Czy ta karta graficzna się jeszcze do czegoś przyda?

(karolgt1) #1

Witam, posiadam kartę graficzną GeForce GTS 250. Po uruchomieniu jej wraz z moim sprzętem z podpisu BIOS piszcząc wskazuje na błąd karty graficznej. Postanowiłem się jej bardziej przyjrzeć i zauważyłem coś takiego jak na załączonych zdjęciach. Czy ta karta sie jeszcze do czegos nadaje?  Pozdrawiam.

http://scr.hu/0lx2/q4kq2

http://scr.hu/0lx2/kvokg

(Cedar) #2

Ślady korozji spowodowane zalaniem karty płynem zawierającym wodę. Uszkodzone ścieżki i doprowadzenia elementów, nie ma sensu jej naprawiania. Dziwię się, że odważyłeś się ją podłączyć do komputera - zwarcia na karcie mogą spowodować uszkodzenia płyty głównej.

(karolgt1) #3

na całe szczescie nic sie nie stało :) 

(Adadak) #4

Szczotka antystatyczna lub zwykła do zębów, woda destylowana, izopropanol i działamy. Polej na to trochę wody destylowanej i szoruj korozję szczotką, zacznie się pienić. Uważaj na wrażliwe układy scalone. Jak już wstępnie wyczyścisz płytkę, to spryskaj ją izopropanolem i wytrzyj całą płytkę wacikiem i patyczkiem do uszu. Wyślij zdjęcie wyczyszczonej płytki.

(karolgt1) #5

delikatnie próbowałem zdrapać te brudy. Jeden “prostokącik” był widocznie luźny i odpadł. http://scr.hu/0lx2/mrxoc

myślę że nie ma sensu ratować tej karty.

(Cedar) #6

Zgadzam się, nie ma sensu, pisałem to już wcześniej.

(karolgt1) #7

może źle się określiłem ale jednak wiem w czym rzecz i obchodziłem się z tym bardzo delikatnie. Z tego co widzę to nie napisałem “agresywnie” :slight_smile: .

(Adadak) #8

Moim zdaniem można ją uratować niewielkim kosztem, wyczyścić tak jak wcześniej pisałem i wlutować nowe rezystory SMD. Z tego co widzę scalaki nie są w złym stanie. Taki rezystor kosztuje kilka groszy.

(karolgt1) #9

myślisz? Jaki rezystor trzeba tam dokładnie zakupic.

(Adadak) #10

Musisz najpierw ją wyczyścić tak jak Ci pisałem i wtedy wyślij zdjęcia to zobaczę, czy na tych rezystorach albo na laminacie jest coś napisane. Jak nie, to trzeba sprawdzić rezystancję sprawnych rezystorów miernikiem, żeby wymienić uszkodzone o tych samych parametrach. Ja Ci mogę je wymienić, jakbyś chciał :wink:

(Ja$) #11

…nie koniecznie odpadł rezystor, może kondensator a może tranzystor elementy te dla laika są bardzo podobne. Daj tą kartę elektronikowi do obejrzenia jak będzie możliwe to ją naprawi, a jak nie to śmietnik. Sam jak się nie znasz to nic nie kombinuj bo poślesz kompa do “krainy wiecznej szczęśliwości”.  

(Adadak) #12

Bez zmycia korozji komukolwiek trudno stwierdzić co to jest. Nie widać oznaczeń. Patrząc na tego umiejscowienie strzelam, że to rezystor. Tranzystory SMD wyglądają od tego kompletnie inaczej (mają 3 nóżki). Na elektronice, akurat się znam :wink:

(Ja$) #13

…bez urazy, nie pisałem o Tobie - ja też się znam. Napisałem cyt. “elementy te dla laika są bardzo podobne”. 

(karolgt1) #14

tak to wygląda po wyczyszczeniu

(Adadak) #15

Przechwytywanie.thumb.JPG.03ccaff8a35f7dNa pewno wyczyściłeś dokładnie, tak jak opisałem we wcześniejszym poście? Nie wygląda na to. Posmarowałbym to jakimś topnikiem/pastą do lutowania SMD i dał pod hot air, żeby to stare spoiwo się odświeżyło.

Na czerwono zaznaczyłem brakujące elementy, trzeba odczytać numery katalogowe sąsiadów tego samego typu, kupić elementy o tych parametrach i je wlutować.

Na niebiesko zaznaczyłem elementy, nad którymi musisz jeszcze popracować (wyczyścić je), nałożyć topnik i przetopić spoiwo hot air’em.

Przechwytywanie.JPG