Czy to jest legalne

(Toloczko Franciszek) #1

Kupiłem laptopa razem z systemem Vista Home Premium lecz nie otrzymałem płytki instalacyjnej.

Niestety podczas instalacji z HDD wgrywa się sporo programów które nie są mi do niczego niepotrzebne.

Są to: Desktop sms, Mcafee antivirus, Google Desktop i tak dalej... Zajmują mi dużo miejsca.

A moje pytanie brzmi: Czy mogę śćiągnąć z internetu Vistę Home Premium i zainstalować ją

na klucz który już posiadam. Rozumiem że ktoś może być oburzony - że tak nie można.

Ale czy ja nie mam prawa być zniesmaczony gdy przy okazji kupna nowego systemy za niemałe

pieniądze wciska mi się mnóstwo śmieci - których zresztą nie mogę tak do końca posprzątać

Pozdrawiam

(Kolmar) #2

Wszystko pisze w pierwszym temacie Vista- FAQ- najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

viewtopic.php?f=22&t=201191

(goomish) #3

Z prawnego punktu widzenia mógłbyś tak postąpić. Masz przecież fakturę za zakupiony z OEM-owym systemem sprzet, nalepkę z numerem seryjnym, cetryfikat autentyczności itp, itd. A nośnik, to tylko nośnik. Masz prawo zrobić sobie jedną kopię zapasową nośnika instalacyjnego. Masz też prawo zlecić zrobienie tej kopii komukolwiek. Choćby Józkowi ze stadionu albo komuś, gdzieś przez internet.

Tyle względy prawne.

Niestety względy pragmatyczne przemawiają na niekorzyść takiego rozwiązania:

• jest spore ryzyko, że kopia systemu ściągnięta z internetu nie jest "czysta" i może zawierać nieproszonych gości i inne przykre niespodzianki. Jak to warezami bywa...

• to co jest dostępne w necie, to wersje retailowe, w pewnym sensie uniwersalne. A dla posiadaczy laptopów to pewien kłopot. Producenci laptopów zwykle dołączają do obrazów (lub płytek) instalacyjnych swoje, brandowane sterowniki lub też urządzenia do których zdobycie sterowników może być kłopotliwe inną drogą niż z dostarczonego obrazu/płyty.

Podsumowując ten nieco przydługawy post :slight_smile: - lepiej (a już na pewno bezpieczniej) nie kombinować ze ściąganiem skądś systemu, tylko przygotować sobie swoją własną płytę. Zainstaluj system z obrazu (partycji serwisowej), usuń wszystkie zbędne Twoim zdaniem śmieci, zainstaluj potrzebne Ci programy i skonfiguruj wstępnie system i z tak przygotowanego systemu przygotuj własną płytę instalacyjną. Przy pomocy BootIT NG, Windows Automated Installation Kit (Windows AIK) czy jakimkolwiek innym programem do tego służącym.

(r_jaro) #4

goomish - to nawet dobry pomysł jednak lepiej będzie że zamiast robienia płytki instalacyjnej zrobi sobie obraz partycji - w razie problemów to chyba wiecie że 10 minut i winda jak nowa:)

(Kaka') #5

interlinia ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu. Proszę więc zapoznać się w pierwszej kolejności z całym regulaminem forum, a następnie używając przycisku zmien.gif

W przypadku zignorowania prośby temat poleci do śmietnika oraz mogą zostać wyciągnięte konsekwencje w postaci ostrzeżenia.

(G DATA Software) #6

Jeśli kupiłeś sprzęt, na którym jest zainstalowane oprogramowanie X w pełnej wersji powinieneś otrzymać do niego oryginalna płytę (najczęściej OEM).

W przypadku kiedy program jest w wersji testowej sprzedawca nie ma obowiązku dołączenia płyty. Zwróć uwagę czy nie masz przypadkiem wersji testowej 12 miesięcznej - to się na zachodzie często zdarza. Kupując komputer masz prawo również poprosić sprzedawcę żeby sprzedał Ci 'czystego' kompa.

Rozumiem Twoją irytację bo sam kupowałem sprzęt do domu do którego nie dołączono płyty z win. z tym że wróciłem się do sklepu i taka płytę otrzymałem (podobno to było przeoczenie).

powodzenia.

(D Kielbania) #7

Małe wtrącenie - na laptopów nie dołączają nośników, robią obraz płyty na ukrytej partycji.

(Efemek) #8

Dokładnie. Możesz mieć ukrytą partycję. Powiedz proszę, jaki jest producent komputera (wiem, że HP dodaje właśnie ukryte partycje)

(system) #9

Również po zakupie notebooka dostałem pełno niepotrzebnego softu. Najśmieszniejsze jest jednak to, że mój producent dołączając Nortona, napisał w instrukcji obsługi tak: "Jeżeli niniejsze oprogramowanie sprawiałoby jakiekolwiek problemy lub działało szkodliwe na system operacyjny, należy je odinstalować" i podał instrukcję jak to zrobić :wink: heh... Ja się już przyzwyczaiłem do tego, że po reinstalacji z partycji Recovery lub z płyty, muszę wywalać 4 zbędne pogramy. Ale cóż. Natomiast również wpadłem początkowo na pomysł żeby zainstalować Viste z innej płyty, niestety konsultant Microsoftu poinformował mnie, że stanowi to złamanie warunków licencji, chyba że ta inna płyta będzie również do notebooka tego samego producenta (czyli znów ze zbędnym softem). Moim zdaniem użytkownik powinien dostawać: Płytę ze sterownikami, płytę z czystym systemem i partycję ratunkową Recovery. Ale cóż....

(Efemek) #10

Czasem tak jest, ale ... tylko w przypadku gdy każdą część kupujesz osobno. Niestety. Koncept dobry, ale niestety - producenci oprogramowania promują się nawzajem, a producenci sprzętu czasem im pomagają (choć dołączania niektórych programów, szczególnie tych droższych czasem jest bardzo miłym akcentem)