Czy ten dysk jeszcze podziała?

Wpadł mi w ręce 1TB dysk Seagate. Niestety, SMART krzyczy, że dysk umiera.

Czy ktoś bardziej zorientowany w temacie może mi powiedzieć, jak bardzo poważne to jest?

561ce531971d7_beztytuu.thumb.PNG.dde0283

Bardzo poważne, z racji tego, że dysk wykorzystał już niemal całą pulę sektorów zapasowych. Coś tam jeszcze zostało, ale to już jest “końcówka mocy”.

Czy dobrze rozumiem że zostały mu 2/36?

Nie da się jakoś wydzielić nowych sektorów, np pomniejszając jego pojemność o kilka GB przeznaczając to miejsce na nowe zapasowe sektory?

Jedyne co można zrobić to zeskanować dysk programem MHDD i zrobić partycje na zdrowej powierzchni dysku (o ile taka jeszcze jest). Wtedy jeszcze może podziała. Co do 2/36 to nie wiem co przez to rozumiesz, ale na pewno nie jest to ani 2 z 36 sektorów ani 2 na 36. Liczba 2 to jest pewna wartość która się obniża ze 100 fabrycznie do 1 (taka jakby skala) W przypadku tego dysku obniża się o 1 co ok. 40 relokowanych sektorów

Dzięki wielkie za pomoc :slight_smile:

To czy ci podziała jest jak loteria.Albo pochodzi,albo padnie za kilka godzin.

Nie bez powodu ten ktoś się go pozbył :wink:

Dysk już jedynie na złom. Zostawienie na tym danych wiąże się z ich utratą w nieokreślonym czasie.

Smart nie wykazuje, żeby miały być bady w użyciu. Ale, czy tak jest w rzeczywistości, to skan MHDD powinien zweryfikować. Nie tylko, czy są są bady, ale też sektory z dłuższym czasem odczytu, na granicy do zakwalifikowania jako bad sector. Jak na tyle realokacji sektorów, można podziwiać, że smart nie wykazuje, sektorów niestabilnych w użyciu. Ale jak pisałem, jak jest faktycznie, zweryfikuje skan MHDD. O ile zdecydujesz się na ten skan. I tak zostaje monitorować smart czy, atrybuty zapasowych sektorów będą się obniżać. I zapowiadać zbliżający się zgon dysku, pod kątem sektorów do odczytu. Chyba że, za którymś włączeniem od razu pojawi się problem i zgon. I takiego scenariusza nie można wykluczyć. Zważywszy na to co pokazuje smart.

Mam doświadczenie z takim dyskiem padł z dnia na dzień bez żadnych objawów.