Czy są wirusy na knopixxa


(szymonek760) #1

Witam pytam tak z ciekawości czy są wirusy na knopixxa bo boje się że serwer w szkole będzie zainfekowany a infekcja przeniesie się na komp nauczyciela z windows server 2003 i by wysłało do serwa a serwer do serwera ftp.


(roobal) #2

Teoretycznie jakieś tam wirusy dla Linuksa są, jest ich obecnie około 150, w porównaniu z Windowsem to i tak niewiele i ciężko coś złapać. O serwer nie musisz się martwić, jeśli nauczyciel ma o tym pojęcie, to pewnie dobrze go zabezpieczył. Prawdopodobnie dlatego używacie systemu z płyty, a nie z dysku, w razie infekcji z np. pendrajwa system jest czyszczony co restart, bo wszystko i tak ładuje się do pamięci RAM, dlatego nic nie zapisuje się na dysku.

Możesz sobie poczytać mój wpis na blogu na ten temat http://www.dobreprogramy.pl/roobal/Dlac ... 18579.html

Pozdrawiam!


(szymonek760) #3

nauczyciel pracuje nad zabezpieczeniami ale słabo mu to idzie raz już wykradziono miesiąc temu nasze dane z serwa i komp nauczyciela został żarażony i serwer do wymiany na serwerze trzeba było instalować jeszcze raz knoppixa


(roobal) #4

Wiesz nauczyciel informatyki, a informatyk to dwa różne pojęcia :slight_smile: Jeśli Ty masz o tym jakieś większe pojęcie, to myślę, że warto zaproponować mu pomoc i współpracę, przy okazji zdobędziesz cenne doświadczenie :slight_smile: Chyba, że uczysz się w zupełnie innym kierunku, no to raczej jako ciekawostka albo hobby.

Sam Linux jest odporny na same wirusy, ciężko go zarazić ale przed włamaniami bronić go musi już człowiek, korzystając z wbudowanych oraz dodatkowych zabezpieczeń i narzędzi, np. SELinux itp. Warto też zainteresować się wirtualizacją, w razie padu lub złamania systemu na serwerze, będzie można przywrócić go szybko do życia na innej maszynie wirtualnej.

Pozdrawiam!


(szymonek760) #5

trochę się znam na zabezpieczeniach najwyraźniej przechodzę na Linuxa

-- Dodane 26.10.2010 (Wt) 22:20 --

temat można zamknąć