Czy system może psuć monitor?

Witam,

Mój monitor, który zakupiłem wraz z komputerem po 3 latach popsuł się, bowiem obraz mrugał coraz częściej, aż coś się w nim chyba spaliło.

Dwa miesiące temu pożyczyłem monitor od znajomego, monitor ma już swoje lata i wiadomo że powinien się psuć, ale dlaczego w ten sam sposób co mój poprzedni monitor, znów obraz co jakiś czas raz co 5 minut raz, co godzinę mruga, a w monitorze słychać charakterystyczny dźwięk,(pstyk).

Więc, pytam czy to nie dziwne, że mój drugi monitor psuję się w ten sam sposób co poprzednik, może coś w systemie nie tak, może coś źle mam ustawione w nim - Czekam na jakieś rady i opinie na ten temat.

Jaki to monitor ? Ilu calowy ? Jaką masz ustawioną rozdzielczość i częstotliwość odświeżania obrazu ?

Mam nadzieję, że monitor nie stoi w miejscu, gdzie po drugiej stronie ściany jest kuchenka mikrofalowa, bądź lodówka :wink: (temat sprzed kilku dni, a nawet nie wiem, czy nie z wczoraj) :wink:

Monitor - 14 calowy, mam ustawioną 1024 x 768, bowiem znajomy mnie ostrzegał, że przy mniejszej rozdzielczości monitor będzie miał jakieś wonty - on ma swoje lata, wiec naprawdę rozumiem jego psucie się, ale dlaczego w ten sam sposób co poprzedni monitor.Stoi już po drugiej stronie pokoju, za ścianą jest klatka schodowa, głośniki również są daleko od niego

Taki model - http://www.chip.pl/images/0087/000353_0067_org.jpg

To niedobrze, że ustawiasz taką rozdzielczość dla 14 calowego monitora. Właśnie to może być powodem powolnego wyniszczania monitora.

Wysoce zalecana rozdzielczość dla 14 calowego monitora, to 800:600.

1024:768, to rozdzielczość zalecana dla 17 calowego monitora.

ale to chyba nie jest aż takie ważne, żeby tak mrugał ! :roll:

Może należy zmniejszyć częstotliwość odświeżania ekranu

mam na 60 i niema innej opcji np.50

Albo zwiększyć :slight_smile:

SerGio , jaką masz obecnie ustawioną ?

Kliknij prawym przyciskiem myszy na Pulpicie, Właściwości, zakładka Ustawienia, przycisk Zaawansowane, zakładka Monitor, postaw “ptaszka” w okienkiu Ukryj tryby, których ten monitor nie może wyświetlić" i wybierz z listy najwyższą, możliwą częstotliwość, Zastosuj i OK.

Jeżeli problem nie zniknie, próbuj z niższymi

http://i26.tinypic.com/209nhy0.jpg

Mam tego ptaszka - tak jak widać na obrazku, ale nie mam możliwości zmiany na inną częstotliwość odświeżania ekranu.

Dziwne :?

Jaką posiadasz kartę graficzną ? Z tego, co widzę, to Radeona, ale jaki model ?

EDIT:

Próbowałeś w końcu zmienić rozdzielczość na: 800:600 ?

RADEON 9250, zakupiony rok temu

Brak możliwości wyboru innych częstotliwości odświeżania ekranu może być spowodowany zainstalowaniem nieodpowiednich sterowników do karty graficznej.

Pobierz i zainstaluj ATI CATALYST 5.8 (najlepsze sterowniki dla Twojej karty graficznej).

Przed instalacją powyższego sterownika, odinstaluj najpierw poprzedni (START -> Panel sterowania -> Dodaj/Usuń programy -> ATI DISPLAY DRIVERS /usuń/). Możesz również użyć programu Driver Cleaner w celu usunięcia sterowników.

Po instalacji powyższego sterownika i ponownym uruchomieniu komputera, zainstaluj koniecznie najnowsze biblioteki DirectX 9.0c (Instrukcja instalacji bibliotek DirectX 9.0c).

mam najnowsze sterowniki wersja 6.1

nie, bowiem dzwoniłem do kumpla od którego mam ten monitor i pytałem się go co się stanie gdy zmienię rozdzielczość i on mi na to, że zgaśnie i dopiero w systemie awaryjnym będzie można zmienić rozdzielczość na taka jaka była, bo przy normalnym uruchamianiu będzie gasł, ale on użytkował na takiej rozdzielczości dwa lata i nic się nie działo.

Ja teraz trochę zmniejszyłem kontrast obrazu i jasność i naraźie nie mruga, ale pewnie zaraz mrugnie ponownie.

Po prostu kiepski monitor i tyle. Takich się już nie produkuje od wielu lat.

Już wiem , dlaczego SerGio nie może zmienić częstotliwości odświeżania na wyższą.

Gdyby zmienił rozdzielczość ekranu na 800:600, to od razu miałby do wyboru kilka częstotliwości, w tym na pewno 85Hz, co wyeliminowałoby negatywne dla oczu migotanie obrazu.

Monitor 14 calowy nie jest dostosowany do pracy w rozdzielczości 1024:768, stąd brak wyboru innej częstotliwości odświeżania.

Jeśli możesz, to najpierw pożycz od kogoś inną kartę graficzną (odinstaluj obecną, włóż tą pożyczoną) i wtedy przetestuj działanie monitora, bo być może jest to spowodowane jakimś uszkodzeniem karty graficznej. A jeśli nie masz od kogo pożyczyć, a Twoja obecna karta ma dwa wyjścia monitorowe, to przełącz monitor do drugiego wyjścia na karcie (oczywiście po uprzednim wyłączeniu komputera i monitora). Sprawdź też, czy karta graficzna nie jest czasem delikatnie wysunięta ze złącza (zdarza się to nawet w płytach głównych z zapinką na porcie graficznym). Możesz też sprawdzić stan kabla od monitora. Może masz jakiegoś zwierzaka w domu (kota, psa), który mógł nadgryźć kabel (to nie żart - spotkałem się już z takim przypadkiem).

No i zrób tak jak zalecali Ci tutaj już chyba wszyscy: przełącz się na rodzielczość 800x600. Jest to najlepsza, natywna rozdzielczość monitorów 14 i 15 calowych calowych i w tej rozdzielczości obraz jest najostrzejszy i najmniej męczący wzrok.

Nie mam zbytnio od kogoś pożyczyć, każdy nie chcę narażać swojego kompa na jakieś usterki.Moja karta ma jedno wejście monitorowe.Karta była kupowana rok temu i nie sądzę, żeby miała jakąś usterkę.Stan kabla monitora jest dobry, nie mam żadnego zwierzaka w domu…dbam o komputer - ogólnie.

Nie mogę tego zrobić, bowiem to wada tego monitora, pisałem już - gdy zmienię rozdzielczość na 800x600, monitor gaśnie i przy każdym uruchomieniu komputera też, dopiero po zmianie w systemie awaryjnym na uprzednią rozdzielczość, monitor normalnie funkcjonuje.

Zgoda. Miałem kiedyś monitor 14 calowy, pracował dobrze w rozdzielczości 640:480. Dzisiaj lepszy monitor, przynajmniej 15 calowy, okazyjnie można by chyba kupić za 100 zł.

Wiem, że można kupić teraz tanio monitory ten kupiłem za 50 złotych,używany.

Teraz chce kupić nowy plaski monitor za około 800 złotych i zakładam tu na forum temat właśnie miedzy innymi z tego powodu, bo chce wykryć może tą usterkę jeśli takowa jest przed zakupem nowego monitora, żeby nie było tak że kupie nowy i po miesiącu powróci problem z mruganiem na nowym monitorze.

Opisywana przez Ciebie usterka wynikać może jedynie z tego, że ustawiałeś na 14 calowym monitorze, rozdzielczość 1024:768, co doprowadzało do powolnego wyniszczania monitora. Na dodatek szło to w parze z wiekowością monitora.

Jeżeli na nowym monitorze ustawisz rozdzielczość, jaką dla tego monitora zaleca producent, to nie będziesz miał żadnych problemów. W razie czego jest 2, bądź 3-letnia gwarancja.