Czy system może psuć monitor?

(Sergio 16) #1

Witam,

Mój monitor, który zakupiłem wraz z komputerem po 3 latach popsuł się, bowiem obraz mrugał coraz częściej, aż coś się w nim chyba spaliło.

Dwa miesiące temu pożyczyłem monitor od znajomego, monitor ma już swoje lata i wiadomo że powinien się psuć, ale dlaczego w ten sam sposób co mój poprzedni monitor, znów obraz co jakiś czas raz co 5 minut raz, co godzinę mruga, a w monitorze słychać charakterystyczny dźwięk,(pstyk).

Więc, pytam czy to nie dziwne, że mój drugi monitor psuję się w ten sam sposób co poprzednik, może coś w systemie nie tak, może coś źle mam ustawione w nim - Czekam na jakieś rady i opinie na ten temat.

(Seba86mu) #2

Jaki to monitor ? Ilu calowy ? Jaką masz ustawioną rozdzielczość i częstotliwość odświeżania obrazu ?

Mam nadzieję, że monitor nie stoi w miejscu, gdzie po drugiej stronie ściany jest kuchenka mikrofalowa, bądź lodówka :wink: (temat sprzed kilku dni, a nawet nie wiem, czy nie z wczoraj) :wink:

(Sergio 16) #3

Monitor - 14 calowy, mam ustawioną 1024 x 768, bowiem znajomy mnie ostrzegał, że przy mniejszej rozdzielczości monitor będzie miał jakieś wonty - on ma swoje lata, wiec naprawdę rozumiem jego psucie się, ale dlaczego w ten sam sposób co poprzedni monitor.Stoi już po drugiej stronie pokoju, za ścianą jest klatka schodowa, głośniki również są daleko od niego

Taki model - http://www.chip.pl/images/0087/000353_0067_org.jpg

(Seba86mu) #4

To niedobrze, że ustawiasz taką rozdzielczość dla 14 calowego monitora. Właśnie to może być powodem powolnego wyniszczania monitora.

Wysoce zalecana rozdzielczość dla 14 calowego monitora, to 800:600.

1024:768, to rozdzielczość zalecana dla 17 calowego monitora.

(Sergio 16) #5

ale to chyba nie jest aż takie ważne, żeby tak mrugał ! :roll:

(floyd) #6

Może należy zmniejszyć częstotliwość odświeżania ekranu

(Sergio 16) #7

mam na 60 i niema innej opcji np.50

(Seba86mu) #8

Albo zwiększyć :slight_smile:

SerGio , jaką masz obecnie ustawioną ?

Kliknij prawym przyciskiem myszy na Pulpicie, Właściwości, zakładka Ustawienia, przycisk Zaawansowane, zakładka Monitor, postaw "ptaszka" w okienkiu Ukryj tryby, których ten monitor nie może wyświetlić" i wybierz z listy najwyższą, możliwą częstotliwość, Zastosuj i OK.

Jeżeli problem nie zniknie, próbuj z niższymi

(Sergio 16) #9

Mam tego ptaszka - tak jak widać na obrazku, ale nie mam możliwości zmiany na inną częstotliwość odświeżania ekranu.

(Seba86mu) #10

Dziwne :?

Jaką posiadasz kartę graficzną ? Z tego, co widzę, to Radeona, ale jaki model ?

EDIT:

Próbowałeś w końcu zmienić rozdzielczość na: 800:600 ?

(Sergio 16) #11

RADEON 9250, zakupiony rok temu

(Seba86mu) #12

Brak możliwości wyboru innych częstotliwości odświeżania ekranu może być spowodowany zainstalowaniem nieodpowiednich sterowników do karty graficznej.

Pobierz i zainstaluj ATI CATALYST 5.8 (najlepsze sterowniki dla Twojej karty graficznej).

Przed instalacją powyższego sterownika, odinstaluj najpierw poprzedni (START -> Panel sterowania -> Dodaj/Usuń programy -> ATI DISPLAY DRIVERS /usuń/). Możesz również użyć programu Driver Cleaner w celu usunięcia sterowników.

Po instalacji powyższego sterownika i ponownym uruchomieniu komputera, zainstaluj koniecznie najnowsze biblioteki DirectX 9.0c (Instrukcja instalacji bibliotek DirectX 9.0c).

(Sergio 16) #13

mam najnowsze sterowniki wersja 6.1

nie, bowiem dzwoniłem do kumpla od którego mam ten monitor i pytałem się go co się stanie gdy zmienię rozdzielczość i on mi na to, że zgaśnie i dopiero w systemie awaryjnym będzie można zmienić rozdzielczość na taka jaka była, bo przy normalnym uruchamianiu będzie gasł, ale on użytkował na takiej rozdzielczości dwa lata i nic się nie działo.

Ja teraz trochę zmniejszyłem kontrast obrazu i jasność i naraźie nie mruga, ale pewnie zaraz mrugnie ponownie.

(floyd) #14

Po prostu kiepski monitor i tyle. Takich się już nie produkuje od wielu lat.

(Seba86mu) #15

Już wiem , dlaczego SerGio nie może zmienić częstotliwości odświeżania na wyższą.

Gdyby zmienił rozdzielczość ekranu na 800:600, to od razu miałby do wyboru kilka częstotliwości, w tym na pewno 85Hz, co wyeliminowałoby negatywne dla oczu migotanie obrazu.

Monitor 14 calowy nie jest dostosowany do pracy w rozdzielczości 1024:768, stąd brak wyboru innej częstotliwości odświeżania.

(Umx) #16

Jeśli możesz, to najpierw pożycz od kogoś inną kartę graficzną (odinstaluj obecną, włóż tą pożyczoną) i wtedy przetestuj działanie monitora, bo być może jest to spowodowane jakimś uszkodzeniem karty graficznej. A jeśli nie masz od kogo pożyczyć, a Twoja obecna karta ma dwa wyjścia monitorowe, to przełącz monitor do drugiego wyjścia na karcie (oczywiście po uprzednim wyłączeniu komputera i monitora). Sprawdź też, czy karta graficzna nie jest czasem delikatnie wysunięta ze złącza (zdarza się to nawet w płytach głównych z zapinką na porcie graficznym). Możesz też sprawdzić stan kabla od monitora. Może masz jakiegoś zwierzaka w domu (kota, psa), który mógł nadgryźć kabel (to nie żart - spotkałem się już z takim przypadkiem).

No i zrób tak jak zalecali Ci tutaj już chyba wszyscy: przełącz się na rodzielczość 800x600. Jest to najlepsza, natywna rozdzielczość monitorów 14 i 15 calowych calowych i w tej rozdzielczości obraz jest najostrzejszy i najmniej męczący wzrok.

(Sergio 16) #17

Nie mam zbytnio od kogoś pożyczyć, każdy nie chcę narażać swojego kompa na jakieś usterki.Moja karta ma jedno wejście monitorowe.Karta była kupowana rok temu i nie sądzę, żeby miała jakąś usterkę.Stan kabla monitora jest dobry, nie mam żadnego zwierzaka w domu...dbam o komputer - ogólnie.

Nie mogę tego zrobić, bowiem to wada tego monitora, pisałem już - gdy zmienię rozdzielczość na 800x600, monitor gaśnie i przy każdym uruchomieniu komputera też, dopiero po zmianie w systemie awaryjnym na uprzednią rozdzielczość, monitor normalnie funkcjonuje.

(floyd) #18

Zgoda. Miałem kiedyś monitor 14 calowy, pracował dobrze w rozdzielczości 640:480. Dzisiaj lepszy monitor, przynajmniej 15 calowy, okazyjnie można by chyba kupić za 100 zł.

(Sergio 16) #19

Wiem, że można kupić teraz tanio monitory ten kupiłem za 50 złotych,używany.

Teraz chce kupić nowy plaski monitor za około 800 złotych i zakładam tu na forum temat właśnie miedzy innymi z tego powodu, bo chce wykryć może tą usterkę jeśli takowa jest przed zakupem nowego monitora, żeby nie było tak że kupie nowy i po miesiącu powróci problem z mruganiem na nowym monitorze.

(Seba86mu) #20

Opisywana przez Ciebie usterka wynikać może jedynie z tego, że ustawiałeś na 14 calowym monitorze, rozdzielczość 1024:768, co doprowadzało do powolnego wyniszczania monitora. Na dodatek szło to w parze z wiekowością monitora.

Jeżeli na nowym monitorze ustawisz rozdzielczość, jaką dla tego monitora zaleca producent, to nie będziesz miał żadnych problemów. W razie czego jest 2, bądź 3-letnia gwarancja.