Czy ta karta graficzna się jeszcze do czegoś przyda?

Witam, posiadam kartę graficzną GeForce GTS 250. Po uruchomieniu jej wraz z moim sprzętem z podpisu BIOS piszcząc wskazuje na błąd karty graficznej. Postanowiłem się jej bardziej przyjrzeć i zauważyłem coś takiego jak na załączonych zdjęciach. Czy ta karta sie jeszcze do czegos nadaje?  Pozdrawiam.

http://scr.hu/0lx2/q4kq2

http://scr.hu/0lx2/kvokg

 

Ślady korozji spowodowane zalaniem karty płynem zawierającym wodę. Uszkodzone ścieżki i doprowadzenia elementów, nie ma sensu jej naprawiania. Dziwię się, że odważyłeś się ją podłączyć do komputera - zwarcia na karcie mogą spowodować uszkodzenia płyty głównej.

na całe szczescie nic sie nie stało :) 

Szczotka antystatyczna lub zwykła do zębów, woda destylowana, izopropanol i działamy. Polej na to trochę wody destylowanej i szoruj korozję szczotką, zacznie się pienić. Uważaj na wrażliwe układy scalone. Jak już wstępnie wyczyścisz płytkę, to spryskaj ją izopropanolem i wytrzyj całą płytkę wacikiem i patyczkiem do uszu. Wyślij zdjęcie wyczyszczonej płytki.

delikatnie próbowałem zdrapać te brudy. Jeden “prostokącik” był widocznie luźny i odpadł. http://scr.hu/0lx2/mrxoc

myślę że nie ma sensu ratować tej karty.

Zgadzam się, nie ma sensu, pisałem to już wcześniej.

może źle się określiłem ale jednak wiem w czym rzecz i obchodziłem się z tym bardzo delikatnie. Z tego co widzę to nie napisałem “agresywnie” :slight_smile: .

Moim zdaniem można ją uratować niewielkim kosztem, wyczyścić tak jak wcześniej pisałem i wlutować nowe rezystory SMD. Z tego co widzę scalaki nie są w złym stanie. Taki rezystor kosztuje kilka groszy.

myślisz? Jaki rezystor trzeba tam dokładnie zakupic.

Musisz najpierw ją wyczyścić tak jak Ci pisałem i wtedy wyślij zdjęcia to zobaczę, czy na tych rezystorach albo na laminacie jest coś napisane. Jak nie, to trzeba sprawdzić rezystancję sprawnych rezystorów miernikiem, żeby wymienić uszkodzone o tych samych parametrach. Ja Ci mogę je wymienić, jakbyś chciał :wink:

…nie koniecznie odpadł rezystor, może kondensator a może tranzystor elementy te dla laika są bardzo podobne. Daj tą kartę elektronikowi do obejrzenia jak będzie możliwe to ją naprawi, a jak nie to śmietnik. Sam jak się nie znasz to nic nie kombinuj bo poślesz kompa do “krainy wiecznej szczęśliwości”.  

Bez zmycia korozji komukolwiek trudno stwierdzić co to jest. Nie widać oznaczeń. Patrząc na tego umiejscowienie strzelam, że to rezystor. Tranzystory SMD wyglądają od tego kompletnie inaczej (mają 3 nóżki). Na elektronice, akurat się znam :wink:

…bez urazy, nie pisałem o Tobie - ja też się znam. Napisałem cyt. “elementy te dla laika są bardzo podobne”. 

tak to wygląda po wyczyszczeniu

 

Przechwytywanie.thumb.JPG.03ccaff8a35f7dNa pewno wyczyściłeś dokładnie, tak jak opisałem we wcześniejszym poście? Nie wygląda na to. Posmarowałbym to jakimś topnikiem/pastą do lutowania SMD i dał pod hot air, żeby to stare spoiwo się odświeżyło.

Na czerwono zaznaczyłem brakujące elementy, trzeba odczytać numery katalogowe sąsiadów tego samego typu, kupić elementy o tych parametrach i je wlutować.

Na niebiesko zaznaczyłem elementy, nad którymi musisz jeszcze popracować (wyczyścić je), nałożyć topnik i przetopić spoiwo hot air’em.

Przechwytywanie.JPG