Czy stosowanie repeatera w mojej sytuacji ma sens?


(niceboy) #1

Witam

Z góry piszę że mnie osobiście interesuje to pytanie w odniesieniu do sprzętu TP-Linka (posiadam router w standardzie "g" a konkretnie TP-TL WR543G z antena 8 dBi) i chciałbym bez wierceń, nowych kabli mieć lepszy internet (albo w ogóle mieć sygnał) na innych kondygnacjach domu.

Testowałem już sprzęt repeater/wzmacniacz Mediona (był tani i zwrot był dla mnie bezkosztowy) pod nazwą którego ukrył sie Edimax ale rezultat w sąsiednich pomieszczeniach na tym samym piętrze co repeater (czyli piętro poniżej routera) był zaskakująco znikomy bo poprawa była rzedu 1-5%.

W pomieszczeniu z routerem inssider sygnał ma "znakomity". W pomieszczeniu z ewentualnym repeaterem (pietro niżej, prawieże pionowo) "oryginalny" sygnał jest rzędu -70 dBm zaś na tym samym piętrze co repeater ale 2 pomieszczenia dalej jest rzedu -95 dBm. Czy w takiej sytuacji jakikolwiek repeater (TP-Linka) ma szanse faktycznie wzmocnić mi sygnał w tym odległym pomieszczeniu czy też wzmocnienie będzie teoretryczne?

Proszę o Wasze doświadczenia.


(Walkiria 84) #2

można rozważyć zmianę samego rutera, na taki pracujący w standardzie "n" - teoretycznie n ma większy zasięg od g. jednak na jakość i moc odbieranego sygnału mają też wpływ inne czynniki, jak np. konstrukcja ścian/stropu (zbrojenia), zakłócenia od innych urządzeń elektronicznych czy też antena odbiornika


(niceboy) #3

Dzięki za odpowiedź. Wymiana routera to inny temat, też niewykluczony ale póki co chciałbym skoncentrować się na samym repeaterze który nawet w przypadku wymiany routera może mieć zdecydowanie większy wpływ. Problemem jest stare solidne budownictwo, grubsze ściany, dużo żelbetonu który na przejściu przez strop tłumi synał...

A zatem czy ktoś ma jakieś doświadczenia z repeaterami w takich trudnych warunkach (jakiego wzmocnienia mogę się spodziewac)?


(roobal) #4

W WR543G masz włączoną funkcję extended range?


(niceboy) #5

Tak