Czy sterowniki muszą być ciągle uruchomione?

Witam!

 

Szczerze mówiąc zastanawiam się czy np. CCC Host musi być ciągle włączony i zabierać mi 20MB i zużywać transfer dysku? Albo reszta steroników, np. IDT Audio? Wystarczy że są zainstalowane czy muszą być uruchomione by była lepsza wydajność?

Sterowniki nie mają wiele wspólnego z “wydajnością”, jak to nazwałeś. Służą do tego, aby w ogóle działał sprzęt, w który wyposażony jest komputer. Wyłączenie sterownika (oczywiście, czasami stosowane) służy zatrzymaniu działania danego urządzenia i nie ma wpływu na “wydajność”. Bywa, że w systemowym Menadżerze Urządzeń wyłącza się tymczasowo sterowniki niepotrzebnej akurat np. karty dźwiękowej, karty sieciowej itp.

W pogoni za wydajnością, zamiast wyłączania sterowników, można raczej pójść w stronę ograniczenia niektórych usług systemowych, co jednak wiąże się z doświadczeniem użytkownika w tej materii i podstawową wiedzą na ten temat.

Wiem wiem, wiele usług mam powyłączanych tak, że system po starcie bierze ledwo 600MB, lecz po wyłączeniu sterowników, byłoby troszkę ponad 500MB, a transfer dysku by się zmiejszył.

Równie dobrze mógłbyś zapytać, czy chcąc korzystać z przeglądarki internetowej musi być ona włączona. Powiedz mi, po co Ci RAM skoro nie chcesz z niego korzystać?

Dla innych programów, a bardziej mowa mi o transfer dysku :slight_smile:

Dobra droga to stworzenia sobie realnych problemów jak Ci sterowniki padną i przyjdzie czas na format :slight_smile: