i tylko w jednym miejscu na rolce, inaczej nie uda nam się jej skutecznie wcisnąć."

Źródło :arrow: http://www.benchmark.pl/mini-recenzje/R ... -2313.html

(scripter1) #4

Jeśli chodzi ci tylko o to to może nie warto inwestować w nowy sprzęt o jakichś nietypowych właściwościach, wystarczy użyć środkowego przycisku myszy (to ten pod kółkiem).

Standardowo w przeglądarkach i większości programów do edycji tekstu/dokumentów ma pod środkowym przyciskiem funkcję przewijania, po ego wciśnięciu pojawia się ikonka przewijania i aby przewijać dokument wystarczy przesunąć kursor w górę lub w dół (w lewo i w prawo też da się tak przewijać).

(xyzzyx) #5

Posiadam mysz HP w której po naciśnięciu lewym przyciskiem na rolkę, na ekranie pojawia się kółko w którym jest kropka i dwa trójkąciki. Po przesunięciu kursora ekran zaczyna się sam przewijać w górę lub w dół aż go zatrzymasz i ponownie pobudzisz do przewijania. Myślę że to jest funkcjonalność która by Cię urządzała. Niestety modelu nie mogę się doszukać, mysz sygnowana przez HP ale jako producent podany Logitech. scripter1 błyskawica(!), wyprzedziłeś mnie :frowning:

(Lewanxd) #6

W każdej myszy klikając na kółko takie zjawisko ma miejsce.

(scripter1) #7

Działa to w każdej która ma przycisk pod kółkiem (bywają takie dziwne modele które nie mają) lub nie ma kółka ale ma środkowy przycisk (także w piórkach od tabletów graficznych które mają przycisk o takiej funkcji).

W nowszych modelach często można przy użyciu programu zmienić funkcje przycisków myszy i może się zdarzyć że ktoś będzie miał pod środkowym przyciskiem inną funkcję ale zawsze można to odkręcić.