Czy taki komp+vista ultimate będzie mi płynnie służył

Siemano :slight_smile:

Zamierzam kupić oto takiego kompa: Core2 Duo 2GHz, 2 GB RAM DDR2 667MHz, GeForce 8500GT 256MB 128bit i Vistę Ultimate.

Z płytą główną, która obsługuje max 2 GB i szyna max 800MHz, tak że zakładam że minimum 1,5 roku - 2 lata musi mi płynnie służyć.

Zastosowanie i typowe zadania jakie będzie wykonywał:

-developerka - środowiska programistyczne - Visual Studio, NetBeans, Eclipse (czasem 2 naraz),

-w tle chodzące serwery baz danych (nie jako serwer produkcyjny tylko na cele własnej developerki): Oracle, MS SQL Server, Postgres, IBM DB2 (czasem 2 naraz),

-najczęściej jednocześnie pare stronek i 2 przeglądarki, iTunes, gg, tlen, skype, eMule, Norton Internet Security, czasem tuner tv.

Czego nie będzie robić:

  • gry (chyba że coś naprawdę fajnego mi wpadnie w ręce),

  • obróbka wideo.

Dobrze by było żeby wszystkie gadżety płynnie działały, skoro już płacę za Ultimate.

Ewentualnie może procka podkręcić do 2,6? Nie będzie z tym problemu niezależnie od płyty głównej?

Jak na wydajność wpływa Norton Internet Security i czym się różni od Windows Defender?

Fajne jest Media Center? Jaki tuner tv do tego polecacie, żeby jakość była przyzwoita (sygnał z kablówki)?

Czy 2 GB RAM-u nie zawiedzie mnie?

Pozdrawiam i czekam na rady:)

zmień kartę graficzną na geforce 8600gt

Ja mam sprzet jak w opisie i mi chodzi oki. Mysle ze na Twoim sprzecie tez bedzie oki choc mam obawy. Vista potrzebuje min. 2 GB pamieci zeby plynnie wszystko chodzilo z tym ze wersja Ultimate z tego co czytałem na różnych forach plynnie nie chodzi z tego wzgledu ze posiada dużo zbędnego oprogramowania które spowalnia kompa. Podkreślam jednakże że sam tego nie doświadczyłem gdyż posiagam preminum a to o czym pisze jedynie wyczytałem choć muszę przyznać że nie są to pojedyńcze głosy a wręcz przeciwnie. Sam system uważam za świetny. Zero problemów z nim przynajmiej u mnie i wszystko chodzi bez zakłóceń i bardzo płynnie. Pozdrawiam

dlaczego zmienić kartę?

co sądzicie o viście 64-bit? na płycie ultimate są ponoć 32- i 64-bit do wyboru?

z 64 więcj problemów jest - nie wszystkie programy obsługują z tego co wiem tę wersję

dzięki timon za odp. też się w necie spotkałem z opinią że 2gb dla ultimate może być mało.

będę musiał rozważyć inne oferty hardwarowe (ta płyta więcej chyba nie uciągnie ramu), ale ta była tania i NIS i Nero dodawali gratis.

2GB dla ultimaty w 100% wystarczy, nawet 1GB starczy. Vista lepiej zarządza pamięcią niż XP i efektywniej ją wykorzystuje…

po co Ci tak naprawde Ultimate. Premium Ci nie wystarczy? Ma wszystko co potrzeba bez zbednego oprogramowania. Jesli kupisz oryginal bedzie Ci lepiej chodzilo. Wiekszosc ludzi piszacych o problemach me wersje pirackie ktore tak naprawde nie wiadomo co maja w sobie. Nie mowie ze oryginal nie ma wad bo czasem ktos moze napotkac jakies problemy ale podobnie bylo z xp na początku. Ale ja szczerze mowie - Uzywam visty od poczatku jakos lipca i najmniejszych problemów nie mam. Moze mam farta a moze po prostu wystrczy miec oryginalny system i dobrze dobraną konfigurację komputera i wtedy większych problemów nie będzie choć nie mówie ze wogole.

Wiec jak z ta wersją? Po co Ci Ultimate? Pomyśl o premium. nie usłuchaj o 1 GB szczególnie na ultimate. Po zakupie laptopa miałem 1 GB. Chodzilo dobrze ale dodatkowa kośc 1 GB pozwoliła mi bardziej cieszyć się wydajnościa visty. Pozatym Ultimate zawiera wiecej zbędnych programów które uruchamiają się i spowalniają kompa choć to nie znaczy ze nie da się na niej zapewne pracować

aha no ja jakiś czas temu zainstalowałem sobie Viste RC 1 czy 2 (to była Ultimate) i na P4 3Ghz i 1,5 GB RAM nie szła źle, ale płynność pracy była gorsza niż na xp (subiektywne odczucie). Z tym że nie testowałem poważniej (nie instalowałem za wiele programów).

Chcesz cieszyc sie wydajnością systemu? NIe oszczedzaj na płycie głownej. Tak naprawde to mózg komputera. Nawet dodatkowa pamiec nie pomoze Ci jesli bedziesz miec słabą płyte

A jak ocenić wydajność płyty głównej na podstawie parametrów technicznych? Co to znaczy dobra? Z takimi samymi pozostałymi częściami.

Wiesz nie chce Ci mydlić oczu pisząc jakieś brednie ale na płytach się za bardzo nie znam. Zawsze jeśli chodzi o płyty to pytałem się fachowców ale sam z doświadczenia wiem że płyta to podstawa bo tak naprawdę to od niej się wszystko zaczyna i to przez nia wszystkie dane przepływają. Kiepska płyta sprawi że nawet najlepsze pamięci oraz inne podzespoły nie będą mogły pracować na 100% swoich możliwości. Taka prawda

Po prostu chcę iść na całość :wink: Interesują mnie nowe technologie, dużo siedzę przy kompie i chcę zobaczyć jakie to Extras przygotuje Microsoft :smiley: Akurat mam teraz na to budżet.

Może przydać się lepszy backup i ochrona w razie awarii sprzętu, może przyda się zdalny ekran.

Myślę, że można powyłączać niepotrzebny nam balast w Ultimate.

Dają jakąś książeczkę do płyty?

Myślę że można wyłączyć choć pewnie trzeba poczytać co i jak bo napewno łatwo nie jest ale oczywiście kto szuka znajduje:) Książeczkę dodają ale uproszczną w wersji home. W wersji pudełkowej jest pewnie grupsza i dokładniejsza. Przynajmiej tak było w xp. Ja dostałem uproszczoną praktycznie nic konkretnego

Jeżeli płyta to tylko ASUS a jeżeli chipset to tylko nForce

beznadziejne…moim zdaniem.

Sam mam Windows Media Center którego kupilem (niestety) 3 lata temu z komputerem i ładuje to to tyle niepotrzebnych kodeków, że to bajka. Na początku wszystko było ok, aż do 1 formatu i postawienia systemu na nowo. Filmów które zarchiwizowalem na CD nie dało się juz normalnie odtworzyć (jakiś denerwujący pasek) a jak usunałem wszystkie kodeki z systemu i wgrałem nowe, niezalezne od MC to juz w ogóle cyrk. Nie wiem czemu tak tam jest.

Druga sprawa to DRM w media center. Nie wszystko można nagrać. O wiele lepsze są inne programy tego typu, np. Media Portal, czy linuksowy Myth TV (ale to Cię chyba nie insteresuje :))

Chodzą pogłoski też ze MC chodzi wolniej w viscie niż w WMC, ale tego nie mogę sprawdzić bo nie uzywam już ani tego ani tego.

Pieniądze łatwo się wydaje a poźniej zostaje tylko zgrzytanie zębami.

To Twoja sprawa co kupisz, ja gdybym tak jak Ty był ciekawy visty (a nie jestem) to raczej wybrałbym wersję pozbawioną MC, np. business czy basic.

Zgadzam sie ze plyta glowna tylko ASUS choc sam mam AsRocka ale z chipsetem nForce.Jesli Viste Ultimate chcesz do programow graficznych to kup dobra karte graficzna np.geforce 8600gt, Ultimate bedzie chodzic nawet plynie przy 1GB ramu…no chyba ze bedziesz chcial w gry popykac…ja za 9 dni tez instaluje Viste Ultimate na sprzecie: Sempron 2600+,Radeon X1300 Turbo IceQ 256DDR2 256BIT, 2x512GB i dysku WDC160GB 7200 jesli u mnie bedzie wszystko plynie chodzilo to napisze!to bedziesz mial pewnosc!choc sam watpie czy by cos bylo nie tak :slight_smile:

Xp juz mam…bede ja mial do gier, a Viste do gg,internetu i takich tam dupereli :smiley: pozdrawiam!a pozatym!jest juz pelno postow dotyczacych wymagan…na stronie microsoftu tez masz wymagania 8) choc nie ktorzy mowia ze zanizone…ale watpie w to…

A co sądzicie o takiej grafie Intel Graphics Media Accelerator 950? To chipset zingegrowany z płytą.

Do gier to się nie nadaje, ale Aero Glass chodzi.

Co ma wpływ na płynność i szybkość pracy okienek, renderowania grafiki w przeglądarce internetowej?

Odpaliłem RC Visty (poinformował mnie przed chwilą że jeszcze 12 dni będzie działać:) i Internet Explorer wolno renderuje… denerwujące jest przewijanie strony. Opera szybciej. P4 3Ghz grafa ATI Radeon 9800PRO

Czy renderowanie strony w przegądarce, przewijanie, zmiana rozmiaru okna zależna jest od grafy czy procka?

Złączono Posta : 24.08.2007 (Pią) 11:04

Odpaliłem sobie starą vistę rc i Media Center i muszę powiedziec że przypadło mi do gusty. Wcześniej uruchomiłem to ze słabą grafą (jakiś Geforce MX400) i nie szło pracowac.

Teraz było inaczej, w momencie gdy wziąłem do ręki zakurzonego pilota od tunera tv za 30zł (cena z tuenerem) :slight_smile:

Wypasik! Co prawda telewizji nie szło oglądac, bo nie rozpoznawal tuenra, ale sie nie dziwie bo to złom.

Ale zdjęcia, muzykę oglądało się i słuchało na pełnym wypasie, wiadomości z netu ok.