Czy to legalny windows !?

Witam!

Mam zamiar zaopatrzeć się w “taniego” i zarazem legalnego Windowsa XP Professional. Wiem, że te cechy nie zawsze ze sobą współgrają. Jednak mam pytanie czy ten windows http://allegro.pl/item265618435_windows … sklep.html

Jest w pełni legalny. To jeszcze stare warunki licencji OEM-sprzedawane na licencji OEM np. z komputerem marki DELL. I teraz pytanie drugie czy instalując taki system u siebie na kompie nie na tym Dellu jestem wpełni legalnym użytkownikiem tegoż systemu !?!?!?

Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Wydaje mi się iż Windows tylko z komputerem Della.

A sugeruję się tym w opisie :

“DELL”

Wiec wydaje mi się że albo z konmpem Della ewentyulanie do komputera Della.

“Warszawa - SKLEP” nikt b się nie ośmielił pirata sprzedawać na allegro a na dodatek to jest sklep.

a co do drugiego pytania nie jestem pewien więc nie odpowiadam. :wink:

nie jestem pewny na 100% ale tylko na 80% że windows pod Della zainstaluje się tylko na kompie della dlatego że już kiedyś takiego windowsa próbowałem zainstalować na innym kompie niż dell i podczas instalacji windows wypisał że nie znalazł urządzeń firmy dell i to był finał instalki.

pirat to nie jest, ale tylko na komputery DELL.

Widze że temat powraca jak bumerang… więc znowu przytoczę swoje, się przejechałem i ostrzegam innych…

199 zeta powiadasz za wątpliwy i podejrznay (po tym wszystkim) system z Allegro? To może dorzuc 100 i kup naprawdę 100% legal?

troszke lektury:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … 56#1313556

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … 02#1301102

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … 95#1313095

Jest wysyp tych systemów i wyglądają jak oryginalne i tak naprawdę nie wiadomo jak to jest… może sa a może sa to idealne podróbki - ale po oświadczeniu Microsoftu o zalewie rynku podróbami, wg mnie nie warto - cena jest podejrzanie za niska, co z tego ze to “SKLEP - warszawa”

Rozmowa z Krzysztofem Janiszewskim o legalności

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=8&a=185

I wszystko jasne.

Wydaje mi się że jak długo kupuje się coś (samochód, program, mieszkanie, …) w “dobrej wierze” i postępujemy z “należyta starannością” (w tym wypadku płyta windows`a nie będzie na pierwszy rzut oka “domowej produkcji” i dostaniemy np fakturę od sprzedawcy) to niema znaczenia w kontekście naszej odpowiedzialności, czy windows jest podróbką czy oryginałem.

//“Należyta staranność Wiki” […] nie oznacza staranności wyjątkowej, lecz dostosowanej do działającej osoby, przedmiotu, jakiego działanie dotyczy, oraz okoliczności w jakich działanie to następuje […]

Należyta staranność - to obowiązek stron stosunków umownych do staranności ogólnie wymaganej w stosunkach danego rodzaju. Należytą staranność dłużnika w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej określa się przy uwzględnieniu zawodowego charakteru tej działalności (art. 355 k.c.). Jest przeciwieństwem rażącego niedbalstwa. Za miernik należytej staranności uznaje się miernik obiektywny, odnoszący się do każdego, kto znajdzie się w określonej sytuacji, formułowany na podstawie takich dotyczących ich reguł, jak: zasady współżycia społecznego, szczegółowe normy prawne, pragmatyki zawodowe, zwyczaje itp.


Przypisanie określonej osobie rażącego niedbalstwa uznaje się za uzasadnione wtedy, gdy osoba ta zachowała się w określonym miejscu i czasie w sposób odbiegający od właściwego dla niej miernika należytej staranności. Należyta staranność dłużnika w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, którą określa się przy uwzględnieniu zawodowego charakteru tej działalności, nie oznacza staranności wyjątkowej, lecz dostosowanej do działającej osoby, przedmiotu, jakiego działanie dotyczy, oraz okoliczności w jakich działanie to następuje. Należyta staranność podmiotu gospodarczego jest zachowana, jeśli wykaże, że powierzył wykonanie określonych czynności dotyczących dostaw towarów i świadczonych usług, innemu podmiotowi, którego profesjonalizm i jakość świadczonych czynności budziła zaufanie.

W przypadku konsumenta jak coś podróbką “nie bije” po oczach to nie mamy się czego obawiać

Masz racje i jeśli kupisz płytę OEM od MS to MS ci ją wymieni na 100% oryginał, ale tu jest płyta DELL więc MS cię oleje i odeśle do DELL, a DELL powie że to sprzedaje tylko z komputerami i też Cię oleje.

NIEWARTO.

Złączono Posta : 13.11.2007 (Wto) 12:33

Ale to sa płyty na starej licencji OEM, powinieneś do nich dostać komputer lub choćby jego kluczowy element, a nie dostajesz nic, kupując łamiesz zasady licencji. - koło się zamyka - Twoja wina kupujesz coś na czym pisze wyraźnie “Tylko do sprzedaży wraz z nowym komputerem DELL”.

W tej sytuacji się zgadzam “Tylko do sprzedaży wraz z nowym komputerem DELL” jest dość wyraźną “sugestią” by uznać to za niedochowanie należytej staranności:)

Edit:

Jeśli jednak na aukcji piszę tylko DELL, a jest zapewnienie, że windows`a będzie można legalnie zainstalować na własnym komputerze.

To wszystko zależy od tego kim jest kupujący i w jakich okolicznościach dokonuje zakupu-> Czy z uwagi na to kim jest (informatyk/sklepikarz/rolnik/doktor fizyki/policjant/…) może wywnioskować, że napis DELL (często zakamuflowany na aukcji) znaczy “Tylko do sprzedaży wraz z nowym komputerem DELL”. W sytuacji gdy idę “na zakupy na allegro”, nie jestem związany zawodowo z informatyką (ani też nie jestem policjantem, czy kimś innym kto powinien wiedzieć co znaczy napis DELL) i kupuje 2 pary spodni, windowsa i elektryczną szczoteczkę do zębów. To poświęcenie większej ilości czasu windowsowi (na szukanie informacji o licencji, na szukanie co znaczy napis DELL itd) niż szczoteczce do zębów było by "przekroczeniem należytej staranności" a tego robić taka osoba nie musi (Podobnie przypadkowo może się zdarzyć, że kupi się w sklepie kwaśne jabłka zamiast słodkich przez jakiś "detal" w postaci dodatkowego wyrazy w nazwie gatunku). Potem dana osoba poszukała ogłoszenia z serii "pogotowie komputerowe" na jakimś przystanku i poprosiła o zainstalowanie windowsa. Jestem pewny na 99% , że jak by była jakaś kontrola legalności oprogramowania to wyżej opisana przykładowa osoba by złotówki kary nie zapłaciła.

//Wniosek: Im bardziej “nieświadoma” i spontaniczna osoba kupuje windows`a z dopiskiem DELL na allegro tym lepiej dla tej osoby:P

Dziwie się za Allegro nie blokuje tych wszystkich aukcji :frowning:

Złączono Posta : 13.11.2007 (Wto) 22:47

Więc tak - często jak nie zawsze jest tak ze “Zgodnie z zasadami - ble, ble ble, " i starego komputera o którym mowa w aukcji oczywiście nie dostajemy - dostajemy płytkę, książeczkę, naklejkę - na książeczce pisze jak wół że “Do rozprowadzania wyłącznie z nowymi komputerami PC DELL” - czyli już nasz sprzedawca w roki walnął - ale nikt nie wali negatywa bo się boi odwetowego… na płycie pisze ja wół “SYSTEM OPERACYJNY już zainstalowany na komputerze” oraz " Oprogramowanie to jest już zainstalowane na tym komputerze. Ten dysk CD powinien być stosowany tylko do ponownego zainstalowania systemu operacyjnego na systemie komputerowym DELL” oraz “DELL zapewnia pomoc techniczną użytkownikowi tego produktu” a więc nie Microsoft… i ostatnie “Przeznaczone tylko do dystrybucji z nowym systemem komputerowym DELL” - Po tym wszystkim nic tylko oddać produkt sprzedawcy i wołać o kasę bo się nie wytłumaczysz ze dobra wiara, że nie wiedziałeś że podróbka i te pe… kupujesz Windows zainstalowany na komputerze - wyraźnie to pisze na CD, więc nawet jak masz komputer DELL to łamiesz zasady licencji i masz nielegalny system. Microsoft umywa ręce bo pisze wyraźnie że pomoc świadczy DELL, a DELL “Widziały gały co brały - nie ma komputera, - trzeba było nie kupować bo coś nie tak - proste”

Jak ktoś kupuje piwo i pisze “Szklanka gratis” i nie ma szklanki to nikt nie kupuje, albo woła szklankę nawed jak ma 30 takich w domu, jak kupuje CD z systemem i pisze że ma być komputer to każdy zlewa, bo komputer ma w domu…

Kończąc - nie kupować tego badziewia… 300 zeta jest 100% oryginał w sklepie!!

Coś za tani ten system…

Złączono Posta : 16.11.2007 (Pią) 19:32

Dorzuć 100zł i będziesz mieć pewność, że jest legalny:-)))

Zgodnie z zasadami dystrybucji OEM program sprzedawany jest z zestawem komputerowym marki Dell GX-1 (w słabym stanie technicznym).

to troche dziwne

geant (chyba tak sie nazywał) sprzedawało lewe xp-ki a jest to ogromny sklep (przynajmniej był)