Czy to bezpieczna temp?

Dostałem nowe części do kompa i właśnie wziąłem się za o/c. Kompa wykręciłem tak jak w podpisie (oprócz grafy która takie taktowanie ma w standardzie). Niepokoją mnie tylko temperatury procka który zaraz po włączeniu ma ok. 35*C a po 20 teście w orthosie takie jak na załączonym obrazku. Dodam że pasta na procku jest świeżo nałożona i może po prostu musi się “przeforsować” ale nie jestem specjalistą więc pytam was czy mogę to tak zostawić czy lepiej obniżyć taktowanie procka?

beztytuuuc4.th.jpg

P.s testu w orthosie nie przerywam i teraz jest już 30 min - temp te same, nie wywala błędów.

Za duża :slight_smile: .

W takim razie jaka optymalna w stresie?

Myślę, że 60-70*C. Sprawdź czy się wentylatorki kręcą i nie osiadł na nich kurz a jak to nie podziała zmień pastę termo przewodzącą.

Przeczytaj jeszcze raz to co napisałem wcześniej. To jest nowy komp, wszystko się kręci i kurzu nie ma a pasta nałożona wczoraj wieczorem.

Sprawdź temperatury w biosie, może programy źle wskazują temp. Spróbuj dotknąć radiator od procesora.

A procek na boxowy chłodzeniu? Jeśli tak to się nie dziw :/.

Obniż to napięcie człowieku bo się pożegnasz z procesorem. Przy 1,7V nie dziwie się, że temperatura jest jaka jest…

obniżyłem do 1,55V czy tak może być? zacznę test od nowa i zapodam screena później

Napięcia się nie zwiększa od tak sobie, spróbuj obniżyć do takiej wartości przy której system będzie stabilny. Z tego co widziałem na googlach to 1,5V jest to już wysoka wartość, która raczej nie wpływa korzystnie na żywotność procesora szczególnie że fabrycznie ma on 1.162V-1.312V. Swoją drogą gratuluję w miarę dobrej sztuki - 3,5GHz :slight_smile:

Po 1 to dzięki :slight_smile: wreszcie trafiłem na coś dobrego :stuck_out_tongue:

Po 2 musiałem obniżyć taktowanie do 3,2GHz (1,54V) bo wyżej był niestabilny od razu (to 3,5GHz to nawet 1,6V nie chciało już wstać ;]). Temp po 5 min w orthosie to 66*C na rdzeń. Puszcze test dalej i zobaczę jak będzie ;] Za jakąś godzinkę dam screeny

ale zobacz czy naprawdę coś jest tam tak ciepłego. Najlepiej użyj prostackiej metody jaka jest przyłożenie termometra do radiatora. Jakie masz chłodzenie??

Po raz drugi napiszę :slight_smile: Pentagram FreeZone HP-90 AlCu Alpaya :slight_smile:

Jak dotykam radiatora to właśnie nie jest zbyt gorący… Na 3,2 GHz działa stabilnie na 1,54V przy 66*C (na rdzeniach - nie na czujniku procesor - na nim jest mniej o 10*C) w stresie wyczytanych z czujnika w everest ultimate )po godzinnym katowaniem orthosem).

czytać potrafimy? :expressionless:

termometr lekarski chcesz do radiatora przyłożyć? :o

no i znowu, przecież w podpisie jest napisane:

według mnie, to temp. pod obciążeniem teraz nie jest zła, a jak procek mówisz że ma około 10*C mniej to nie jest źle, możesz zostawić go, a jak w grach się będzie resetował lub będą BSOD’y to wtedy najwyżej będziesz musiał pozmieniać, chociaż wygląda stabilnie :wink:

ewentualnie puść Orthos’a na 3-4 godziny (lub na całą noc :smiley: ) i zobacz czy nie ma żadnych błędów :wink:

3 powody dla których ta metoda jest bez sensu:

  1. Procesor nie oddaje w 100% ciepła do radiatora, można ten efekt tylko zminimalizować przez właściwe założenie chłodzenia i zastosowanie dobrej pasty termoprzewodzącej.

  2. W ten sposób można odczytać jedynie mniej więcej temperaturę “całości” procesora jako obiektu wytwarzającego ciepło a nie faktycznie temperaturę poszczególnych rdzeni.

Jakiego termometru byś użył?? Lekarski raczej nie będzie wyskalowany na więcej niż 43*C…

To 66*C wydaje się dosyć rozsądne, jeżeli ustawienie okaże się stabilne to możesz spokojnie na nim działać :slight_smile:

puscilem orthosa na 3h i nie było błędów a w grach działa bardzo ładnie nie blue sreenow ani resetów więc chyba jest ok ;] dzięki za pomoc

są specjalne termometry komputerowe :wink:

nie może być :stuck_out_tongue:

alzajac ,

nie ma żadnych błędów to jest ok :wink:

Ludzie, uczcie się czytać…

Jaką pastę założyłeś? Na pewno musiała się na początku rozgrzać, więc temperatury tuż po założeniu nowego chłodzenia mogły być wyższe niż po kilkunastu/dziesięciu godzinach wygrzania.

A dotknięcie ręką radiatora wiadomo że nie jest jedynym i ostatecznym sposobem na sprawdzenie poprawności czujników, ale w jakiś sposób mogą nas w czymś utwierdzić (że np. nie działają, bo wyświetlają niską temperaturę, a radiator parzy).

alzajac ja bym chyba na Twoim miejscu obniżył lekko jeszcze napięcie i znalazł maksymalne taktowanie. Te 1,54V to jednak dość sporo, a jak na niższych ustawieniach gierki będą działały, to po co karmić rdzenie takim napięciem?

Ta, nawet próbowałem ale przy 3,2 GHz i przy napięciu niższym niż to 1,54V po ok 5 min w orthosie wcześniej wywalał błąd. Ale sprawdzę to jeszcze później. Mam jeszcze trochę offtop pytanko odnośnie kręcenia grafy, a mianowicie jaki program polecacie do kręcenia kart ati - a dokładnie tej z podpisu (wiem że raczej dużo swojej nie podkręcę bo już fabrycznie dostała kopa ale chcę się pobawić a nóż się coś wyciągnie).

viewtopic.php?t=42924&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

  1. Podkręcanie karty graficznej